Biotin Tedavisi

biotin-tedavisi

Biotin eksikliğinden kaynaklanan ciddi hastalığa pek rastlanmaz ama hastalık sınıfına sokulmayacak

Saç dökülmesi,saçlarda kırılma,saçlarda incelme ve kalitesizlik,saç beyazlaması, gibi saçla ilgili sorunlar

Tırnaklarda kırılma,katlanma,yumuşama gibi tırnak sorunlarında biotin kullanımı sorunu hızla çözmektedir

Saç ve tırnak sorunlarında genellikle günde 2 mg (2000 microgram) biotin yeterli olmaktadır,sorun daha ciddiyse saç dökülmesi fazlaysa günlük 5 mg,saç beyazlamasını durdurmak için günde 5 mg alınmalıdır.

biotin-siparisi

Saç Sağlığı İçin Biotin

Sorun yokken saçlarda ve tırnaklarda kalite artışı ve daha hızlı uzama elde etmek için günde 1 mg yeterli olmaktadır.Günlük 1-2 mg biotin saç uzama hızını % 30-50 oranında artırır.

Deride döküntü,pullanma,dermatit gibi olgularda günlük 5 mg alınmalıdır.

Şeker hastalığında şekerin dengelenmesi için önerilen doz günde 10 mg dır (şekerin dengesizliğine göre günlük 8-20 mg arası miktarda alınabilir).

Biotin tedavisinde fazla almanın bilinen bir yan etkisi yoktur.

Biotin satın alırken 3 aylık tedavi dozu tek kutuda sunulan  HP biotini tercih edebilirsiniz.

Konuyla ilgili bilimsel yayınlar

Semin Dermatol. 1991 Dec;10(4):296-302.

Skin manifestations of biotin deficiency.

Mock DM.

Department of Pediatrics, University of Iowa Hospitals and Clinics, Iowa City 52242.

Abstract

This article reviews current knowledge concerning the dermatologic manifestations of biotin deficiency. Biotin is a water-soluble vitamin that acts as an essential cofactor for four carboxylases, each of which catalyzes an essential step in intermediary metabolism. For example, acetyl-CoA carboxylase catalyzes the rate-limiting step in fatty acid elongation. In infants, children, and adults, deficiency of biotin causes alopecia and a characteristic scaly, erythematous dermatitis distributed around body orifices. The rash closely resembles that of zinc deficiency. Candida albicans often can be cultured from the skin lesions. Biotinidase deficiency, an inborn error, causes biotin deficiency, probably as a consequence of unpaired intestinal absorption, cellular salvage, and renal reclamation of biotin; biotinidase deficiency causes dermatologic manifestations similar to biotin deficiency. There is evidence that impaired fatty acid metabolism secondary to reduced activities of the biotin-dependent carboxylases (especially acetyl-CoA carboxylase) plays an etiologic role in the dermatologic manifestations of biotin deficiency. Candida infections secondary to impaired immune function might also contribute to the dermatitis of biotin deficiency.

PMID: 1764357 [PubMed – indexed for MEDLINE]

17 Comments

 1. Serap

  60 yaşında meme ca tedavi gördüm. Kemoterapiden sonra saçlarım çok sağlıksız, ince telli ve seyrekleşti…Biotin kullanmamın faydası olurmu… Olursa kaç MG olması gerekir ve ne kadar süre kullanmam gerekir…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydası olur.10 mg kullanabilirsin

  Reply
 2. Beyhan

  Bıotın 5000mcglik aldım sorunum dökülme pullanma tırnak üzerinde tırtıklanma var iyi gelir mi acaba
  Op Dr Atilla Kaya
  iyi gelir

  Reply
 3. Anonim

  Merhaba,
  Tırnaklarımda mantar var Biotin kullansam faydası olur mu?
  Eğer kullanmam faydalysa ne kadar kullanmalıyım?
  Op Dr Atilla Kaya
  tabii temelde mantarı tedavi etmek şartıyla daha kısa sürede sağlıklı tırnaklara kavuşmak için kullanabilirsin

  Reply
 4. ibrahim

  hocam 4aylik oglum var kısmi biotidinaz eksikliyi teşişi kondu 5mg lık ilac veriyoruz buyeterli oluyormu cildinde kuruluk ve pişik oluyo nemlendiriciler kullanıyoruz laktat 24 cıkıyo buguruptaki cocuklarda budeger normalmi ileride bizi nebekliyor zeka ile ilgili sorun yaşarmıyız teş.
  Dr.Atilla Kaya
  bu konuda değerleri çocuk hekimleri daha iyi bilir,bu nedenle hekiminizin desteğini almalısınız

  Reply
 5. Muhammed

  Merhaba.hocam 3 ay olur saç ekim yapmışım xpecia tablet’ın
  Yanında 2,5mg biotin kullansem yeterli olurmu çünkü saç ekimindan önce saçlarım çok dökülüyordu? Ve bu biotin 2,5mg kaç ay kullanmem gerekiyor 30 yaşındayım şimdidan teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  6 ay kullanamanız iyi olur

  Reply
 6. sumeyye izginli

  Emes hastaligim da ilaclwrimdan dolayi sacim dokuluyo biotin kullanabilirmiyim
  Dr.Atilla Kaya
  kullanabilirsiniz

  Reply
 7. Sibel

  Hocam ben kemoterapi alıyorum buz şapkası kullanıyorum saçlarımın dökülmesini önlemek için ama saçlarım aşırı şekilde dökülüyor biotin kullansam bu dökülme azalırmi ve kac mg kullanmam gerekli
  Dr. Atilla kaya
  10 mg kullanabilirsiniz.dökülenlerin de daha hızlı çıkı sağlar

  Reply
 8. Faruk

  Hocam dilin beyazlamasi ve siliklesmesi tek nedeni biotin eksikliğinden midir?
  Dr. Atilla Kaya
  Hayır başka nedenleri de olabilir, bu nedenle sorunun tespiti için doktora görünün

  Reply
 9. Hakan

  Merhaba hocam sac ektireli 17 gun oldu sac ekiminden bir hafta sonra gunde iki adey xpecia ve gunde 4 mg biotin almaya basladim ancak ben depresyon tedavisi icin gunde iki doz depakin 500 chronu kullaniyorum bildigim kadariyla bu ilac biotin eksikligi yapiyor kullandigim gunde 4 mg biotin ve gunde iki tablet xpecia yeterli gelirmi cok saolun
  Dr. Atilla kaya
  Xpecia sağlıklı bir saçın gereksinim duyduğu bütün maddeleri içerir, xpecia ile birlikte biotin kullanmanız saçınızın ihtiyaclarını karşılayacaktır.

  Reply
 10. Cihan

  Merhaba Hocam. 1.5 sene önce saç ekimi yapıldı süreçte bir sorun olmadı. Son 1.5-2 aydır saç dökülmesi ve saçlarda incelme oldu. Doktorum günde 2 kez Xpecia tablet verdi. Yanında ekstra olarak biotin kullanmalı mıyım? Kaç mglık? Başka önerinizde olur mu?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Xpecia nın yanısıra Biotin 5mg tablet de alabilirsiniz. Yanında hairforte spreyde başlarsınız daha kısa sürede sonuç alırsınız.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 11. Anonim

  Biotin kullanıyor bebeğim 4.ayına girdi emmiyor ve haftada bir tuvaletini yapıyor bitinin sağlığı açısından bir zararı varmı bilmek istiyorum

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Biotin normalde vücutta sentezlenen ve sağlıklı bir gelişim için gerekli bir vitamin, Bu nedenle eksikliği dışardan tamamlanıyor. Herhangi bir zarar vermez.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 12. Yadigar

  Hocam merhaba bugüne kadar memnun kalmayipta 3 farklı cildiyeye gittim 2 si seboreik dermatit dedi teki sadece saç dökülmesi dedi bende ilaçlar verildi ise yaramdi,içinde vitamin olan karışım bir ilaç yaptırmam için birşeyler yazildi oda ise yaramadi şuan saçlarım aşırı derecede dökülüyor koronadan dolayı doktora gidemiyorum saçlarım resmen günde en az 300-400 tel dökülüyor bitoinn almak istiyorum ne kullandıysam ise yaramiyor çünkü.Bana ne önerirsiniz.Yasim 20

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Saçlarınız tepe kısmından dökülüyordu genetik tip dökülmedir. Xpecia tablet günde iki adet ve hairforte sprey günde iki defa kullanabilirsiniz. Tüm saçlı deriden dökülme varsa mutlaka sistemik bir hastalık var demektir. Bu tedaviye başlayın ama araştırın, kansızlık, troid sorunları yada yumurtalık kistleri olabilir. Onlara yönelik tedavi de almanız gerekir.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 13. Gizem

  Sayın Hocam
  Emziren anneler de biyotin kullanabilir mi?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Evet, kullanabilir,
   Dr. Atilla Kaya

   Reply

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir