Yan Etkileri

İnsanlar haklı olarak bir ilaç alacaklarında etkileri yanı sıra yan etkileriyle de ilgilenirler. Biotin (biyotin, H vitamini veya B7 vitamini de denmektedir.) bir tür vitamindir. B grubundadır. B grubu vitaminler suda çözünen vitaminlerdir ve fazla alındığında idrarla atılırlar yani vücutta birikmezler, depolanmazlar bu sayede yan etki oluşturmazlar.

biotinin-yan-etkileri

Biotin Yan Etkileri

Yukarıda bahsedildiği gibi sorun yaşanmaz bunu en iyi şu iki örnekle izah edebiliriz. Piyasada biyotin tabletleri 500-10.000 mcg (0.5-10 mg) içermektedir, duruma göre günlük tek tablet yeterlidir. Oysa bebeklerde görülen biotidinaz eksikliği durumunda erişkinlerin günlük tek tablet olarak aldığı 10 mg lık tabletlerden on tane yani 100 mg a kadar yüksek dozlarda verilebilmektedir.

Diğer bir örnekse şeker hastalığında (diabetes mellitıus) kullanımıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak kalp, damar, göz, böbrek gibi organlarda yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek için günlük 10 mg kullanılır. Uzun yıllar bu dozda kullanılmasına rağmen sorun yaşanmaz. Bu iki örnek güvenli olduğu konusunda yeterli bilgi vermektedir.

biotin-siparisi

Biotin Vücut Kıllarını Artırır mı?
Bu soru kullanıcılar arasında en sık sorulan sorudur gerçektende çok akla takılmaktadır. B7 vitamini vücut kıllarını artırmaz. İyi de saç kalitesi düşene verilen ilaç neden vücut kıllarını artırmaz ki diyebilirsiniz. Bunu şu şekilde izah edebiliriz. Parklardaki, yeşil alanlardaki, futbol sahalarındaki çimler zaman içinde kalite kaybeder, bunun sebebi toprağın içeriğinin zayıflaması veya çimlerin yaşlanması olabilir. Bu çimlere suni gübre verildiğinde ilk günlerdeki kalitesine yani eski kaliteli haline döner burada yapılan saç için biyotin vermeye benzer. Ancak çimlere ne kadar suni gübre verilirse verilsin çim olarak kalmaz yani kalitesi eskisini geçip te kavak haline dönüşemez. Yani kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır ama doğal halinden daha fazla kalınlaşmasına neden olmaz.

Biotin Tırnak Uzatır mı?
Buraya kadar daha çok kıl üzerine yazdır bir de yine kıl yapısında olan tırnaklar var. Her ikisi de keratin yapısında olduğu için tırnaklar da olumlu etkilenir. Tırnakların kalınlığı artar, daha hızlı uzar, kırılmaz, beyaz çizgilenmeler varsa kaybolur, yumuşaklığı azalıp sertleşir.

Biotin Ne Kadar Kullanılır?
Kullanım süresi soruna göre değişir
Biotidinaz eksikliği; ömür boyu kullanılması gerekir.
Saç dökülmesi; Diğer tedavilere ek olarak onlara devam edildiği sürece
Saç ekimi; şok dökülmeyi azaltmak ve erken geri çıkış için üç-altı ay

Tırnak yumuşaması; 6 ay
Dikkat edildiğinde en az süre 3 aydır çünkü saçın kalite değişimi en az 3 ayda ortaya çıkar. Bu sebeple biyotin tablet alırken 100 tablet içeren markalar tercih edilmelirdir

1.222 Yorum Var

 1. Semra Uçaroğlu

  Hocam 60 yasindayim kadinim haşimoto hastasiyim eutrox 50 mg kullaniyorum. Saclarim tepe ve yanlarda seyrekleşti bana da faydasi olurmu tesekkur ederim

  1. Biotin (Post author)

   Siz hastalığınız nedeniyle zaten günlük 10mg biotin kullanmalısınız. Ama saçınızın tekrar çıkması için bu yeterli olmaz.Menopecia tablet ve hairforte sprey de kullanmalısınız.
   Dr.Atilla Kaya

 2. Sinem

  Merhaba hocam biyotin eczaneden reçetesiz alınırmı?

  1. Biotin (Post author)

   evet, alınabilir.
   Dr.Atilla Kaya

 3. Nilufer

  Biotin 6 aydır kullanıyorum saç dökülmek durdu.devam edeyim mi ve normal şampuanları eskisi gibi kullanabilrmiyim

  1. Biotin (Post author)

   Saç dökülme nedeninize göre değişir.eğee herhangi bir hastalık nedeniyle dökülüyor ve tedaviniz bitti ise bırakabilirsiniz
   Dr.Atilla Kaya

 4. Havva

  Merhaba hocam. Ferritin değerim 33 cıktı ama doktor saç sağlığı için 70 olması gerek dedi. Demir kullanıyorum onun yanında biotin kullansam daha iyi sonuc alır mıyım? Dökülme ve cansızlaşma var saçımda

  1. Biotin (Post author)

   kullanabilirsiniz.
   Dr.Atilla Kaya

 5. Nur

  Merhaba, saç dökülmem olduğu için biotin almayı düşünüyorum fakat internette bazı yorumlar okudum. Ya ishal oldum ya da kabız oldum diyenler var. Bu durum aklımı karıştırdı acaba biotin alsam böyle bir durum olur mu? Ayrıca IBS’m var o yüzden bu durum beni biraz çekindirdi. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Biotin (Post author)

   Biotin zaten vücutta da sentezlenen bir vitamindir,ishal yada kabızlık yapmaz,kullanabilirsiniz.
   Dr.Atilla Kaya

 6. İbrahim

  Merhaba hocam saçlarım çok ince genetik tepe ortasından açıldı ve cılız sarı tüyler var
  Ne yapmam gerekiyor biotin kulanırsam faydasını göre bilirmiyim kulanmaya başlarsak ne kadar süre devam etmemiz gerekiyor

  1. Biotin (Post author)

   genetik dökülme tedavisi kronik haztalık gibidir,ilaçlar kullandığınız sürece etkisini gösterir,bıraktığınız zaman en başa dönersiniz.Xpecia tablet ve Hairforte sprey kullanabilirsiniz.saçınızın sağlıklı bir3 şekilde varolmasını istediğiniz sürece kullanmalısınız.
   Dr.Atilla Kaya

 7. Elif

  Hocam 11 yas cocuklar kullanabilirmi

  1. Biotin (Post author)

   biotin her yaşta kullanılabilir.
   Dr.Atilla Kaya

 8. tuğba

  Merhaba hocam bebeyimde botin eksikliyi çıktı günlük düzenli şekilde veriyorum ilacı tırnakları çabuk uzuyo saçları çıkmaya başladı sizce yarıyormudur il aç 6aylıkken yene tahlil yaptırcaz

  1. Biotin (Post author)

   saç ve tırnak gelişimi normalse yeterli olduğu düşünülebilir.ama çocuk sağlığı uzmanı ile görüşmeli ve onun rakibinde olmalısınız.
   Dr.Atilla Kaya

 9. S. Alp

  Biotin sakal biyiklarin hizli uzamasinida saglarmi. Yetiskinler gunde 10.000 mcg ye kadarmi alabilir.

  1. Biotin (Post author)

   Evet sakal ve bıyığın da daha hızlı uzamasını sağlar.10 mg a kadar alabilirsiniz fazlası suda çözündüğü için böbrekler yoluyla atılır.
   Dr.Atilla Kaya

 10. [email protected]

  Merhaba hocam.Haşimato hastasıyım.Saç dökülmem var.Ek olarak B12 iğnesi oluyorum.Dermatolağa gitmedim ama saç dökülmem var.Vooanka 102 tablet biotin aldım eczaneden.Herhangi bir zararı olur mu?Vucutta tüylenme yapar mı ?

  1. Biotin (Post author)

   Hayır zararı olmaz.haşimato hastasıysanız hem saç sağlığınızı korumak hem de vücudunuzdaki merabolik aktivitenin normal devam wtmesi için almanızxa fayda var.günlük 10 mg kullanmalısınız.HP biotin kullanabilirsiniz,daha ekonomik olur.
   Dr.Atilla Kaya

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.