Biyotin Kıllanma Yapar mı?

biotin-killanma-yapar-mi

Vücuttaki her kılın kaç yaşında çıkacağı, kalınlığının ne kadar olacağı ve kaç santimetre uzayacağı o kılın genetik kodlarında belirlenmiştir yani doğuştan bellidir.

Çeşitli sebeplerle kalite kaybı olduğunda o sebep ortadan kaldırılınca eski kalitesini alır ama asla farklı bir kıl yapısına bürünemez.

Genetik yapısı neyse yani doğasında nasıl bir yapısı varsa o haline geri gelebilir. Burada dışarıdan alınacak destek daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

biotin-siparisi

Biotin Vücutta Kıllanma yapar mı?
Saç veya tırnak kalite kayıplarının tedavisi için alınan biotin (B7 vitamini) vücudun diğer bölgelerindeki kılların kalitesini değiştirmez.

Bu durum şu örnekle izah edilebilir; parklardaki çimler vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak yıllar içinde zayıflar rengi ve yaprak kalitesi bozulur.

Bu çimleri geliştirmek için gübre verilirse rengi güzelleşir, yaprakları kalınlaşır, büyüme hızı artar yani eski hali gibi davranır ama asla ağaçlar gibi büyümez yani genetik kodunda ne varsa o gerçekleşir.

Biotinin vücuttaki kıl kalitesini artırmadığının en tipik göstergesi şeker hastalarıdır.

Şeker hastalığına bağlı yan etkileri azaltmak ve şeker dengesini normal sınırlarda tutmak için tedaviye ek olarak yıllarca günde 10 mg biotin alınmasına rağmen vücuttaki kıl kalitesi artmaz yani vücut kıllanması olmaz.

Vücuttaki kılların yapısı da doğuştan bellidir ve vücudun en zayıf kıllarıdır. Biotin almak bunların kalitesini artırmaz.

Kıl Yapısı

Lazer Epilasyon Yapılırken Biotin Alınabilir mi
Evet alınabilir ve zararı olmaz. Nereye uygulanırsa uygulansın lazer kıl kökünü yakarak ölmesini sağlar. Zarar gören bir kıl kökü artık kılın büyümesini sağlayamaz.

Lazerle ölen kıl sonsuza kadar yok olur ve B7 vitamini yada diğer kalite artıran ilaçlar herhangi bir etki yapamaz.

Bazen lazer kökü tamamen öldüremez ama ciddi düzeyde hasar vererek tüy haline gelmesini sağlar bu durumdaki kılların da kalitesine etki etmez.

Biyotin Kilo Aldırırmı
Bundan da söz etmekte yarar var çünkü en sık sorulan ikinci soru kilo sorusudur. B 7 vitaminlerinin bazıları iştah artırıcı etkiye sahiptir, kişinin iştahı artınca daha fazla kalori alır ve kilo alma eğilimi artar.

Bu etki daha ço B vitaminlerinden 6 ve 12 de görülmektedir. Biyotinin böyle bir etkisi yada yan etkisi yoktur, güvenle kullanılır. Etkisi daha çok keratin yapısındaki saç, tırnak ve deri üzerinedir.

7 Yorum Var

 1. Betül

  Kaşlarım anemi yüzünden dökülüyor kan ilaçları yanı sıra biyotin kullansam etki eder mi
  Dr.Atilla Kaya
  olumlu etkisi olur

  Reply
 2. Fırat

  Psikiyatri hapları ile biotin kullanılırmı
  Dr.Atilla Kaya
  biotin bir vitamindir.kullanılır

  Reply
 3. Nur

  Merhabalar, 9 yaşındaki oğlumun saçlarında beyaza yakın saclar var. Biotin kullanabilir mi? Kullanabilirse ne kadar kullanmalı?
  Dr.Atilla Kaya
  çocuk hekimi ile görüşüp biotin değerine baktırmalısınız

  Reply
 4. Elif

  Merabalar ben biotini sivilcelerim ve lekeleri icin kullanmak istiyorum bi arkadasim yaklasik 3 aydir kullaniyor ve cildi duzeldi
  Saci icin aldigini ama cildine daha cok yarar sagladigini söylüyor mümkün mü bu
  Dr.Atilla Kaya
  etkisi olabilir.

  Reply
 5. Seçil

  Bu ilaç uykusuzluk yapar mı?
  Dr Atilla Kaya
  yapmaz

  Reply
 6. Emine

  Emziriyorum biotin kullanabilirmiyim
  Dr Atilla Kaya
  Evet çünkü bebeklerde kullanılabiliyor

  Reply
  1. aysegul

   biotin ile demir folik asit b12 takviyesi kullanabilirmiyim
   Dr.Atilla Kaya
   kullanabilirsin

   Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.