Saç Dökülmesinde Biotin

Yeterince beslenemeyen saç dökülebilir biotin saç beslenmesinin vazgeçilmez vitaminidir ve saç gelişiminde mutlak gereksinim duyulur.Evcil hayvanlarda görülen mevsimsel dökülmeyi bile biotinle durdurmak mümkündür. Ancak uzun süreli kullanım gerekir.

sac-dokulmesinde-biotin

-Saçın anagen süresini uzatarak saç dökülmesini azaltır

-Saça rengini veren melanini salgılayan melanositleri uyarak saç beyazlamasını azaltır ve geciktirir.

-Saç kalitesini artırarak kırılarak dökülmeleri engeller

-Saç telinin kalınlığını artırarak daha fazla görünmesini sağlar

-Saçın uzama hızını artırır.

biotin-siparisi

Konuyla ilgili bilimsel yayınlar

 Dünyada Biotin Kullanımı

Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2010 Nov;13(6):690-7.

Hair loss in long-term or home parenteral nutrition: are micronutrient deficiencies to blame?

Daniells S, Hardy G.

Department of Nutrition and Dietetics, Prince of Wales Hospital, Randwick NSW, Australia. suzie.daniells@sesiahs.health.nsw.gov.au

Abstract

PURPOSE OF REVIEW: To review the key nutritional factors associated with hair loss in long-term parenteral nutrition patients.

RECENT FINDINGS: The phenomenon of unexplained hair loss is multifactorial, and nonstandard definitions are applied. Deficiencies of essential fatty acids resulting in alopecia and other symptoms appear to have been eliminated by regular use of lipid-containing parenteral nutrition. Zinc is the most frequently suspected deficiency with rapid clinical responses reported from zinc therapy. Alopecia in some infants on parenteral nutrition has been relieved in a few weeks by selenium supplementation as selenite. There may be a relationship between iron depletion and diffuse hair loss in home parenteral nutrition patients at higher risk of anaemia. A serum ferritin level of 70 μg/l should be targeted when hair loss is unexplained. However, there is limited data correlating cessation of hair loss with iron therapy and insufficient evidence to recommend iron supplementation in patients without anaemia. Parenteral nutrition-associated biotin deficiency has not been reported since the vitamin has been routinely added to parenteral nutrition. However, marginal biotin status, associated with diffuse hair loss, could still be prevalent.

SUMMARY: Micronutrient status is infrequently monitored and current recommendations for supplementation are nonspecific for hair loss in long-term parenteral nutrition. Studies are required to determine the incidence of marginal zinc, selenium, iron or biotin deficiencies that could manifest as hair loss.

189 Comments

 1. Okan

  Merhaba.
  Solgar Biotin 5 mg kullanıyorum. Yazılarınızın hepsini okudum. Sizce bu biotinler arasında hangisini kullanmalıyız? Biotin markalarını yorumlamışsınız fakat hiç biri hakkında net bir şekilde olumlu bir yaklaşımda bulunmamışsınız? Fiyat ve tablet sayısı olarak değerlendirmelerde bulunmuşsunuz! Şuanki durumda fiyat hiç önemli değil insanlar için. Biotinlerin en pahalısı 50 lirayı geçmiyor. Diğer verilen paraların yanında bu miktar hiç birşey! Açık ve net bir şekilde siz olsanız hangisini kullanırdınız?
  Biotin haplarının tam olarak etkisini görmek için ne kadar süre kullanmamız gerektiğine dair her hangi bir bilgi varmı? Etkisini gösterme süreleri nelerdir?
  Şimdiden teşekür ediyor cevabınızı bekliyorum.
  Op.Dr.Atilla kaya
  Etkisini görme süresi hepsinde aynıdır ve yaklaşık 3 aydır.
  Olumlu yazıları her yerde okuyabilirsiniz önemli olan dikkat etmeniz gerekenleri yazmaktı onu yaptım 🙂
  Biotin hammaddesinin 2 türü var hayvanlar için olan 200 dolar,insanlar için olan 1600 dolar bu aradaki farkı önemsemeyecek güvenilirlikteki her firmanın ürünü kullanılabilir.Merdiven altı üretim yapan yerlerin ürünlerinde hayvan biotini kullanma ihtimali daha yüksek olsa gerek.
  Burdan marka yazmam sitenin bilgi sitesi olmasına aykırı düşer ama yukarda yazdıklarıma göre alır kullanırdım.

  Reply
  1. Okan

   Cevabınız için teşekür ederim.
   Güzel bir açıklama yaptınız fakat merdiven altı üretimlerini kontrol eden bir kurum yokmu yani bu ürünler piyasaya çıkmadan önce bazı kurumlar tarafından kontrol edilip onaylanıp daha sonra piyasaya sürülmüyormu? Bu konudada mı merdiven altı olayları olabiliyor yani!
   Op.Dr.Atilla kaya
   biotin Tarım Bakanlığınca denetleniyor doğrusu çokta denetlenmiyor.zaten bu sebeple Sağlık Bakanlığına devrolması konuşuluyor.

   Reply
 2. emre

  sayın hocam kesinlikle haklı,saçlarım için uuzn süredir biotin kullanıyorum.gerçekten çok faydasını gördüm.losyon takviyeside sayın hocamın önermiş olduğu bir losyondur…saygıalrımı sunarım

  Reply
 3. Onur

  minoxil yanında mı losyondan kastınız acaba? ben sadece minoxil kullanıyorum bugün de drooc biotine başladım, umarım etkisini görürüm. ek bir tedavi öneriniz var mıacaba sayın hocam ve arkdaşlar
  O.Dr.Atilla KAYA
  biotin saçı besler kullanın,minoxil saç kökünü uyararak kalite artışı sağlar onuda kullanmanız doğru ama minoxil dökülme sebebi olan DHT yi engellemediği için zaman içinde etkisizleşir bu sebeple yanında finasterid içeren ilaçta kullanmalısınız bunu ekleyerek başarı şansınızı % 80 den % 92 ye çıkarırsınız.

  Reply
 4. şenay

  aşırı derecede saç dökülme problemim vardı.Bir eczacı arkadaşımın tavsiyesiyle solgar biotin aldım ve bir hafta içinde etkisini gösterdi artık saçlarım dökülmüyor ve tırnaklarım katmer katmer soyulmuyor :):)

  Reply
 5. Okan

  Tekrar merhabalar Hocam.
  Size biotinler ile ilgili sorumu sorduktan sonra yaklaşık 5-6 aydır biotin (5 mg) hapı kullanıyorum ve gidişattan çok memnunum ama bu ara çinko vitaminide aklıma takılıyor acaba ikisini beraber kullansam daha hızlı ve sağlıklı bir sonuç alabilirmiyim? Çinkonunda saç ile çok ilgisi olduğu söyleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  Son olarak artı birde Minoxcil Sprey kullanmak daha etkili olabilir mi? Bu ürün hakkında ne düşünüyorsunuz tam olarak?
  Cevabınız için şimdiden teşekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çinko bakır dengesi çinko aleyhine değişmişse çinkonun yararı olur ama bu konuşulandan çok seyrek rastlanan bir durumdur,tabi almanızdada sakınca yok
  minoxcil kökü uyarma açısından iyidir.Dökülmenşiz varsa daha etkili ürünler kullanabilirsiniz.

  Reply
 6. Okan

  Peki Hocam eğer saç dökülmesinde en önemli şey DHT hormunun vucütta fazla derecede oluşması ise bunu engellemek için kendi imkanlarımız ile neler yapabiliriz? İlaç kullanımlarının cinsel sorunlara yol açtığından bahsediliyor tabi çoğu bekar erkek bende hiç bir sorun yok diyor ama evli erkeklerde düzenli bir sex hayatı olduğu için bu durumu yüksek oranlarda yaşıyorlarmış
  DHT hormonu ne gibi durumlarda çoğalıyor. Ne yaparsak çoğalıyor ne yapmamız gerekiyor? Çok fazla söylenen eleştiriler ve yorumlar var bu hormon hakkında ve halkın diline düştüğü için herkezin kendine göre düşünceleri cirit atıyor forumlarda. Sizden bu konu hakkında gerçekci bir bilgi istiyorum. Şimdiden teşekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun DHT nin falzlığı değil bunun miktarı erkeklerde yaklaşık aynıdır.sorun dökülme olan kişinin dökülme bölgesindeki saç köklerinde DHT almaçlarının (reseptör) olmasıdır.finasterid kullanarak DHT yi azaltmak dökülmeyi azaltır.
  finasterid bölgesel kullanıldığında cinsellik sorunu yaşanmaz,birde procapil diye bir madde var bu ayrıca DHT nin köke ulaşmasına engele olabiliyor.

  Reply
 7. kartal

  hocam yaşım 24 genetik saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyayım şakaklar açıldı dermatolog shen min man ve minoxil yazdı ancak ben fnasterid kullanıp saç dökülmemi durdurmak istiyorum ancak malum çok söylenti var bu etken maddeli ilaçlarla ilgiili çok korkutucu yan etkilerden bahsediliyor ve bu beni bu ilaçları kullanmaktan alıkoyuyor sizce kullanmalı mıyım fnasterid yukarıda bölgesel kullanıldığında cinsellik sorunun yaşanmaz demişsiniz bölgesel derken onu anlamadım ben şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  shen min yerine bilimselliği kanıtlanmış biotin almanız daha mantıklı olur,minoxidil de bilimselliği kanıtlanmış bir üründür.bölgesel demek sadece sorunun olduğu yere uygulamak demektir ve amaç vücuttaki yan etkileri engellemektir.

  Reply
 8. kartal

  hocam teşekkürler bilgiler için finasterid için ne düşünüyorsunuz kullanmayı düşünüyorum ama yan etkilerinden çok korkuyorum?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seyrekte olsa yan etki olabiliyor,bunu anlamanın tek yolu denyip görmek.

  Reply
 9. Serhat

  Minoxidil5%PAK DAROU kullanıyorum. DHT den kaynaklanan giden saçlarım var. Her tarafı seyrelmiş durumda. Bu ilaçları kullanıyorum: 5mg biotin, Minoxidil5%PAK DAROU, Mnixodil Şampuan, KONAZOL Şampuan, tretin ve azelderm krem. Bu ilaçları işte uygun şekilde kullanıyorum.
  Sorularım:
  1. Sizce bu ilaçları kullanmamda ne tür etki olur? Ne yarar olur ne zarar olur? Ne yaparlar?
  2. DHT yüzünden yok olan kökler yani kafanın boş olan kısımlarında eskiden var olup şimdi DHT yüzünden yok olmuş hücre boşluğu yerde tekrar eskisi gibi saçlar çıkar mı? Bu ilaçlar sayesinde?? Eğer çıkmazsa ne tür ilaç önerirsiniz bunun için?
  3. Minoxidil5%PAK DAROU uyuşturucu gibidir diyorlar. Yani kullandığında bir süre sonra ömür boyu kullanmak zorundasın yoksa bıraktığında vs saçların yine gider fazlasıyla hatta hiç kalmaz vs diyorlar. Sizce doğru mudur? Biraz açılımını yaparsak çok iyi olacak.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandığınız kombinasyonda tek eksik DHT yi bloke eden bir şey yok
  1-% 80 ihtimalle dökülme durur tüyleşmiş kılların kalitesi artar
  2-tamamen yok olmuş kıllar bu ilaçlarla çıkmaz tüylerde kalite artışı olur
  3-hayır pak darou minoxidil uyuşturucu gibi değildir,kullandığınızda etkisi giderek azalır bırakırsanızda etki kalkacağı için elde ettiklerinizi geri kaybedersiniz.etkisinin azalma sebebi alışma değildir minoxidil kökü uyararak kalitesini artırır ama DHT nin harap edici etkisini engellemediği için bir süre sonra minoxidile rağmen kıl yeniden tüyleşerek yok olur
  umarım anlaşılır olmuştur

  Reply
  1. Serhat

   DHT yi nasıl engelleriz ne tür engelleriz? Çıplak bölgelerde saçları yeniden nasıl çıkartırız?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   tamamen döküldüyse ona etkili olabilecek bir ürün yok.
   dht ile ayrıntılı bilgi için
   http://www.sacilaclari.com/dht-engelleyici-ilaclar

   Reply
 10. Hüseyin

  Peki hocam bu DHT hormonunu dengede tutmak için yada saçdaki DHT’nin artıp saça zarar vermemesi için ilaç kullanmadan yapılabilecek her hangi bir şey yok mu? Bir beslenme şekli ile mesela!
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilaç kullanmadan DHT yi engelleyemezsiniz ama bölgesel olarak engelleyip ilacın olabilecek yan etkilerinden korunabilirsiniz
  ayrıntı için
  http://www.sacilaclari.com/dht-engelleyici-ilaclar

  Reply
 11. kenan

  Merhaba Hocam Biotin kullanıyorum ama fayda görmedim…? tavsiyeniz? saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nasıl bir fayda bekliyordunuz bilemiyorum ama biotin saç ve tırnaklarda kalite artışı sağlar öyle abartılı beklentiniz olmamalı

  Reply
 12. Okan

  Merhaba Hocam,
  Ben Minoxil Forte %5 günde bir kez kullanıyorum. Çok fazla bir saç dökülme sorunum olmadığından bu şekilde kullanıyorum bunu yalnışmı yapıyorum? Bu şekilde kullanırsam bir sorun olur mu?
  Keratin içeren şampuanlar hakkında ne düşünüyorsunu? Keratinin saç için iyi bir bitkisel ürün olduğunu söyleniyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Minoxidil günde 2 defa önerilr ama ciddi dökülme yoksa günde bir kullanmakta yeterli olabilir.
  Keratin hayvan kaynaklı bir proteindir (bitkiler sentezleyemez),protein çok büyük molekül olduğu için ciltten asla emilmez ve saçın köküne ulaşamaz doğal olarak saça kökten etki etmez ve dökülmeyi önlemez,belki saç telinin korunma gücünü artırabilir.

  Reply
 13. Aylin

  Merhaba hocam,
  Ben DHT nin bayanlarda da saç dökülmesine neden olup olmadığını soracaktım. Finasterid bayanlar için uygun bir ürün mü?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bayandaki dökülme erkek tipi ise sorun yine DHT dir ve azaltılmasında yarar var ama hamilelik yada şüphesi varsa kesinlikle finasterid kullanılmamalıdır.

  Reply
 14. Ertunc Vural

  Arkadaşlar, FINASTERID içeren ilaçlardan, özellikle doğrudan ağızdan alınan PROPECIA gibi saç ilaçlarından kesinlikle uzak durun, bu kadar söylentiye, bu kadar vakaya, bu kadar hayatı mahvolmuş insana (intihar eden bir kişi de var), yıkıcı etkileri hakkında yazılmış pek çok makaleye, tv röportajlarına, oluşturulmuş koskoca siteye (www.propeciahelp.com) rağmen ülkemizdeki doktorlar, endokrinologlar, saç uzmanları hatta eczaneler nasıl kalkıp da hala hastalarına bu ilacı satabiliyorlar ya da önerebiliyorlar, buna cahillik mi, mesleği suistimal mi, yoksa düpedüz kötü niyet mi demeli bilemiyorum. Ben Propecia denen ilacı 5 yıl önce çok çok kısa (günler) süreler kullanmama rağmen o zamandan bu yana hayatım çok zor bir döneme girdi. Bu konuyu 5 yıldır araştırıyorum, kurtulmak, düzelmek için denemediğim yöntem kalmadı. Hormonal dengesizlik sorunu asla böyle hafife alınamaz. Benim 5 yıldır çocuğum olmuyor. bu konuda İtalyada bir üniversitede Finasterid konusunda yapılan bir klinik çalışmada ayrıca hasta olarak katılımcı durumdayım. Sakın doktorların bu konuyu böyle hafife almalarına aldanıp bu ilaçları kullanmayın. Bu ilacın vücuttaki etkileri kişiden kişiye değişmekle birlikte senelerce kullanıp yan etki yaşamayan fakat bıraktığında hormon sistemi altüst olmuş pek çok erkek var. DHT hormonu sadece saç kökünde ya da cinsel bölgelerde değil, beynin ve daha pek çok organın pek çok bölgesinde de bulunan bir hormon. LÜTFEN UZAK DURUN

  Reply
 15. Okan

  Kolay gelsin hocam. Ben biotin 5000 ve minoxil forte 5 kullaniyorum. Gogus killarimdan kurtulmak icin depitak krem kullanmayi dusunuyorum acaba bu kremin sacda herhangi bir etkisi olabilirmi? Kullanmamda herhangi bir sakinca varmidir? Tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Depitak sadece kullanıldığı yerde etkilidir saçınıza zararı olmaz.

  Reply
 16. burak

  hocam ben 2-3 yıl önce zoretanin diye sivilce ilacı kullandım tedavi bittikten bu yana saçım çok fazla dökülmeye başladı kaşıntı da var doktora gittim seboreik dermatit dedi konazol şampuan dormovate losyon laminox ve aerius hap kullandım etkisi olmadı gibi acaba ne yapabilirim cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  TTO içeren şampuan araştırın

  Reply
 17. ayse

  bayanlar fnasterid kullanabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülmeyse vede hamile değilse kullanabilir
  klinik çalışması devam eden xpecia tablet var onu takip edin bence

  Reply
 18. iso

  saçlarım seyrek hocam ne kulanmalıyım hangi doktura başvurmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologla görüşebilirsiniz.

  Reply
 19. sündüs

  60 yaş üstü bayanlardaki saç dökülmeleri için ne kullanabiliriz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Burda genellikle östrojenin azalması ve rölatif olarak androjen artışı sebep olur ama genel hücre yıpranmasıda eklenir.Tek başına biotin yeterli olmayabilir.günlük 2 mg biotine ek olarak % 3 procapil içeren üründe kullanılabilir.

  Reply
 20. elif

  Merhabalar,
  Saç dökülmesi için, biotin 300 mcg aldım (GNC) Ancak, başka bir eczacı (Kişi-cinsiyet-dökülme gözetilmeksizin) “Günde 1000mg’ dan daha az biotin kullanmanın saç sağlığı açısından hiçbir işe yaramayacağını” söyledi. Elimdeki tabletlerden günde 3 tane içmemi, günde 300mcg’nin anlamsız olduğunu ekledi. N’ apsam bilemedim… Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde 300 mcg nin hiçbir anlamı olmaz çoğu dermatolog 10 000 mcg yazıyor

  Reply
  1. elif

   Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim, eğer çok olmazsam, bir soru daha sormalıyım. 300 mcg’ yi 3-4 doz almak sizce zihni sinirlik midir? Yoksa: “O da işe yaramaz, sen onları çöpe at…” mı dersiniz?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   Tabiki aldığınız toplam doz önemlidir,kaç tablet aldığınızın önemi yok ama bir daha alırken 10 kat fiyata satılan ürün almayın bu biraz zihnisinirlik olur 🙂 İşi sadece saç ürünleri üretmek olan hair pharma nın biotinlerinede bakın 🙂

   Reply
   1. elif

    Bu kutuyu, boş vakitlerimde biotin içerek bitireyim bari ! Günde 33 tablet yutarsam, hedefi tutturuyorum 🙂 Cevabınız ve yönlendirmeniz için çooook teşekkürler…
    Op.Dr.Atilla KAYA
    🙂

    Reply
 21. boncuk

  merhaba SAÇLARIMDA dökulme çatallaşma ve mısır püskülü görünümü var. kesınlıkle uzamıyor. tırnaklarımda şekıl bozukluğu başladı. uzadığı zaman el ve ayak tırnaklarımda tam yandan ete yakın yerden kırılıyor. uzatamıyorum. tırnaklarda şekıl bozukluğu yuzunden cıldıyecıye gıttım mantarmı dıye hayır dedı. testlerı yaptırdım. çok kotu hıssedıyorum. sızce ben hangı urunu nasıl kullanmalıyım. bu arada çok sık ve hızlı kılo alıyorum. önerdığınız ılaç ve tedavı benım kılo almamı sağlamaz değilmi. sızden cevap beklıyorum saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane alın şikayetleriniz düzelir,B7 vitamini (biotin) kilo aldırmaz

  Reply
 22. kübra

  hocam ben drooc biotin complex(horsetail & vitamin b) aldım.ama daha kullanmadım.yan etileri neler merak ediyorum.ayrıca benim saçım doğuştan seyrek ve bu aralar iyice dökülmeye başladı.bunu kullansam bi zararını görürmüyüm ? cevabınızı bekliyorum,teşşekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zararını görmezsiniz ama faydasınıda görmezsiniz,dökülmeniz varsa bilimsel ürünler kullanın boşverin bu tür ürünleri

  Reply
 23. özge

  Merhaba…ben saç dökülmesi şikayeti ile üniversitemdeki dermatoloji uzmanına gittim…daha önce diyet yaptığımı söyleyince bana 1 ay boyunca günde 3 doz 5mg medobiohtin kullanmamı söyledi…kullandım fakat arada bir iki gün unuttuğum oldu,sonra da kollarımda kıllanma artışı ve sırtımda iğne batar gibi hisler olunca 1 ayı geçince bıraktım…Daha sonra stajım sırasında sorduğum pediatri asistanı günde 10 mg almamın yeterli olduğunu söyledi..şu anlık saçımdaki etkilerini tam olarak görmesem de kullanmaya devam etmeli miyim,ne dozda ? teşekkür ederim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benim önermediğim tek marka medobioHtin çünkü medobiotin adlı hapın çakması
  erkeseniz günde 5 mg bayansanız 2 mg lık tabletlerden 1 tane almanız yeterli bence.

  Reply
 24. glcn

  arkadaşlar ben eczanede çalışıyorum kendimde kullanıyorum çok faydasını gördüm 5000mq solgar ınkini tavsiye ederim

  Reply
 25. emrah

  Hocam Sarımsak kapsülünün sizce bi faydası olurmu saça kullanabilirmyiz.Birde hocam ben şampuan kullanma taraftarı değil bu dalan zeytinyağlı doğal sabunlar var onu kullanmak istiyorum önerirmisiniz tşk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sarmısak kapsülünün değil sarmısağın sadece saçkıranda yararı olabilir,sabun olarakta bıttım sabunu daha iyi sanırım

  Reply
 26. tuba

  merhaba benim erkek tipi saç dökülmem var şuan saçımın önü saç çizgim ve tepem seyrelmiş durumda ama sanırım daha ilk safhalarında evet saçlarım az ama kurtarılabilir durumda. şuan biotin, proscar kullanıyorum. bunun yanında ketoral şampuan , bioblas şampuan ve bitkisel destekleyici olarak çam terebentin ve ısırgan yağı kullanıyorum. 2 ay boyunca minoxil kullandım ilk ay çok saç döktü fakat daha sonra saçlarımı kalınlaştırdı olumlu bi etki vardı fakat saç derim berbat durumdaydı çok fazla yara ve kabuk vardı. çok kaşıntı oluyordu. bende bıraktım. bırakalı 2 hafta oldu ve tekrar baslarsam o ilk dökülnme tekrar yaşanır korkusuyla yeni kutu alamıyorum. size sorum öncelikle bu tedavim yeterli mi sizce tekrar minoxile başlamalı mıyım ? bu tedaviyle yeni saç çıkma oranı nedir ? proscarın ilerde bebeklere yaptığı etki dışında kadınlara bi etkisi var mıdır ? çünkü ben daha 23 yaşındayım ve bu duruma daha çok var ve o zamana kadar vücuttan atılır gözüyle bakıyordum. yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hamile kalmadan bir süre önce bırakırsanız sorun olmaz
  minoxile başlarsanız yeniden sorun olabilir procapil içeren spreyleri araştırmanızı öneririm

  Reply
 27. figen

  merhaba ben 20 yaşında üniversite ögrencisiyim bayanım yaklaşık iki yıldır şaçlarımdökülüyor çeşitli doktorlara gitti çeşitli bitkisel yaglar bitkiselşampuanlar kullandım dökülme devam etti en son gittiğim doktor bana saç dökülmen ırsi dedi ve minoxcili önerdi şu an saçlarımın dökülmesine çok takmış durumdayım ve üstleri baya açılmış durumda minoxcili kullanayımmı kullandıktan sonra saç çıkmma ihtimali nedir ve süreklimi kullanayım hocam yardımederseniz sevinirim,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidil kullanabilirsiniz ama bence procapil içeren spreyleri de araştırın,dökülmeniz çoksa yanında 2 mg B7 vitamini (biotin) yada xpecia tablette alabilirsiniz.

  Reply
 28. ahmet

  Merhaba hocam. Ben 25 yaşındayım adım ahmet. Saçlarımın üstü %60-70 oranında döküldü, arkalardan bile dökülecek sınırlar seyrelerek belirmeye başladı. Saç ektirmek istiyorum ama benim saçlarım çok ince, ayrıca yaşımda genç olduğu için dökülmeye devam edeceği kesin. Bu durumda saç ektirebilirmiyim yada en uygun saç ekimini hangi yaşda tavsiye edersiniz? Birde saçlarım çok hızlı dökülüyor 4-5 senede bu hale geldi Minoksidil+Biyotin alsam dökülmeyi durdurabilirmiyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekim planını doğru yapıp mantıklı beklenti oluşturduktan sonra her yaşta ekim doğru olur.
  minoxidil bioitin iyi bir kombinasyon ama ben ekim yaptığım kişilere % 3 procapil içeren sprey ve yanına biotin yada xpecia tablet yazıyorum,genel olarak bunlar daha iyi

  Reply
 29. fidan

  slm hocam yaklaşık 1 aydır biotin 5000 mcg kullanıyorum ne kadar süre ile kullanmalıyım? bırakınca zararı olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en az üç ay kullanmalısınız
  sonra duruma göre haftada 2-3 alabilir bir süre sonra bırakabilirsiniz.

  Reply
 30. melek

  Merhaba hocam ben roaccuten 10 mg kullanıyorum sabah akşam ama saçım ve kaşımda dökülme başladı ayrıca yüzümde ve vücudumda mevcut kıllarım var ince şekilde acaba medobiotin kullanınca yüz ve vücut kıllarımda da güçlenme olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmeniz varsa ona önelik tedavi alın medobiotinin faydası olmaz,vücut kıllarınızda kalite artışı olmaz

  Reply
 31. can

  hocam öncelikle bizi bu saç konusunda aydınlattığınız için çok teşekkür ederim benim şöyle bi sorum var ben prorin saç şampuanı ve tabletini kullanıyorum fakat saçlarımın dökülmesinden endişeliyim çünkü saçlarımı vitamin olarak içerden besliyorum ama dışardan bi besleme yok prorin sadece saç tellerini kalınlaştıryor diye duydum bu durumda biotin saç dökülmemi ne oranda durdurur ? şimdiden cvbınız için teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  priorin tablet te biotin de saç dökülmesini durdurmaz bunlar kalite artışı içindir,dökülme sebebi olan DHT yi engelleyen bir madde yok.bunlar daha çok kalite artışı ve kırılarak dökülmeyi azaltma şeklinde etkili olur.dökülmeniz varsa ya bölgesel olarak procapil içeren spreylerden % 3 yoğunlukta olanlardan (bayan için % 2 ) kullanın sprey kullanmayacaksanız içinde DHT engelleyici saw palmetto ve isoflavon içeren xpecia kullanın.şampuanların çok önemi yok

  Reply
 32. Işıl

  Hocam merhaba;
  Ben 3 ay solgar 5000 mcg düzenli kullandım gercekten saclarım ve tirnaklarimin düzeldigini gorebiliyorum şimdide haftada 3 kere kullanmaya devam ediyorum. Bu sekilde daha kac ay devam editim ? Birde biotini kestikten sonra saçlarımda ve tirnaklarimda eskiye dönme kötüleşme olur mü ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal beslenmenizde biotini yetersiz alıyorsanız yeniden sorun yaşarsınız,ence el altına biotin koyun aklınıza geldikçe haftada bir kaç kez alın.

  Reply
 33. nur

  merhaba ben uzun zamandır saç dökülmesi sorunu yasıyorum doktora gittim bana bıoxcın sampuan ve serumunu önerdı aldım 6 ay kullandım ama etkısı göremedım tekrar gittigimde ise dermoskın bıotın sampuan ve medobıocomplex-k önerdı 3 ay kulln tekrar gel dedi sızce bunun etkısını görebılırmıyım doktorumu degıştırımmı aklım karıştı ne yapmam gerekıyo bılmıyorum ama saçlarımın dökulmesı sınırlerımı bozuyo 20 yasındayım dökulen saclarım yerınw gelırmı:( ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu soruyu daha önce gördüm gübü
  hayatımda ilk defa bir doktorun bioxcin önerdiğiniz duydum artık gerisine siz karar verin 🙂

  Reply
  1. nur

   o zaman doktorumu degiştırmem gerekıyo siz ne önerırsınız?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   belki şık değil ama tv reklamına göre değilde bilimsel verilere göre ürün yazan tercih edilebilir

   Reply
   1. nur

    sıkıldım ciddi anlamda sınırlerımı bozuyo bu dökülme birde kaç aydır tedavi görüyorum durmaması yapılan tedavının işe yaramdıgı gösterıyor size nasıl ulaşabilirim artık doktorlarada inancım kalmadı en azından sıze güvene bilirim
    Op.Dr.Atilla KAYA
    doktorlara inancınız kalmadığına göre banada kalmamış demektir,ulaşmanıza gerek yok

    Reply
 34. polat

  sa hocam . Bn 18 yasındayım ama yasıma göre saclarım dökülüyor . Cildiye dokturuna gözüktüm bana Biotin kullanmamı ve dökülmesını önleyecegını ve geri sac cıkar dedı Sizce böyle bişey mümkünmü ve Biotinin hangi şampuanını kullanırsam faydasını daha fazla görebilirim.
  Op.Dr. Atilla KAYA
  biotin tablet te biotinli şampuanda dökülme tedavisinde yetersiz kalır,ek olarak bölgesel kullanılan ürünler kullanmalısınız.% 3 procapil içeren spreyleri araştırıp birini kullanın.

  Reply
 35. polat

  sa hocam öncelıkle cok saolsn yardımlarınız için. Şimdi Bn Biotin treatment i eczaneden satn aldım . Ve İlk kullanım için ne yapmam lazım . Bide Şampuanım Bioblas Değiştiriymmi şampuanımı yoksa iyimi . Sonucunu daha iyi görmek için ne yapmam lazım. Bide Yeşil cay sac dökülmesınde iyimi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin saç dökülmenize ciddi etki etmez dökülmeniz varsa daha etkili ürünler kullanmalısınız
  bioblas herhangib bir şampuandan farklı bir etki yapmaz dökülmeye hiç etki etmez cüneyt arkına kanmayın 🙂
  yeşilçayın saç dökülmesini durdurduğuna dair bilimsel veri yok

  Reply
 36. Emre

  Hocam 19 yaşındayım saç dökülme sorunu ile karşı karşıyayım doktor genetik oldugunu söyledi minoxil ve biotin kullanicam solgar biotin mi kullansam daha iyi olur ? Bide dht engellemek için yaşımı göz önünde bulundurunca ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  solgarda 50 tablet var onun yerine 100 tabletlik olanları tercih edebilirsiniz çünkü uzun süre kullanacaksınız
  bu yaşta ağızdan ilaçla DHT yi engellemeyin,bence minoxidil yerine bölgesel olarak DHT yi engelleyen % 3 procapil içeren spreylerden birini kullanın

  Reply
 37. polat

  ee tamamda ney kullanalım siz söyleyin bizde uygulayalm yasm 18 sacsız kalmak istemıyorz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanabileceğiniz maddeyi yazmışım,kutu ismi yazınca birileri laf ediyor hairforte sprey kullanabilirsiniz.

  Reply
 38. Fatih

  hocam biotin kullanmak istiyorum alın üstündeki saclarımda gücsüz saclar var bunları güclendirirmi bide yüzümde sivilce cıkmazdı 1-2 yıldır eksik olmuyor bunlara yararı olurmu, ne kadar mg lik kullanıyım acaba öneriniz nedir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sivilceyle ilişkisi konusunda bir şey okumadım
  2 mg lık kullanabilirsiniz yada tercihen 2 mg biotinde içeren ve dökülmeyi engelleyen maddelerde içeren xpecia kullanabilirsiniz.

  Reply
  1. Fatih

   hocam ilacını kullanmayı düsünüyorum,ancak su sorunuda ekleyim düzenli beslenme yok bende cogu zaman aksama kadar yemek yemediğim oluyor mg biraz daha yüksek tutsak mı nasıl olur yararı daha fazla olmazmı mg yüksk olunca acaba ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   10 mg lık ta kullanabilirsiniz sakıncası yok.

   Reply
 39. kadir

  sayın hocam saç dökülmem var ve önleri açıldı yaşım 17 gıda takviyesi yapmayı düşünüyorum spirulina aklıma yattı fakat içindeki çinko,biotin oranı yeterlimidir sizce ve bu saç dökülmesinde etkilimidir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben baktım çinko ve biotin var yazmıyor

  Reply
 40. ekin

  5000 biotin kullanmaya başladım 18yasındayım herhangı
  bir yan etkısi olur mu?yalnizca saca mi etki eder?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bilinen yan etkisi yok tırnaklarda da kalite artışı sağlar

  Reply
 41. ismail

  Meraba hocam saçımdan her çektiğimde ikitane geliyo yasın 17 saçım dökülmesi gid gide artıyo napa bilirim ? saçımı kesim mi? bi çaresi varmı caba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunlar normal

  Reply
 42. kasım

  merhaba hocam ben 24 yaşındayım.saçlarım ortalama 3 senedir dökülüyor.sakalardan başlayıp tepe bölgesi komple seyrek işikta parlıyor deri gözüküyor.ve hala dökülüyor.kullanmadığım şey kamadı ama biotini araştırdım.faydası olurmu acaba 10 mg lık tabletin. birde 10 mg ın herangi bilinen bir yan etkisi olurmu.? takviye diye doktor kontrolsüz alabilirmiyiz.?ektirmekten başka bir çaresi yokmu.?sürülebilecek herşeyi kullandım hocam.!!!cevabınız için şimdiden teşekürederim.saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin iyi gelebilir ama dökülme tedavisinde yetersiz kalır,onun yerine dökülmede yeterince etkili olan xpecia tableti araştırın

  Reply
 43. hülya

  Merhaba Atilla bey bir yıldır hipotiroid tedavisi görüyorum(levetron kullanıyorum)tetkiklerimi yaptırıyorum 1.Nisanda diyete başladım ve 16 kilo verdim.Bugüne kadarda hiç gür saçlarım yoktu ama beni idare ediyordu son 1,5 aydır çok kötü saçlarım dökülüyor artık saç derim görünür halde.Moralim çok bozuk mutsusuzum..ne yapmamı önerirsiniz neredeyse zayıfladığıma üzülür hale geldim ne kullanmalıyım lütfen bana yardım edin yaşımı yazmaya korkuyorum yardımcı olmazsınız diye ama 60 yaşındayım..şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zayıflama ve saç dökülmesi varsa levotiron dozu fazla geliyor olabilir

  Reply
 44. kasım

  hocam merhaba ben xpecia tableti araştırdım dediğiniz gibi aradım ürün sahiplerini kaybettiniğiniz saçlar geri gelir diyorlar 2-3 ay içerisinde.piyasadaki düm saçla alakalı sipreyleri kullandım tüğlenmeden başka bişey yapmıyor hocam.bu ürün dedikleri gibi kaybettiğimiz çoğu saçı geri gelmesine yardımcı olurmu?
  saygılar hocam…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tamamen dökülme şeklinde kayıpsa kökler ölmüştür ve xpecia tablette geri getiremez ama kol tüyü kadar da olsa tüyleşmiş kıllar kaldıysa onların kalitesini artırır.

  Reply
 45. elif

  merhaba ben 34 yaşındayım son zamanlarda ciddi dökülme problemi yaşıyorum saçlarım tepe kısmı yani oldukça seyreldi kıvırcık olduğu için saçlarımı sabitlemek için sürekli jöle sprey vs kullanmak zorunda kalıyorum saçlarım rahat açılsın diye saç kremi durulanmayan sprey kremler kullanıyorum sanırım bunlarda arttırdı dökülmeyi en son kan testi yaptırdığımda demir eksikliğim normal seviyenin çok altındaydı dahiliyeci saç dökülmesinin buna bağlı olabileceğinide söyledi yaklaşık olarak 1 aydır ferrum kullanıyorum ama hiç bir değişiklik yok çok dökülüyor ve dahada artmasından korkuyorum 2 gündür saç için gerekli vitaminleri araştırıyorum zeytinyağ ve sarımsak kürünü öneriyor herkes bitkisel olduğu için bir yan etkisi olmaz gibi geldi denemeli miyim ? bir de biotin kullanmak istiyorum tırnaklarım çok güçlüydü ancak inceldi çok kolay kırılıyor üzerinde çizgiler olmaya başladı saç sorunuyla da birleşince biotinle alakalı olabileceğini düşünüyorum sizin bana öneriniz nedir yardımcı olursanız çok sevinirim .bu arada ben tüp bebek tedavisi göreceğim kadın sağlığına üreme vs yan etkisi olmaz diye düşünüyorum ama sizinde onayını alırsam daha iyi olur sonuçta vitamin 🙂 son olarak bu hafta tekrar doktora gideceğim saç dökülmesinin kaynağını bulmak için kanda hangi testlere bakmak doğur olur ? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  teslerle geneliklle sonuca ulaşılamaz,xpecia bayan tableti araştırın

  Reply
 46. elif

  hocam birde medobiotin ile ilgili fikriniz nedir? okadar çok şey yazıyor ki forumlarda kafam karıştı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  medobiotin bildiğimiz biotindir ama Türkiyede medobiotin yok onun çakması medobioHtin var,bence çakma bir ürün yerine güvenilir bir firma ürünü kullanın.

  Reply
 47. okan

  Hocam ben 20 yaşındayım ve 2 senedir saçlarım dökülüyo..Çok aşırı dökülmüyo ama genim gereği saçlarım doğuştan biraz seyrektir denebilir ve bu yüzden endişelenmeye başladım..2 yıldır az da olsa seyrelme bakımından farkı görebiliyorum..ön şakaklar açılmış birazcık..Neredeyse 8-10 çeşit şampuan denedim ve faydası olmadı..Bir de ön taraflarda dökülen saçların yerine yeni yeni çıkan tüyler var..Sizce bunlar büyür mü?Daha gür ve dökülmeyen saç için ne yapmam gerek?Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuanlardan beklentiniz olmasın,bilimsel ilaçlar kullanın
  ilaç kullanmazsanız büyüyeceğini sanmam

  Reply
  1. okan

   Peki yaşıma ve saç durumuma göre hangi ilaçları kullanayım sizce?Minoxidil içeren serumları bırakınca kazandığımız saçlar kaybediliyormuş..Peki bu kesinlikle olur mu bırakınca?..Biotin hap alsam daha mı iyi olur?Daha iyi oluyosa kaç mg almam gerek?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   bıraktığınızda kesinlikle dökülme olur,biotin bu durumu değiştirmez

   Reply
   1. okan

    Teşekkür ederim hocam..Peki hocam ne yapmam gerekli sizce?Bırakıldığında etkisini yitirmeyen bir şey yok mu?
    Op.Dr.Atilla KAYA
    saç dökülmesi şeker hastalığı gibidir sürekli tedavi gerektirir.
    böyle bir saç ilacı yok

    Reply
    1. okan

     Peki hocam ben biotin 10 mg bir şişe kullanırsam bunun yararı ve zararı ne olur?
     Op.Dr.Atilla KAYA
     bilinen bir zararı yok

     Reply
     1. okan

      teşekkür ederim hocam..Baharatçılardaki iran malı minoxil için ne dersiniz?
      Op.Dr.Atilla KAYA
      minoxil kadar etkili olur.

 48. Ahmet

  iyi gunler hocam benimde saclarim 17 yasimdan beri dokuluyor sac cizgisinin bitisinde geride bulunan saclarin yarisi kadar gelisemeyen killar var sakaklardada kol kili gibi ince killar var bunlari canlandira bilecek bi oneriniz varmi dokulmede devam ediyor simdiden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 3 procapil içeren spreylerden birini yanında xpecia tablet alabilirsiniz,en etkili gurup bunlar

  Reply
 49. ümit

  mrba hocam ben biotini aldım yanındada minoxil fakat cok yogun bı dokulme var asırı her yıkamda avuc avuc sac gelıyo buda benım moralımı bozuyo acaba bı doktora gorunmemde fayda varmı tşkler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en azından zararı yok

  Reply
 50. arzu demirok

  mrb hocam ıkı aydır saçlarıma aşırı derecede dökülmeye başladı üstelik kısalıyo sanırım koparak dökülüyo kafayı yemek üzreyim bana çok cabuk etkisini gösteren bi ilaç önerir misiniz şampuan olur hap olur ne bilim fark etmez saçlarım böle devam ederse intihar etcem ya
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia tableti araştırın

  Reply
 51. okan

  Merhabalar hocam,minoxil kullanılıp bırakıldığında;misal minoxil kullanmadan bundan 2-3 yıl sonra saçımın durumu neyse o şekil mi olur?Daha gür mü olur,daha seyrek mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  4-8 ay sonra başladığınız gün gibi olur

  Reply
  1. okan

   Sonra hiç kullanmamışım gibi devam mı eder?Bir de pak darou için ne dersiniz?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   evet
   uygundur http://www.toptanminoxidil.com da uygun fiyat sanırım

   Reply
 52. ismail

  merhaba hocam kolay gelsin yasım 32. 2 yıl once saclarım kırılmaya ve dokulmeye başladı bana hangi urunu tavsiye edersiniz lutfen bilgilendirirmisiniz teşekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kırılarak dökülmeyse sadece biotin yeterli olabilir ama dökülme varsa daha ciddiye alınmalı,ben saç ekimi yaptığım kişilere hairforte sprey ve xpecia tablet öneriyorum,araştırmanızı öneririm

  Reply
 53. Okan

  Hocam bu ürün hakkında ne düşünüyorsunuz : GNC BIOTIN 150 tabs 6000mcg
  Ben daha önce 600 mcg olanını kullanıyordum ama yetersiz diye Solgar’a geçmiştim şimdi 6000 mcg olanını çıkarmış. Sizce iyi bir biotin ürünümüdür?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin biotindir bence kullanabilirsiniz iyi olur ama o kadar astronomik bedel ödemeniz çok anlamsız.

  Reply
 54. guvenn

  Merhabalar,
  1,5 Yıldır saçlarım aşırı dökülmektedir kuaför kerastase losyonu kullan dedi faydalıdır bende kullandım az duru gibi oldu fakat daha sonra dökülmeler devam etti.
  saç dökülmesi devam edince doktora gittim sorunumu anlattım kan tahlili yaptı demir eksikliği dedi demir hapı ve losyon verdi. Şuanda medobıocomplex-k kullanacam faydası olur mu ? yan etkisi var mı ? bitkisel mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  demir eksikliği varsa medobiokomplex etki etmez çünkü içeriğinde demir yok
  demir içeren xpecia kadını araştırın

  Reply
 55. burak

  hocam merhaba yasım 19 ınce tellı ve seyrek saclarım var son bır senedir saclarımda cok dokulme var ve ınce tellı oldugu ıcın ust taraflardakı seyreklık gorulmeye basladı arkadaslarım kuafor . .ne yapmalıyım bu yasda sac ektırmek dogrumudur biotin kullansam sıklasırmı birde bu xpecia guvenılırmıdır eczanelerden temin edilebilirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her yaşta ekim doğrudur ama planı yaparken dikkat etmeli ve dökülmenin nasıl seyredeceğini tahmin edip ona göre ekim yapılmalı.biotin tek başına dökülmeyi durdurmaz,xpecia tablette biotinde var dökülmeyi engelleyecek ürünlerde var.

  Reply
 56. Burcu

  Merhabalar. Demir eksikliği ve B12 eksikliğim var sanırsam bu nedene bağlı olarak saçlarım çok dökülüyor. Herhangi bir açılma yok ama aşırı zayıfladı ve güçsüzleşti toplam miktarı da nerdeyse ‘2/3 e indi, Bir haftadır Solgar 1000 ug 50 tablet biyotin kullanıyorum ama herkes mg cinsinden yazmış eczacım günde 1 tane alırsın dedi ama yetersiz mi oluyor 1000 ug mg ye göre neye denk geliyor? Bir de ek olarak minoxil kullanıyorum ama bi açık bölge olmadığı için sadece geniş bi alana sıkıyorum dökülmeyi durdurmama yardımcı olur mu? Aynı zamanda demir ve b12 ilaçları da kullanıyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet bunlar dökülmeyi azaltabilir.

  Reply
 57. Burcu

  Hocam merhaba,
  Uzun ama gür olmayan bir saç yapısına sahibim. Bir kaç ay önce kahküllerim koparak dökülmeye başladı. İlk önce çok üzerinde durmadım ama son zamanlarda ciddi kopma ve dökülmeye maruz kaldım. GNC Biotin 6000mcg kullanmayı düşünüyorum; önerir misiniz ya da sizin bu konuda farklı bir öneriniz var mıdır? Günde alınan bir tabletin kaç mg’a denk geldiğini araştırdım fakat anlamış değilim. Günde max. kaç mg alınmalı ki saç dökülmesi ya da vücutta kıllanma yaşanmasın? Bir sürü kirli bilginin arasında en doğrusunu siz söyleyeceksiniz.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin ihtiyacının miktarı net değildir ama idrarla atıldığı için fazla almanın sakıncası yoktur.
  kalite artışı sağlar ama biotin dökülme tedavisinde yetersiz kalır
  kıllanma yaptığı konusunda birileri bir şeyler yazsada uzun süre günlük 10 mg alırken bile kıllanma görülmemiş.

  Reply
 58. Kübra

  Hocam merhabalar ben biotin 5000mg kullanmayı düşünüyorum 17 yaşındayım kilo artışı yapar mı acaba ? saçlarım seyrek bir yararı olur değil mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır biotin kilo yapmaz
  yararı olur

  Reply
 59. şahin ser

  merhabalar hocam . 5 yılıdr uzun saçlıyım üst bölgelerde seyrelmeler oldu . bitkisel yağ karışımı yaptım ( sarımsak yağı ,badem yağı ,ökseotuyağı, çam yağı ,zeytin yağı) içerisine biotin ampul ,bepanthen ampul,bemiks ve evingen ampullerinden ekledim . biotin içerikli şampuanda kullanıyorum . bunlar saç çıkarmasına etkli olur mu var olan saçlarımı koruyabilir mi ?biotin hap kullanmak istemiyorum vucudumda ki kılları arttırır diye doğru mu düşünüyorum bilmiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o kadr uğraşmışsınız bir deneyin 🙂 ama dökülme konusunda beklentiniz olmasın 🙁

  Reply
 60. Ercan

  Selamlar
  Hocam saçlarımda kalite artış olsun diye Amerika’dan Rogain getittirdim 4 kutu etken madde minoxxil /5 di bu ürünün 4 ‘tüpüne gevince saçlarımda dökülme başladı köpük seklinde sürülüyor acaba kesmelimiliyim fda onaylı tek ürün diye aldım cevabınızı bekliyorum Saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kesmeyin devam edin

  Reply
 61. havva pamuk

  hocam ben doktor tavsıyesıyle medobıocomplex-k kullanmaya basladım. saclarımda dokulme yok benım sıkayetım saclarımın cansız, gucsuz olması ve gec uzamasıydı ustelık saclarım yaglı dermatolog bunu tavsıye ettı sızce faydası olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benim önerdiğim bir ürün değil ama faydası olur sanırım

  Reply
 62. havva pamuk

  tesekkur ederım pekı hocam sacların daha cabuk uzaması ıcın sızın tavsıye edebılecegınız etkılı bı urun var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme yoksa B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane alın

  Reply
 63. Enes

  Hocam merhaba. Egzama dan dolayı sacımın on kısmında bir yıl içerisinde biraz sac kaybettim
  Bu sac kökleri olmusmudur
  ? Sac kökleri hemen olurmu sizde? Aydinlatirsaniz iyi olur şimdiden teşekkürler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal dökülmede 1 yılda kökler ölmez ama egzamada dökülme farklı bir sebep olduğu için bir şey demek zor

  Reply
 64. zeynep

  merhaba hocam ben de 3 aydır saç dökülmesi var özellikle duştan sonra feci dökülüyo doktora gittim 2 kez kan testi yaptırdım ilk etapta 2 ay kadar kan hapı kullandım demirim 12iydi 81 e çıkmış beslenmemide değştrdm bitkisel yöntemlere başvurdum çörekotu yağı sarmsak yağı badem yağı bunlarıda kullnyrm artı doktor bana biotin yazdi ama saç dökülmem yine durmuyo biotin şampuan ve sprey şeklinde acaba dökülmeyi durdururmuFOLIKIXIR hakkında ne düşünüyosunuz peki dökülmeyi durdururmu peki
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin nasıl alınırsa alınsın dökülmeye pek etkisi olmaz,folixirden de beklentiniz olmasın

  Reply
 65. kenan

  hocam ekim yaptırmak istiyorum, size nasıl ulaşabilirim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Yeni ekim almıyorum

  Reply
 66. erhan

  Hocam selamlar
  xpecia tablet kullanmayı düşünüyorum , bunun yanına ne kadar biotin takviyesi yapmam gerekir ? işim yüzünden sağlıklı beslenemiyorum günlük ihtiyaç nedir? bunların dışında başka bir ürün kullanmıyorum ve düşünmüyorumda yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeterli biotin içerdiği için ek olarak biotin almanıza gerek yok

  Reply
 67. tayfun

  merhaba hocam ben 20 yaşındayım saç dökülmesi problemi ile 5 senedir uğraşıyorum. saçlarımı ister kuru ister yaş tarayayım hemen dökülüyor. bundan sonrada morelim bozuluyo ağlamak derecesine geliyorum. lütfen bana yardımcı olun. ailemde herhangi bir saç dökülmesi problemi yok tek bende var. artık aynada bile saçlarıma bakmıyorum ki dökülmesini görmeyeyim diye. biotin kullanıyorum şimdi sonuç ne olacak çok merak ediyorum. doktora gittim 2012 senesinde bana ALPECİN LİKİT verdi. onu kullanamama rağmen dökülme durmadı. artık bıktım hocam lütfen yardımcı olursanız sevinirim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaşınız çok genç bilimsel ürünler kullanırsanız çoğunu geri kazanabilirsiniz, alpecinden beklentiniz olmasın

  Reply
 68. deniz

  merhaba hocam bir dönem aşırı derecede saçım döküldü şuan ise saç dökülmesi tamamen durdu ama dökülen saçlarımı geri kazanmak istiyorum biotin ve spectal dnc kullanmaya başladım sonuç ne olur bilemiyorum vichy dercos neogenic kürünüde daha önce sadece kullandım ama 3 ay kullanmadım sadece anlık dolgunluk veriyomuş gibi geldi bana bi tavsiyeniz olurmu ? şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cinsiyetinizi belirtseydiniz ona göre öneride bulunurdum

  Reply
  1. denz

   erkek yaş 23 hocam tavsiye edeceğiniz bir ürün olursa sevinirim.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   spectrale devam edin biotin yerine xpecia tablet alabilirsiniz.

   Reply
 69. elif ak

  merhabalar haftada 2 saç diplerime karışık bitki yağları uyguluyorum, yıkarken aşırı dökülüyor. acaba sebebi nedir bir zararı olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bitkisel yağların zararı olduğunu sanmam diğer dökülme sebeplerinden olabilir

  Reply
 70. ahu

  Hocam ben saclarımın cabuk uzaması için ve de tırnaklarım için medobiohtin 5 mg kullanıyorum 1.5 aydır.günde bir tane alıyorum henüz daha etkisini göremedim.bittiği zaman başka markaya geçsem sorun olurmu acaba ? hp nin veya solgarın düşünüyorum. Ve 5 mg da günde kactane almalıyım ? son olarakta biotin kullanmak için doktora önce başvurmamıza gerek varmıdır ? aydınlatırsanız cok sevinirim simdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3 ayda sonuç görürsünüz ,beklentinizi karşılamazsa 10 mg lık tablet alın

  Reply
  1. ahu

   hocam peki başka markayla devam etsem sorun olmaz dimi ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   biotin biotindir sorun olacağını sanmam

   Reply
 71. ayşegül yıldırım

  Hocam,
  31 yaşındayım, hoşimato tirodi ve tip 2 diyebet hastasıyım.
  Hoşimato için 50mcg euthrox ve 850mm glucophage kullanıyorum.
  Saçlarım çok cansız ve dökülüyor.
  Tavsiyelerini rica ediyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günlük 10 mg biotin şekerinizin daha iyi dengelenmesini sağlar ve şekere bağlı organ hasarlarını korur,saç kalitenizi de ciddi şekilde artrır

  Reply
 72. merve

  Mrb hocam benim saçlarım çok dökülüyor eskiden aşırı dökülür du ama yerine yine çıkardı fakat şu 3 aydır dökülüyor ama yerine cikmiyo saçlarım çok inceledi biotin kullan dedi 1 haftadır kullanıyorum banyo yaparken aşırı derecedede döküyor nedendir azalması gerekirken döküyor acaba kullanmaya devam ediyimmi etmiyimmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin tek başına dökülmede etkili olmaz

  Reply
 73. Ahmet

  Hocam merhabalar,
  24 yaşındayım yaklaşık 5 senedir dökülmelerim devam ediyor yan taraflarım seyrek ve orta bölgelerimdede seyrelme var.Doktor ALOPECIA Super Potency Biotin 10000 mcg ve birde sprey verdi başka bir markanın. Bunları kullanmam ne kadar etkilir ve ALOPECIA Super Potency Biotin hapının cinsel güce zarar verdiğini söylemişti bir arkadaşım ne kadar doğrudur? Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içeriğini bilmiyorum biotin tek ürünse cinsellikle ilişkisi yok

  Reply
 74. Birkan

  hocam merhabalar yaşım 24 benim saçlarım ince telli ve seyrek bende dökülme olmaya başladı seyreklik hep vardı bende sebamed saç dökülmesine karşı şampuanıyla biotin sprey aldım bunun yanına haftada 2 kez biotin ve keratin içeren maske kullanıyorum sizce bunun bana ne faydası olur saç hacminde veya sayısında artış olurmu saç telleri kalınlaşırmı bir sorum daha olacak çam terebenti aldım fakat daha kullanmaya başlamadım hepsini kullanmak çok ağır olur diye düşündüm sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç sayısında artış beklenmez kısmi kalite artışı olabilir, tüm bunlar yerine günlük bir tane 2 mg B7 vitamini tableti alsanız daha iyi olur

  Reply
 75. tugce

  hocam merhabalar

  yaşım 31.8 senedir saç dökülmesi ve saçlarımın aşırı kuru olmasından ötürü elimden geldiğince bitkisel yağlar olsun solgarın snh tableti olsun.birçokşey denedım ama sorunuma çözüm bulamadım. Saç diplerimden bebe saçlarım cok cıkıyor ancak kuruluktan ötürü omuz hizasından sonra çok ince saçlarım.
  Saçlarımın aşırı kuruluğu ve çok dökülmesinden ötürü biotin ve çinko haplarını öneriyorlar..
  Günlük biotin dozu ne kadar olmalıdır? GNC veya solgar ürünlerini önerir msnz? veya sizin önerebileceğiniz bir hap var mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia tablette yazdıklarınızın hepsi var ek bir ürün almanız gerekmez

  Reply
  1. tugce

   kusura bakmayın parça parça oldu ancak eklemeden olmazdı.
   Demir ve kan tahlillerim norml hatta demir oranım yüksek.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   fazla demir göz çıkarmaz 🙂

   Reply
 76. özge

  hocam merhaba saç dökülmesi probelemi yaşıyorum.cildiye dr una gidiyorum demir eksikliğinden ferro sanol hapı ve proxcin şampuan ve losyonu önerdi doktorum ama bir etkisini göremedim.acaba sizce bu sorunu nasıl aşabilirim?biotin şampuan yada hapını önerir misiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuanlardan fazla beklentiniz olmasın ama öneri isterseniz lssre içeren şampuan olabilir
  kadın tipi dökülmeyse bölgesel kullanılan ürünler çok etkili olmayabilir, dökülme tipinizi belirletmelisiniz.

  Reply
 77. osman

  hocam herhaba. saçlarımda genel bir dökülme var yani şakaklarımda açılmalar falan yok kıvırcık saçlıyım. dökülme çok fazla değil 5 mg biotin kullansam nasıl olur. aynı zamanda b12 vitaminim düşük çıkmıştı onu kullanıyorum. bide saçlarımın tepe kısmındaki diplerine elimle dokunduğumda sanki bi kabuklanma gibi bişey var bide acıyor ne olabilir. hangi ilacı kullanmamı önerirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kafada kabuklanma ve kaşıntı seboreik dermatit düşündürür bunun için climbazol içeren şampuan kullanın, biotin tek başına dökülmeyi durdurmaz, B12 vitamini alın bir kaç haftada dökülme durmazsa 10 mg lık biotin tabletle birlikte % 3 procapil spreylerden birini kullanın

  Reply
 78. Ekrem

  Hocam biotin şampuan ve losyon kullanıyorum.Saçlarımı her gün yıkıyorum ve akşamları losyon sürüyorum fakat saçımı hayli döküyor.Saçım sert olduğu için hergün yıkamak zorunda kalıyorum.Sizce losyon saçımı dökmeye devam edermi elimzdekilerden olmayalım…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  losyon saç dökmez ama dökülmeyi de durdurmaz

  Reply
 79. eda

  merhaba hocam saçlarımda dökülme var fakat çeşitli kimyasal işlemlerden olduğunu düşünüyorum boya v.s. Daha öncesinde bu kadar dökülmezdi yıprandı koptu baya . Saçlarımın çabuk uzaması saç tellerinin kalınlaşması ve gürleşmesi için ne önerirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en etkilisi 2 mg lık B7 vitamin tabletlerinden günde 1 tane alın, dökülme belirginse xpecia tablet alabilirsiniz.

  Reply
 80. eda

  Birde saç dışında diğer bölgelerde tüylenme ve kilo yaparmı biotin , bazı yerlerde okumuştum bilgilendirirseniz çok sevinirim hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıllanma yapmadığı konusunda yayınlar var

  Reply
 81. Emre

  Hocam merhaba.Ben 3 buçuk aydır aknetrent kullanıyorum normalde saçlarım çok sıktır ama saçımda incelme meydana geldi ve son 2 hafta önce sol şakağımda 3-4 cmlik gerileme oldu geri çıkar mı saçım sizce seranem şampuan ve biotin sprey kullanıyorum.Yorumunuzu sabırsızlıkla beklemekteyim şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandıklarınızdan fayda beklemeyin
  sivilceleriniz azaldıysa ilacın dozunu düşürün ek olarak günde bir tane 10 mg B7 vitamini tableti alın

  Reply
  1. Emre

   teşekkür ederim hocam.yani b7 ile geri kazanırım diyorsunuz dökülen ve seyrelen saçları?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   biotin dökülen saçları yeniden kazandırmaz

   Reply
   1. Emre

    zamana bıraksam geri çıkar mı nasıl olsa doğal saç dökülmesi değil,ya da ilaçlamı geri çıkar saçlar hocam ?
    Op.Dr.Atilla KAYA
    aknetrent i bırakırsanız büyük oranda geri çıkması beklenir

    Reply
    1. Emre

     hocam çok sağolun. ilacın bitimine 2 buçuk ay kaldı 40 mg kullanıorum o zaman devam edeyim nasıl olsa geri çıkıyormuş saçlar sadece hasar oranı artar bu süreçte sanırım.

     Reply
 82. Azam

  Sn Atilla Hocam,

  24 yasindayim , benim sacimin önünde biraz dokulme oldu,
  Derimi el ile gerdigimde oralarda bir Suru mini mini ama cok ince tuyler goruyorum, acaba hairforte spray I gunde iki kez kullanip Ve xpecia tablet alarak bu dökülen sacin gelme ihtimali yuksek mu birde bu iki ürün sacimi kalinlastirirmi? Suan ki durumum Sacim fazla dokulmuyor dus aldigimda elimde bir kac tek tuk oluyor.
  Ama Sacim dokulmesin ya 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tüyleşmiş saçlarda ciddi kalite artışı elde edersiniz

  Reply
  1. Azam

   Ya da 5 veya 10 mg biotin hapim var isvicrede aldim hangisi daha etkili olur ben saclarimi geri istiyorum ya 🙁
   Op.Dr.Atilla KAYA
   10 mg daha etili olur ama saçlarınızı geri kazandırmaz

   Reply
   1. Azam

    Ama yasim 24 ya , kokleri Hemen o kadar surede ölmüsmüdur ki? Bir kac ay once dokuldu
    Op.Dr.Atilla KAYA
    biotin dökülen saçları geri çıkarmaz

    Reply
    1. Azam

     OZur diliyorum surekli soru sordugum icin, peki geri kazanman icin hic mi oneriniz yok?
     Biotin tam olarak ne yapacak ki o zaman kullandigimda ?
     Op.Dr.Atilla KAYA
     var olanlarda kalite artışı sağlar

     Reply
     1. Azam

      Burada biotin ile tekrar Eski saclarina kavusagini belirtmissiniz
      Op.Dr.Atilla KAYA
      öyle bir cümle yok nereden çıkardınız anlamadım hatta dökülmeyi durdurduğuna dair bir yazı da yok bu sayfada

 83. burak

  merhaba hocam. saçlarım dökülmüyor fakat banyoda 30-35 tel civarı saçlarım dökülüyo bu normalmi. bide dökülen 30-35 telin yaklaşık 20 tane ince. normalde saç tellerim kalın benim. fazla bi incelme yok. 5mg biotin kullansam bi zararı olur mu?Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zararı olmaz kalite artışı sağlar ama dökülmeyi durdurmaz

  Reply
  1. burak

   peki saç tellerinin kalın olmasıdökülmeyi azaltır demi?
   Teşekkürler.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   hayır kalın saç daha az dökülmez çünkü dökülmek kalınlıkla ilişkili değildir.

   Reply
 84. Emre

  Hocam placenta şampuan hakkında ne düşünüyorsunuz,kökleri uyarıp yeniden saç çıkmasını sağlıyor,ince saçı kalınlaştryor ve saçı çok iyi besliyor diyorlar sizin düşünceniz nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hangisi olursa olsun bir şampuan için bunların hiçbiri doğru olamaz

  Reply
  1. Emre

   ama seranem nemlendirici şampuan ve biotin spreyden daha iyidir herhalde hocam , ilaveten birde biotin hap kullanıyorum günde 5 mg.

   Reply
 85. serra

  hocam ben 5 aydır biotin kullanıyorum 5000 mg günde 1 tane. sacım zayıf ve cok zor uzadığından dolayı ve tırnaklarım içinde.. ama henüz etkisini göremedim sizce neden olabilir ? ne yapmalıyım sizce. teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin biotin eksikliğinde çok etkilidir sizde başka madde eksiklikleri de olabilir
  xpecia tableti araştırın içinde biotin yanı sıra saçın yapım maddeleri keratin ve l sistin de var

  Reply
 86. Gülcan

  Merhaba hocam benim de saçlarım inanılmaz dökülmeye başlamıştı bugün doktora gittim kan değerlerimde bir problem olmadığını söyledi ve medobiocomplex-k+biotin şampuan ikilisini önerdi bugün kullanmaya başladım ama akne tedavisine de bugün başladım zoretanin 20 mg günde 1 kez. Ikisini aynı anda kullanmak zararlı olur mu? Ve hamile kalmak istesem akne ilacını ne zaman bırakmalıyım? Simdiden teşekürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  birlikte kullanmanın zararı olmaz ama hamilelik meselesini doktorunuza sormalısınız

  Reply
 87. ela nur

  hocam biotin alacaktım saçlarım uzasın daha ii olsun diye.Bana hp 2 mg tavsiye etmelerine rağmen daha etkili olsun diye 5 mg sipariş ettim.Fakat yazıyı okunca erkeklerere yönelik olduğu yazıyordu.Sizce bunu kullanmam fayda sağlamaz mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkeklere yönelik olmasının önemi yok ama sizde o doza da gerek yok, 2 ye bölüp kullanabilirsiniz.

  Reply
 88. gamze

  merhaba hocam.. 26 yaşındayım son 4 aydır saçlarım inanılmaz dökülüyor.Doktora gittim kan değerlerimde bir problem yok.HP biotin 5 mg ilaç kullanmamı söylediler.Bende sizin yorumlarınızı okuyarak xpecia tablet aldım.dökülme hala devam ediyor başka ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olun.Her gün yaklaşık 300 tel dökülüyor abartısız saçımın yarısı gitmiş durumda cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  agresif saç dökülmesi bölgesel ürün kullanmayı da gerektirir, ek olarak % 2 procapil içeren spreylerden birini kullanın

  Reply
 89. pınar

  Merhaba… benim saç telleri ince ve saçlarım seyrek… ve sanırım çok işlem görmeye bağlı olarak sert uçları Çatallaşmış durumda.. banyo sonrası yolarak açmaya çalışıyorum resmen… ve kesinlikle uzamıyor. … son zamanlarda dökülme arttı… Fakat tırnaklarım oldukça sert burada bahsetmeyi gerektirecek kadar… kolay kırılmıyor. .. saçlarım işlem yapmamayı da denedim. Büyük oranda azalttım. Fakat hiçbir değişiklik yok.. Yıllardır aynı boyda…. ve nasıl tabir edeceğimi bilmiyorum ama sanırım kurumuş mısır Püsküllü gibi diyebilirim… köpükler kullandım nemlendiriciler ama sanırım içerden gelmeli sağlık… ne yapmalıyım doktor bey ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hap olarak biotin alın şampuan olarak ta sawpoo benzeri besleyici şampuan kullanın düzelir

  Reply
 90. hasan kunt

  hocam merhabalar. benım sac seyrelme durumum var mınoxıl kullanıorm ve sampuan olarakda zıgavus kullanıyorum yanında biotın kapsul kullanıorum ama hala durmadı ne yapmam gerekır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  etki görmek için 2 ay kullanmak gerekebilir

  Reply
 91. Emre

  hocam merhaba .5buçuk aydır aknetrent kullanıorum saçların inanılmaz sertleşmişti ve çok az dökülüyordu ,placenta şampuan kullanmaya başladım saçlarım yumuşadı ama dökülme artmaya başladı bazen çok şiddetli oluyor sizce bu saçlarımın aniden yumuşamasından dolayı mı yoksa ilacın saçlara yan etkisinin artmasından dolayı mı? İlaveten günde 5mg biotin tablet kullanıorum. .Saygılarımla…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence başka bir sorundur şampuanın bu kadar dökülme yapması beklenmez

  Reply
  1. Emre

   Bu ilacın böyle bir zaman sonra ,fazla saç dökme gibi bir yan etkisi var mı?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   hayır vitamindir ve saç dökmez

   Reply
 92. salih

  hocam merhabalar yaklaşık 1bucuk yıldır saç tedavısı uyguluyorum saclarımın yanları acıktı NW2 idi ekimde yaptırdım tedavi olarakta 1/4 proscar minoxil revıvogen sampuan ve destek olarakta shen men kullanıyorum haftada ıkı kezde nızoral sampuan kullanıyorum saclarımın durumundan suan memnun sayılırım fakat son zamanlarda saclarımın uzunluğu 5-6cm ama saclarımı beyaz kaıt uzerınde ınce tarakla tararken 1-2 cm uzunluğunda kucuk sacların dustuğunu goruyorum ayrıca ben troıd hastasıyım levatıron kullanıyorum bu saclar neden dokuyor olabılır hocam arada cok nadır sapka takıyorum ama saclarıma baskı yapan bı sapka deıl delıklı ve hava almasını engellıycek bı sapkada deıl sapkanın bı zararı olurmu saclara he bıde son zamanlarda mınoxılı saatınde kullanmıyorum bazen hıc kullanmıyorum aksatıyorum yanı bununda bı etkısı olabılırmı son sorumda su hocam shen men yerıne 1mglık bıotın kullansam daha faydalı olurmu hocam cunkı troıd hastları bıotın kullanıyor dıe bı yazı okudum iyi gunler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şapkanın zararı olmaz
  biotinin artı etkisi olur 10 mg lık kullanabilirsiniz.
  tüm bu kullandıklarınıza rağmen bir miktar dökülme olması normal, ara vermemelisiniz.

  Reply
  1. salih

   hocam birde bu ilaçların alındığı gün alkol alınınca bu ilaçların etkisinin kaybolmasına neden olurmu ben sık alkol kullanan bırısıyım yasım da26 bu arada hocam
   Op.Dr.Atilla KAYA
   alkolün saça zararı yok

   Reply
  2. salih

   hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim biotin kullanarak shen mine göre daha faydalı bir iş cıkarırsın diyorsunuz yani sizde peki hocam 10 mglık demissiniz ben 1mg lık almıstım hadi onu bıtırınce 2mg lık falan dusunuyordum zaten tıroıd ılacıydı proscardı bır cok ılac kullanıyorum bu 10 mglık bunyeme ağır gelmesın hıcam fazla gelmesınden cekınıyorum acıkcası burdan anladığım 1mglık fazla bı etkısı olmaz dıyosunuz pekı 2mglık ılede fayda sağlayamazmıyım hocam
   Op.Dr.Atilla KAYA
   sağlar 🙂

   Reply
   1. salih

    saolun hocam allah razı olsun vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için hoşcakalın

    Reply
 93. volkan

  Hocam bu biotin ne işe yarıyor bir türlü anlamadım.saçta kalite artışı saglar diyor yani şimdi zayıf kısa veya tügleşmiş saçları normal saç haline getirirmi bilgilendirirseniz sevinirim sayglar hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kalite artışı sağlar zayıflamış saçlarda

  Reply
 94. Berna

  Hocam merhaba benim de saclarim son 1 ayda normalin ustunde dökülmeye basladi.Doktora gittim ferittin değerim düşük cikti doktor bi kutu kan hapi ve biotini önerdi.Dökülmeye iyi gelmesi icin yeterli mi? Bir de yan etkisi var mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeterli olabilir ama xpecia gibi demir + biotin + dökülmeyi önleyen maddeler de içeren ürün kullanımı daha etkili ve pratik olur

  Reply
 95. volkan

  Mrb hocam bi sorum olucak size?her gün yıkanan saç dökülmeye eyimlimidir bi zararı varmıdır?ben saçlarma her gun jole surerim bunlarn bi zararı varmı tesekkurler hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her gün yıkamak saçı dökmez

  Reply
 96. eylul

  mrh hocam benim size sorum hamilelik sonrası yaşanan saç dökülmesi 3,5 aylık bir oğlum var yaklaşık 1,5 aydır saçlarım aşırı derecede çok dökülüyor her yerde saç toplamaktan yoruldum ne yapsam hiçbir şey fayda etmiyor bu durum psikolojimi de bozdu çünkü saçlarımda açılmalar meydana geldi saçlarım çok cansız ve mat görünüyor giderek incelendi acaba biyotin kullansam saç dökülmesi problemim çözülürdü bu konuda beni aydınlatırsanız çok seviniyorum iyi günler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin olabilir ama ek olarak xpecia alsanız daha iyi sonuç alırsınız

  Reply
 97. Cansu

  Hocam Merhaba,
  28 yaşında bayanım. Yaklaşık 2 senedir saç seyrelmesi problemi yaşıyorum. Cilt doktoruna gittim ve erkek tipi saç dökülmem olduğunu söyledi. Saçlarımda dökülmeden ziyade aşırı incelme ve buna bağlı seyrelme var. Bu durumu çok kafama takıyorum, psikolojim bozulmuş durumda. Yaklaşık 1 senedir minoxil %5, 3 aydır da xpecia kullanıyorum. Size sorum şu ki, seyrek tepeden hafif açılan saçları sıklaştırma ekimi yapan doktorlar var ancak cilt doktoruma sorduğumda saçlı deriye yapılan ekimin oradaki mevcut saç köklerine hasar verip onları dökeceğini ve çoğu doktorun zaten bunu yapmayacağını söyledi. Gerçekten sıklaştırma ekimi bu anlamda başarısız mı oluyor ve saç ekimi yaptırmak için ekim yapılacak bölgenin tamamen kel mi olması gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanal açılarak yapılan ekimlerde var olan köklerin zarar görebileceği konusunda şüpheler var ama kesin değil, kanal açılmadan ekim yapılırsa zarar görmez.
  hamilelik planlamıyorsanız xpecia yı erkek tipi olandan kullanın

  Reply
 98. abdullah

  Hocam mrb saçlarımın dökülmesi son zaman da bir hayli arttı ön taraf ve ense tarafından bir ara depresyon ilaçları kullanmıştım ondan sonra arti ve çok ince ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler. .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  enseden de dökülüyorsa DUPA olabilir xpecia gibi geniş spektrumlu ilaç kullanbilirsiniz.

  Reply
 99. Kaan

  Hocam merhaba.benim saclarimda dokulme ve seyrelme basladi ve inceldi.1 aydir biotin kullaniyorum.sizce biotinin faydasi olurmu yada ne kadar kullanmam lazim.birde hem biotin hemde xpecia ayni anda kullansam sıkıntı olurmu.cevabiniz icin simdiden tesekkurler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına biotin kalite artışı sağlar ama dökülmeye etkisi pek olmaz, düşündüğünüz daha etkili olur , sıkıntı olmaz

  Reply
 100. zeynep

  merhabalar hocam;
  benim saçlarım aşırı ince telli ve seyrek, çok sıkıntı çekiyorum. Eskiden daha iyiydi, zamanla daha kötü olması ileride daha da azalıcağını düşündürüyor. Bu yüzden doktora gittim, fakat değerlerim çok iyiymiş . Doktorum ilk basta panplus verdi. Fakat fayda görmedim. Şimdi Medobiocomplex_k + biotin şampuanı önerdi. Kullanmak konusunda çekimserim, Kilo aldırır veya kıllanma yapar gibi yorumlar var. Riske atmak istemem . NE yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet onda kilo aldırabilen B1 ve B6 vitaminleri var, kalori alımına dikkat etmelisiniz

  Reply
 101. hasan

  Hocam merhaba
  Yaklasik 2 hafta once alın bölgesine sac ekimi operasyonu gecirdim.Tepe bolgelerinde zayiflamis ve seyrelmis saclar oldugu icin PRP tedavisinin uygun olacagini soylediler. BIOTIN kullanmam tavsiye edildi.Seyrelmis bölgelerde olumlu sonuc alirmiyim ? Ekim yapilan bilgedeki saclara yan etkisi olurmu?
  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdığınız markayı duymadığım için merdivenaltı firma ürünü olabilir diye sildim. biotin dökülmeye pek etkili olmaz. prp den yarar görmüş kimseye rastlamadım bence boşa para harcamayın.

  Reply
  1. hasan

   Hocam alopecia deri spreyi kullaniyorum tepe bolgelerindeki seyrelmeyi yogunlastirmam icin hangi urunu kullanmaliyim ne yavsiye edersiniz?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   Adına kanıpta aldığını o ründen uzak durun bilimsel olarak etkinliği kantlanmış ilaç kullanın

   Reply
 102. Arda

  Merhabalar hocam benim saçlarım 7-8 yaşlarına kadar aşırı sık ver gürdü ama 8.sınıftan bu yana yaklaşık 7-8 yıldır cok seyreldi tepesi doktora gittim çinko hapı kullandım bir işe yaramadı şuanda bioxin kullanıyorum ne önerirsiniz ? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaşın kaçbilmiyorum ama ,anemi ,vitamin eksiklikleri ve sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalısın.sonraa ilaç önerileri olabilir

  Reply
 103. onur

  Hocam yaklaşik 20 gundur biotin kullaniyorum haplan birlikte yikarken saçlarim dökuluyor faydasini göremedim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o zaman dökülme nedenini araştırman geekir

  Reply
 104. ozge

  saçlarım boyalar yüzünden çok döküldü şuan biraz toparlandı ama saçlarım dipten uzasa da uçtan hiç uzamıyor ayrıca tırnaklarım da sürekli kırılıyor tel tel ayrılıyor hiç uzamıyorlar. biotin eksikliği olabilir mi? kan değerlerim normal çıkmıştı.biotin olarak ne kullanabilirim?saçboyamayı bırakmalımıyim?biotin vücudumda kıllanmaya sebep olurmu?biotini birakinca saclarimin uzamasi dururmu şimdiden tskler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kan değerlerinize baktırın.biotin saçlarınızın daha iyi uzamasını uçlardan kırılmasını önler.HP biotin 5 mg kullanabilirsin.genel olarak herhangi bir eksiklik yoksa uzamaya devam eder

  Reply
  1. ozge

   5 mg kilo yaparmı yada bıraktığımda dökülme yapar mı
   Op.Dr.Atilla KAYA
   yapmaz.dökülme nedenine bağlı

   Reply
   1. ozge

    aynı anda bemiks evigen bepanthne önerirmisiniz? hangi marka biotin kullanmalıyım burda biotin solgar 1000mcg bulabildim.prozac la etkileşimi var mi?
    Op.Dr.Atilla KAYA
    prozacla etkileşmez.5 mg lık HP biotin var.internetten ve eczanelerden temin edebilirsin

    Reply
    1. ozge

     nekadar süre kullanmalıyım
     Op.Dr.Atilla KAYA
     şikayetlerin düzelene kadar

     Reply
 105. Sena

  Hocam, yaklaşık 3 yıldır saçlarım dökülüyor başlarda tutam tutam dökülürken şimdilerde daha az ama hala normalin üzerinde diyebilirim. Saçlarım önceden çok gürdü ama ben çok fazla işlem uyguladım düzleştirme gibi. Şimdi saçlarım seyrek, ince telli ve cansız. Ne önerirsiniz hocam xpecia tableti kullanmayı düşünüyorum ya da sizin önerebileceğiniz ürünler var mı? bir de hocam bu ürünlerin yan etkileri olur mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle kimyasallardan ve fönden uzak dur.günde 2 doz xpecia tablet ve procapil içeren hairforte sprey başla.şikayetlerin düzelene kadar kullan.

  Reply
 106. chat

  Hocam mrb,hepatit b taşıyıcısıyım,karaciğer enzimlerim genelde yüksek değerlerde çıkıyor.saçlarım son dört aydır çok seyreldi.ne önerirsiniz.biotiN kullanmam karaciğerime zarar verirmi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  karaciğere zarar vermez

  Reply
 107. ali

  hocam merhaba öncelikle saçlarımda dökülme ya da açılma gibi bir problemim yok fakat biraz cansızlık söz konusu. bu durum için biotin alsam faydası olur mu? alırsam da günde kaç doz alayım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek doz 5 mg yeterli

  Reply
 108. Batuhan Demir

  İyi günler hocam ben 8 ay roaccutane kullandım biteli 1 ay oldu saçlarım dökülüyor kaç mg almalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg

  Reply
 109. GamZe

  Hocam merhaba.ben Gamze 22 yaşındayım.benim saclarım cok dökülüyor,sacımı her elime alıp çektikçe 7,8 tel geliyordu her seferınde.sonra ben normal olmayan bı seyler var dıye düşündüm cıldıyeye gıttım.ve kan testı yaptı.biotin eksikliği çıktı.bana minoxil deri spreyi,haırforte sprey,dermalute hair recovery sac koruma sampuan,medobiohtin biotin 5mg hap verdi.bide bi karışım yaptırdı bakım kürüymüş eczacı yaptı.bunları daha bugun kullanmaya başladım.verılen ılaclar hakkında ne. Dusunuyorsunuz?? Bunları kullandıktan sonra Benim saclarım eskı halıne dönecekmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dönmesi beklenir.çünkü saç kalitesini arttıran tüm ürünleri vermiş.düzenli kullanırsanız istenen sonucu alırsınız

  Reply
 110. Aslıhan Yılmaz

  Hocam merhaba, 24 yaşındayım. Saçlarım boya yüzünden dökülmeye başladı. Simdi de hic uzamıyor. Tırnak yemeyi bıraktım, 2 ay oldu. Ama tırnaklarım da uzamıyor. Ne önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3 ay boyunca 10 mg biotin almalısın

  Reply
 111. mert

  hocam merhaba 4.5 aydır aknetrent kullanıyorum 5 gundur anıden sacım dokulmeye basladı 16 yasındayım ergenlıkten cıkmadım ılactan mıdır yoksa genetık mı ılactansa ne onerırsınız ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin eksikliğine ve saç dökülmesine neden olur.bu nedenle 10 mg biotin kullanmalısın

  Reply
 112. emre

  hocam xpeica tablet mi yoksa spreymi önerirsiniz veya hocam ben xpeica tabletle hp biotini aynı anda kullansam bir sorun olurmu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia tabletin yanında sprey almalısınız

  Reply
 113. aysun

  Hocam merhaba, tepe bölgesindeki açilma için b6 vitamini ve çinko kullanmanin faydali olacaği hakkinda yazilar okudum.Doğruluğu hakkanda bilgi alabilirmiyim?Şimdiden tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına yeterli olmaz.kanlanmayıda artırmak,dht yi bloke etmek gerekir

  Reply
 114. Doğan

  Hocam selamlar. Ben 19 yaşındayım. Yaklaşık 2-3 senedir saçlarım dökülüyor ve hala devam ediyor. 2 ay önce hastaneye gittim. Doktorum kan testi yaptı. D vitamini ve biotin hap ve şampuanı önerdi. 2 ay kullandım hepsini ama İyi bir sonuç alamadım. Ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz?
  Ayrıca rogan tropical losyon önerenler oldu. Sizce kullanmalı mıyım? Kullanırsam bırakınca aşırı dökülme olur mu?
  Çok teşekkürler şimdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme nedeniniz belirlenmeli.ona göre tedavi almalısınız.

  Reply
 115. ramazan

  Hocam benim saclarımın kenarları cocukluktan beridir yok saclarım sık ve kıvırcık birkac sefer gllat kulandım saclarım zarar gördü ama sadece uc kısımları babam kel sacları düz ama annemin sacı kıvırcık ve oldukca sık benim sacımon aynısı sizce sacım dökülürmü yada biotin kullanmalımıyım ..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  herhangi bir yorum yapmak zor.ihtimal %50

  Reply
 116. Eda

  Hocam merhaba.27 yasinda bir bayanım.sac boyamaktan ve fönden dolayi saçlarım azaldı.acayip dökülme var.bi kere test yaptirmistim hersey normaldi hormon vs.yalniz sigara kullanıyorum.sigaranin sac dokulmesine etkisi var midir? Biotin kullanmali miyim,saclarim cok ince telli ve tel tel duruyor yanık sac gibi.nolur akil verin….:(
  Op Dr Atilla KAYA
  öncelikle dökülme nedenlerini ortadan kaldırın.xpecia tablet kullanırsanız daha iyi olur.günde iki tablet almalısınız

  Reply
 117. semra

  Merhabalar ailemde genetik saç dökülmesi var. Benim de saçlarım genç kızlığımdan beri ince telli ve az. 7 yaşındaki kızımın saçları da ince telli ve yoğunluğu az. Ayrıca çok yavaş uzuyor. Kızım için şimdiden biotin kullanabilir miyim? Kullanabilirsem hangi dozda olmalı?
  Op Dr Atilla Kaya
  2 mg yeterli kızınız için.siz ise hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

  Reply
 118. Ayşe

  Merhaba hocam benim.saclarim kalin telli cok ve kabarikti 3sene once agnegen kullandim bittikten bi 6 7 ay sonra dökülme başladı elimi.her degdigimde saclar geliyo 50 100 tli geçiyor her dusta bi.topak saç dökülüyor agnegen yaparmi kan degerlerim normal cikiyo stres diyorlar ama dokulmesine stres yapıyorum sadece ne yapmam gerekiyor
  Op Dr Atilla Kaya
  aknegen yapar.hem xpecia tablet hem 10 mg biotin kullanmalısın

  Reply
 119. Selen

  Hocam iyi günler. Saçlarım çok dökülüyor ve Tırnaklarım çok çabuk kırılıyor biotin kullanmamı önerirmisiniz ?
  Op Dr Atilla Kaya
  kullanabilirsin

  Reply
  1. Selen

   Peki hangi marka ve kaç mg kullanmalıyim ?
   Op Dr Atilla Kaya
   HP biotin alabilirsiniz.bir kutuda 100 adet var daha ekonomik.10 mg kullanabilirsiniz

   Reply
 120. ayhan

  merhabalar hocam ben ayhan 33 yaşındayım saçlarımın yanlarında gözle görülür şekilde azalma oldu üstler azalma yok.. sadece yanların azalması nekadar normal ?50 mg solgar bıotın kullandım kutu tavsiyeniz nedir freeedy22@hotmail.com
  Op Dr Atilla Kaya
  tek başına biotin yeterli olmayabilir.xpecia tablet ve saç dökülmesine yönelik spreyleri araştırmanızı öneririm

  Reply
 121. Amine

  Hocam,merhaba benim saclarim çok ince boya ve masadan yıprandı fakat doğal yağlarla bakım yapipbsaclaeima bakıyorum kırık yok fakat çok ince 5 mg medobiotun kullanıyorum,saçlarının gur kalın olması için kaç ay kullanmalıyız 1 aydır kullaniyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  süreç kişiden kişiye değişir.3-6 ay kullanman gerekebilir

  Reply
 122. Necati

  Hocam benim saçını ön taraflarında açılma oluyor ve her gün yıkayıp kurutuyorum ve saçlarımı yıkadığımda saçlarım baya dökülüyor ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saç her zaman dökülebilir.ama yıkadığınızda gözle görülür hale geliyor

  Reply
 123. Selin kaş

  Merhaba hocam benim saclarimda dökülme oldu gidip hp biotin aldim hergun 5 mg 1 ay kullandim dokulmeyi biraz azaltti sacimin cok fazla uzamasini saglad.devam etmelimiyim? Ve solgar biotin daha mi iyidir ?
  Op Dr Atilla Kaya
  devam edebilirsin

  Reply
 124. emre

  iyi günler hocam yaşım 20 ve saçlarım yağlı,kaşınıyor ve dökülüyor dahiliyeye gittim kan değerlerim normal çıktı sistemik bi sorunumda yok.sonra cildiyeye gittim bana egzama teşhisi koydu capilactif kepeklenmeyi önleyici şampuan(climbazole ve prictone olamine içeriyor) ve betasalic losyon verdi 2 gün ooldu alalı ve ben bu betasalik losyonu nasıl kullanmam gerekiyor onu tam anlayamadım ve sizce verdikleri bu ilaçlar işe yarar mı
  Op Dr Atilla Kaya
  düzanli kullanırsan yarar

  Reply
  1. esra

   Hocam merhaba uzun zamandır saçlarım dönem dönem döküldü ve %40 oranında seyreldi. Alopecia saç spreyi kullanıyorum ama çok fazla yeni saç çıkmadı. Saçlarım çok ince telli en azından biotin ile tellerim biraz olsun kalınlaşır mı? Çok sağlıksız ve sönük duruyor. Sanırım benimki genetik saç dökülmesi. Siz ne önerirsiniz?
   Op Dr Atilla Kaya
   öncelikle kan tahlilleri yaptırıp eksiklikler belirlenmeli.

   Reply
 125. Selin

  Merhaba. 21 yaşındayım. 5-6 senedir saçımdaki genetik beyazlar nedeniyle aylık dip boya yapıyordum. saçlarım kalın telli olup çabuk uzamasına karşın son 2 yıldır sürekli kaşıntı, çabuk yağlanma ve aşırı dökülme problemi yaşıyorum. Bebek şampuanı dahil birçok şey denedim, 3 ay medobioHtin kullandım ve boyamayı bıraktım fakat hala bir iyileşme göremedim. özellikle saçımın aşırı dökülmesi beni çok telaşlandırıyor. Nedeni ne olabilir ve tedavi için öneriniz nedir? Teşekkür ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologla görüşün.boyanın yanısıra başka dökülme nedenide olabilir

  Reply
 126. Selin

  18 yaşımdayım saçlarım çok dökülüyor yan tarafları falan baya açıldı çok seyrek solgar 5 mg kullanıyorum saç çıkartır mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  tek başına biotin saç dökülmesini duruduramaz.öncelikle neden tespit edilmeli ve ona göre tedavi almalısın.

  Reply
 127. Canan

  Merhabalar, ben 21 yaşındayım ve yaklaşık 5/6 sene önce saç derimde kaşıntı, kızarıklık ve yara olması nedeniyle doktora gittim bana bir şampuan verdi ve saçlarını biraz keçe gibi yapabilir ama yaraları kurutacak korkma dedi. Şampuanı 1 kutu kullanmam gerekirken ne doktor ne eczane bana bilgi vermediği için 2 yıla yakın kullandım. O gür saçlarım bildiğiniz kel oldu. Tanıdık bir hemşireye şampuanı gösterdiğim zaman bana kızdı ve şampuanı bu şekilde kullanmaman lazımdı dedi. Ondan sonra bir sürü yağ denedim, badem yağı, fındık yağı, yılan yağı. Tabi doktorlara da gittim. Bana hiçbir şey işe yaramaz gözeneklerin kapanmış dediler ama şuan saçlarım daha iyi tek sorun sağ ve sol taraftaki tepelerimde hala boşluk var. Geçen bir doktora daha gittim ve bana Biotın Şampuan ( kadın ), medobiohtin ( 5 mg ) ve Minoxil ( %2 ) deri spreyi verdi. Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr Atilla Kaya
  seboreik dermatitin olduğu için minoxil kullanmanı önermem.şikayetlerin tekrar ortaya çıkabilir.

  Reply
 128. emineuk

  Hocam merhaba 24 yaşindayim saçlarim omuz hizamda. Saç dökülmem oldu 4 yil once . Ve dokülen saclarim cikmadi. Saç tellerim ince ve tepede seyrekliğim var. Saç çizgimde gerileme yok ama.Doktora gittim ama cinko demir hapları vwrdiler bir ise yaramadı. Kan degerlerim de normal. Ne yapmaliyim. Saçlar bir kiz icin cok önemli bilirsiniz cok üzülüyorum. Biotin 5000 mcg aldım. İse yarar mi?
  Dr Atilla Kaya
  seyrekliğin olduğu alana hairforte sprey uygulamanı öneririm günde 2 defa ve xpecia tablet kullanman daha iyi olur

  Reply
 129. mehmet keten

  saclarimda seboraid dermatit var yüzümde aşırı yaglaniyor sacimdada acilmalar oldu açılan yerler geri geliemi asiridece beyazladi
  Dr Atilla Kaya
  öncelikle seboreik dermatiti tedavi etmelisiniz.beraberinde dökülmeyi önlemk ,saçınızı güçlendirmek için xpecia tablet başlayabilirsiniz

  Reply
 130. dilan

  merhaba hocam.saçlarım çok fazla dökülüyor doktora gittim kan değerlerim de demir eksikliği anemisi çıktı ilaçlarımı kullanıyorum fakat hala saçlarım da çok fazla dökülme var buna ek olarak kullanabileceğim birşey var mı
  Dr.Atilla Kaya
  kansızlık düzelmeden saç dökülmesi durmaz.bu arada destek için HPbiotin 5 mg başlayabilirsiniz

  Reply
 131. Zeynep

  Meraba hocam 10 gündur aknetrent kullaniyorum saclarim 10 günde cok dokuldu sacimin üst kısimlari acildi hep biotin 5mg kullaniyorum sizce hem sabah hem aksam iki doz alsam olurmu 5mg yeterlimi
  Dr.Atilla Kaya
  günlük 10 mg almalısın

  Reply
 132. Ali

  Hocam 21 yaşındayım. Yaklaşık 2 senedir saçlarım çok dökülüyor. Yanlardan açılmalar başladı. medobiotin 5 mg kullansam faydasını görürmüyüm acaba? Ya da önerebileceğiniz farklı tedavi ilaç vb. şeyler varmı ?
  Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmede tek başına biotin yeterli olmaz

  Reply
 133. Emre

  Merhaba 1 ayı geçik aknetrent kullanıyorum sacim baya dökülüyor bugün biotin 10mg a başladım faydasını görür muyum ve ne zaman görürüm
  Dr.Atilla Kaya
  kullanmaya başladığınız andan itibaren görürsünüz.ama önceden etkilenen kökler dökülecektir

  Reply
 134. hi

  Hocam merhabalar benim yanlarda baya acilmalar oldu saclarin ince telli ve tirnaklarim cok zayif hangi ilaci onerirsiniz
  Dr.Atilla Kaya
  burda cinsiyetini vb durumları belirtmediğin için soruna cevap veremiyorum.dermatologa görünmelisin

  Reply
 135. Nur

  Merhaba benim saçım yaklaşık 4 ayda tepemde yan taraflarımda olmak uzere hiç kalmicak şekilde döküldü sürekli doktora gittim ama değerlerim yerindeydi b vitamini hapı verdiler ama onun bir faydasını göremedim. Artık moralim çok bozuluyordu. Bende saçlarımı kazıttım . Badem yağı,sarımsak yağı ne iyi gelir dedilerse sürdüm bir faydasını göremedim .kan değerlerim yerinde ve genetik bir sorun değil .sizce ne yapmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  kan değerleriniz normalse ve tepe bölgesinde dökülme varsa dökülmeniz genetik tiptir yani erkek tipi dökülmeniz var demektir

  Reply
 136. Mehmet Ali

  Merhaba. Yaklaşık 8 ay önce Minoxil Forte %5 deri spreyi(Erkeğim) kullanmaya başladım. Bunun yanında Alopecia sprey (%7 procapil) ve Alopecia şampuan (%3 procapil) ve Xpecia kullanmaya başladım. Saçım 1-2 ay sonra şiddetli bir biçimde dökülmeye başladı ve 5. ayın sonlarına doğru günde 1 tel bile dökülmemeye başladı. 8. ayda bir eczacının önerdiği ilacıda araştırdıktan sonra kullanmaya başladım(ilacı yağların karışımından oluşuyor). Ve 15-20 gün sonra saçlarım tekrar dökülmeye başladı. Şu an 8. aydayım ve hala saçlarım oluk oluk dökülüyor bu durum geçici midir?
  Dr.Atilla Kaya
  yoğun ilaç kullanımının olumsuz etkisi olabilir.ilaç kullanımını sadeleştirmelisiniz,eğer yine cevap alamazsanız bırakmalısınız.

  Reply
 137. Sibel

  Merhaba ben sibel hocam saçlarım sürekli dökülüyor gittikce seyreliyor bunun için ne yapabilirim
  Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedeni araştırılmalı.anemi olabilir erkek tipi dökülme olabilir.biotin kullanmanız işe yarar ama asıl neden tedavi edilmeli

  Reply
 138. Rezzan

  Hocam benım genetik bir şaç dökülmem yok diye tahmın ediyorum çünkü sadece ön bölgede seyrekleşme var köklerin tekrar canlanması ve dökülmemesi için öneriniz nedir
  Dr.Atilla Kaya
  🙂 zaten genetik dökülmede ön tarafta seyrelme,kalite kaybı olur

  Reply
 139. gökhan

  Merhaba hocam, saçlarım dökülüyor. Tresan ısırgan otlu şampuan kullanıyorum ama pek etki etmiyor. Son 1 haftadır Solgar 5mg Biotine başladım. Aynı zamanda MS hastasıyım , Aubagio isimli teriflunomide ilaç döküme sebep oluyor saçlarımda. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  içeriği zengin olduğu için xpecia tablet başlamanızı öneririm.MS le ilgili olarak da hipnoterapi yaptırabilirsiniz,hipnoterapi organizmanın savunma düzeneklerini güçlendiriyor ve hastalıkla daha kolay baş etmesini sağlıyor

  Reply
 140. elif

  merhaba hocam. biotin kullaniyorum ama 3. haftada saclarim kokunden dokulmeye basladi. sizce bu norrmal bir sey mi?
  Dr.Atilla Kaya
  saçla ilgili tedavilerde kalite kaybetmiş kılların dökülmesi normal

  Reply
 141. Anonim

  Merhabalar 19 yaşındayım saçlarımda incelme sorunu yaşıyorum ve 2 yıldır bu haldeyim saçlarım dökülüyor fakat duştan çıktından sorna havluya silince 25-30 tel saç görüyorum onun dışında günlük hayatta 3-5 tel ya görürüm ya görmem doğuştan seyrek ve ince telliydi saçlarım şuan çok fazla inceldi ve uçlarında eğilmeler var saçlarımın esnekliğini yitirdi anlamadım bi şekilde sertler ama inceler dışarı çıkmaya utanır hale geldim zaten seyrek olan saçlarım çok fazla inceldiği için nerdeyse saç derim gözükücek saçlarımda açılma veya çıkmama gibi sorun yok ama çok geç uzuyolar ne yapmam lazım aceba
  Dr.Atilla Kaya
  saçınızın incelmesi genetik tip dökülmede görülen minyatürleşme nedeniyledir.xpecia tablet yada biotin tablet kullanabilirsiniz

  Reply
 142. cansu

  merhaba benim sacim cok uzun ve saglikliydi ve birden heryerden dökülüyor ve her gittim yerde saclarimi görüyorum yerlerde demir hapi verdi doktor onu kullaniyorum ama durmuyor Biotin hapta kullanmak istiyorum nekadar kullanmaliyim
  Dr.Atilla Kaya
  5 mg kullanabilirsin

  Reply
 143. Anonim

  Merhaba bende saçkıran sorunu yaşıyorum. Belli aralıklarla olu çıkıyordu. Fakat son bir senedir yoğun 4 yerde var ve uzama olmuyor. Ön Kasım’larda yoktu şimdi oda başladı. Para büyüklüğünü geçti. Kan değerlerimde sorun yok.iyi gelme ihtimali olan bitkisel ilaçlar kıllandım doktor tavsiyesi ile fakat şikayetlerimden kurtulamıyorum
  Dr.Atilla Kaya
  sadbe losyon ve biotin kullanmalısın

  Reply
 144. Burcu

  Merhaba hocam. Ben 20 yaşındayım. Zoretanin isimli sivilce ilacı kullanıyorum zaten dökülen saçlarım daha da fazla dökülmeye başladı. Bunun için biotin kullanmalı mıyım? Kullanmalıysam kaç mg olmalı? Bir de ek olarak dökülme karşıtı onerebileceginiz bir şampuan var mi? Teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  10 mg biotin başlamalısın.sawpoo şampuan kullanabilirsin

  Reply
 145. Gizem

  Merhaba.Ben yirmi bir yaşındayım. Saçım uzun süredir çok dökülüyor ben de doğal olarak strese giriyorum. Yaklaşık altı sene önce kan tahlili yaptırmıştım çok az guatr çıkmıştı guatrdan kaynaklı dökülme olduğunu düşünüyorum. Eğer öyleyse dökülen saçlarım tedaviyle birlikte yeniden çıkar mı? Bir de saç mezoterapisi yaptırmayı düşünüyorum, saç mezoterapisi saç çıkartır mı? Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  tekrar troid hormoonlarınıza baktırın,biotin tablet başlayın.

  Reply
 146. burcu

  hocam dogum sonrası saclarımda ozellıkle alın bolgemde dokulmalae var kaç mg kullanmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  özellikle alın bölgesinde dökülme erkek tipi dökülmeyi düşündürüyor.dermatologla görüşmelisiniz

  Reply
 147. Anonim

  Hocam meraraba Yaşım 23 saclarımın yanları çok açıldı ve hala dökülmeye devam ediyor ne yapmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz

  Reply
 148. ismet samet

  hocam biotin gunluk 5 mg aliyorum sac dokulmesi eskisine gore azaldi ama sac cikmiyor ne yapmam lazim?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   genetik dökülmeniz varsa tek başına biotin yetersiz kalır.içeriği zengin xpecia tablet ve hairforte spreye başlamanızı öneririm
   Dr.Atilla Kaya

   Reply
 149. Yekta

  Merhabalar hocam benim sacimda yağlı egzama var uzun zamandır ciddi bir dökülme yada bir sorun yoktu fakat yakın bir dönemde yaşadıgim stres ve üzüntüden sonra saçlarımi fazlasıyla kaybettim ne onerirsiniz
  Dr.Atilla Kaya
  sadece stres değil aynı zamanda uzun süre tedavi edilmeyen egzamada saç dökülmesine neden olur.egzamayı tedavi etmelisiniz.bunun için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.saç kalitenizi arttırmak ve dökülmeyi önlemek içinde xpecia tablet başlayın

  Reply
 150. tinaztepe

  merhaba hocam,
  ben iki ay önce sac ektirdim. ekilen alanda bir sikntim yok. benim sikintim donör bölgem. donör bölgemde sok dökülme yasadim. sag tarafim iki ayda güzel toparladi. yanliz sol tarafim pek de öyle olmadi. elimi sol bölgeye attigimda elime ufak saclar geliyor. yani cikmaya baslamis. 1 aydir donör bölgeme minoxil kullaniyorum. takviye olarak biotin 5mg kullanablirmiyim. kac ay kullanayim.kullanmayi biraktiktan sonra dökülme yasarmiyim.
  tesekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  donor bölgede dökülme yaşamanızın nedeni kıl köklerinin tahrip edilmesine bağlı dökülmedir.eğer kıl kökleri zarar gördüyse kullandığınız minoxil bir işe yaramayacaktır.biotin kullanabilirsiniz ama ekilen saçlarınız için,

  Reply
 151. Okan

  Hocam ben 1 seneyi birraz geçkindir minoxil forte kullaniyorum ,6. Ayimdan sorna saclarim tekrar dokulmeye basladi ve hala dewam ediyor ,son 3 aydirda xpecia tablet kullaniyorum ama halen dewam ediyor dökülme ,spreyi son 2 aydir da gunde 8 fıs sabah aksam 4 er olarak yapıyorum, nedeni nedir hala dökülmesinin, doktora gittim kan testimde de birsey cikmadi ,ailemde kel de yok

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Minoxil sadece kullanmayı aktardığı için yetersiz kalabiliyor. Hairforte sprey gelmenizi öneririm

   Reply
 152. Şükran Sarımeşe

  Hocam benim kızım 15 yaşında iki yıldır kızımın saçları yoğun bir şekilde dökülüyor kel kalacak diye korkuyordum nihayetinde birileri biotin tavsiye etti bir aydır kızım kullanıyor dökülme durdu fakat bu esnada kızımın bir böbreğinde büyüme olduğunu öğrendik bu durumda biotine devam edelim mi devam edeceksek günlük doz ne kadar olmalı ve kaç ay devam etmeliyiz

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Hp biotin 5 mg kullanabilir.

   Reply

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir