Biotin

Biotin

Biotin insan sağlığı açısından faydaları nelerdir biotin kullanım gereksinimleri ve biotin hakkında bilimsel açıklamalar biotin satış fiyatları ve biotin kullanmanın gerektiği durumlar biotin çeşitleri ve faydaları hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Biotin Nedir

Vitamin H ve B7 vitamini olarakta isimlendirilir.  

Kimyasal formülü C10H16N2O3S olan biyotin, suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir.Saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır,bu özelliği yüzünden, biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.

600 mikrogram ile 10 000 mikro gram arasında değişen tablet ve pastil formları vardır.

Biotin Özellikleri

Biyotin suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir,

Biotin Etkisi

Saç kalitesini artırır,saçın uzama hızı artar.Saçın güneş ışığı,toz,kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar.Saçın döngüsünü uzatarak saç dökülmesini azaltır.

Biotin Eksikliği

Sağlıklı saç ve cildin anahtarı biotin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin işareti olabilir. İnsülinden bağımsız diyabet hastaları biyotin takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 9000 mikrogram biyotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.  

Biyotin eksikliği diğer B vitamini türleriinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir.

18 Comments

 1. Anonim

  31 yasındayım saçlarım cansız vede ıncelmeye basladı saçlarımın genellikle yan tarafları erken buyuyor fakat ust taraflar gec buyume var vede asırı dokunmaya basladı ne önerirsiniz tedavi olarak
  Dr Atilla Kaya
  genetik tipte saç dökülmesine yönelik bilimsel ürünleri araştırmalısınız

  Reply
 2. Hasan

  Merhaba hocam ben 4 yil önce acik kalp ameliyati oldun ve des damar degitirildi yanliz son iki üc senedir asiri sac dökülmesi var biotin tabletleri kullanirsam kalbe bir sorun olurmu? Tskler
  Dr.Atilla Kaya
  sorun olma.normalde vücutta sentezlenen bir vitamin

  Reply
 3. Ahmet

  Ben 16 yasindayim ve
  saclarim asiri dokuluyor bu urunden kullanimmi?
  Dr.Atilla Kaya
  kullanabilirsin ama kan değerlerin araştırılmalı

  Reply
 4. Naz

  Merhaba ben 3 senedir türkiye geldim saçım buraya geldiğimden beri sürekli dökülüyor bide tırnaklarım ortadan kesik kesik biraz beyazlaşmış biotin kullanırsam olurmu bende tansiyon ve guatr var
  Dr.Atilla Kaya
  sizin şikayetleriniz Türkiyeye gelmiş olmaktan değil,hipotroididen kaynaklanıyor.günlük 10 mg biotin almalısınız

  Reply
 5. Ayşe Arslan

  Saçlarım beyazlı yor 26 yaşındayım ne yapmalıyım biyotin eski rengine döndürür mü

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Biotin saç beyazlamasını gerektirir, beyazlayanların da bir kısmının eski rengine dönmesini sağlar.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 6. Nalan Doğan

  Hocam 53 yasindayim kalojen tavsiyesi almaya başladım içindeki biotinden olmalı tamamen bembeyaz olan sac diplerinde siyah teller görmeye başladım. Kalojen takviyesinin kürlerinin dönemleri ve hangi kalojen peptit kalojen olarak Suda kalojen kaşe kullanıyorum. Teşekkür ederim şimdiden.

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   saçlarınızın beyazlaşmaaını azaltmak istiyorsanız Biotin kullanmanız yereeli,beyazlar çok yoğunsa HP 10 mg Biotin, az ise 5mg kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 7. yağmur

  merhaba hocam 10 gündür solgar biotin 5000 kullanıyorum, kafamda egzama problemi var buna olumlu bir etkisi olur mu? son olarak biotin bağırsakta emiliyormuş. asitli ve gazlı içecekler özellikle soda çok fazla tüketiyorum kapsül bunlarla bir etkilişime girer mi yani bunlardan dolayı midede mi çözülüyor.Cevaplarsanız sevinirim çok titizim bu konuda. TEŞEKKÜRLER

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Biotin egzama da iyileşmeyi hızlandırır ama birlikte egzama tedavisi alıyorsanız, yoksa bir anlamı yok. etkinlik azalmaz.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 8. Acun

  Merhaba,
  hocam çok yoğun saç beyazlaması ićin 10 mg biotin önermişsiniz acaba aynı dozu sürekli mi kullanmak gerek yoksa belli bir zamandan sonra dozu azaltmalımıyız ?TEŞEKKÜR EDERİM..

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   beyazlamada azalma ve saç renginiz de yeterli renk dewğişliğine ulaştıktan sonra 5 mg düşebilirsiniz. HP Biotin ekonomiktir,kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 9. esma demiroğlu

  hocam 1 aydır solgar 5000 mg biotin kullanıyorum fakat saç dökülmemde azalma olmadı devam etmelimiyim?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Devam edebilirsiniz. Fakat saç dökülmenizin nedenini araştırmalısınız. Eğer sistemik hastalıksa texavi edilmeden saç dökülmesi durmaz,genetik dökülme ise biotin tek başına dökülmeyi durduramaz.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 10. aslıhannn

  hocam biotin hapını gece yatarken almak salgılanması açısından daha mı iyi olur?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Fark etmez.

   Reply
 11. belgin

  hocam solgar biotin 5000mg her gün farklı saatlerde alıyorum bazen sabah bazen akşam etkisinde bi sıkıntı olur m?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Hayır sıkıntı olmaz

   Reply

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir