Kilo aldırırmı

biotin-kilo-aldirirmi

Şişmanlık yada şişmanlama korkusu günümüzde giderek yaygınlaşmakta hatta Amerika gibi gelişmiş ülkelerde sağlık sorunları arasında birinci sırayı almaktadır. Doğal olarak kişiler bir ürün veya ilaç alacağında bu yönüne de dikkat ediyorlar. Hatta giderek yaygınlaşan bir şekilde gıdaların içerdiği kalori miktarları bile yazılıyor. Aslında hiçbir vitamin kilo yapmaz ama bazı vitaminler iştahı artırarak kilo alınmasına neden olabilirler.

biotin-siparisi

Vitaminler görevlerine göre iştah artırma etkisi de gösterirler ancak iştah artıran vitaminler olduğu gibi hiç etkilemeyen vitaminler de vardır. Tahmin edileceği gibi iştahı artıran şey kiloya da sebep olabilir. İştahı en fazla artırdığı bilinen vitaminler B1, B12 (daha çok kan yapımıyla ilgilidir) ve B6 (sinir harabiyetlerinin onarılmasında etkilidir) vitaminleridir. Vücutta bir çok görevleri vardır, ek olarak iştahı da artırabilirler. Biotin de B gurubundandır B7 vitaminidir. Biotinin yani B7 vitamininin iştahı artırmak gibi bir etkisi yoktur. Yani yüksek dozda alınması halinde bile böyle bir etkisi yada yan etkisi olmadığı görülmüştür. Bazı bilimsel olmayan yazılarda biotinin fazla alınması halinde kilo aldıracağı yönünde bilgilere rastlansa da bilimsel desteği yoktur.

Biyotin suda çözünür ve depo edilmez bu sebeple fazla alınması durumunda gereksiz kısım idrar yoluyla atılır yani vücutta birikme yada yan etki yapma ihtimali yoktur.

Daha düşük etkili iştah artırıcılar ise C ve D vitaminleridir. Biotin gibi Yine B5 ve B9 da bu tür yan etkilere sebep olmaz.

Biotin vücutta bir çok metabolizmaya katılsa da asıl işlevi keratin yapımıyla ilgilidir, keratin de deri, tırnak ve saçın yapım maddesidir, kiloyla yada iştahla ilgisi yoktur.

Sonuç olarak; Biotin kilo aldırır mı ? sorusunun cevabı nettir kilo aldırmaz ve bu durum dozla değişmez, bu anlamda güvenle kullanabilirsiniz.

Vitaminlerin Kilo Artırıcı Etkisi Nasıl Önlenir?
Aslında önlemek mümkün değildir ancak zorunlu olarak alınması gerekiyorsa o dönemde ya rejim yapar gibi gıda kısıtlamasına gidilmeli yada kalorisi yüksek gıdalar olan tatlı, unlu, özellikle yağlı gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Yinede zor kontrol ediliyorsa ek olarak kalori tüketimi için spor yapılmalıdır. Diğer taraftan konunun psikolojik yönü de göz ardı edilmemelidir.

biotin kilo aldırırmı

7 Yorum Var

 1. Gunay kaya

  Saçım uzamıyor yıprandığı için napsam uzamıyor biotin hapı içsem kilo yaparmı
  Dr.Atilla Kaya
  yapmaz

  Reply
 2. Neslihan

  Saclarimda asiri derecede dokulme vardi.doktorum biotin pan plas onerdi.kullanmaya basladim.3 ay kullanicam.kilo yaparmi hocam.ayni zamanda framat demir ilacida kullaniyorum
  Dr.Atilla Kaya
  vitaminler kilo yapmaz.iştah açıyor deyip fazla yiyecek tüketirseniz kilo alırsınız

  Reply
 3. Meral

  Merhaba,botin kaş ve kirpikleri gürleştirir mi?
  Dr.Atilla Kaya
  kalitesini arttırır

  Reply
 4. Gülşah

  Saclarim yavas uzuyor biotin hapi kullanmak istiyorum ama kilo aldirir mi ve diger ilaclarla etkilesime geçer mi ( paxil,tranko buskas ve apikobal)
  e posta adresim gulsah _- altan@hotmail.com
  Dr Atilla Kaya
  kilo aldırmaz.etkileşim olmaz

  Reply
  1. Gunay kaya

   Saçımı uzatırmı biotin saçım uzamıyor napsamda
   Dr.Atilla Kaya
   biotin saçın daha hızlı uzamasını sağlar

   Reply
 5. Ela

  Bebek emziriyorum saçlarım ozun zamandır dököloyor doktora gittim biotin kapsül önerdi daha kollanmadim kollansam faydası olurmu bebeğine bizarari olurmu teşekkürler
  Dr Atilla Kaya
  hayır biotinin çocuğa zararı olmaz.ama emziren annelerde anemi sık görülür.bu yönden değerlendirilmelisinz

  Reply
 6. şule

  Epilepsi rahatsızlığım olduğu için Lamictal ve kepra ilaçlarını kullanıyorum. Saçlarım çok cansız ve cok yavaş uzuyor ne önerirsiniz? Teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsiniz

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.