Yan Etkileri

İnsanlar haklı olarak bir ilaç alacaklarında etkileri yanı sıra yan etkileriyle de ilgilenirler. Biotin (biyotin, H vitamini veya B7 vitamini de denmektedir.) bir tür vitamindir. B grubundadır. B grubu vitaminler suda çözünen vitaminlerdir ve fazla alındığında idrarla atılırlar yani vücutta birikmezler, depolanmazlar bu sayede yan etki oluşturmazlar.

biotinin-yan-etkileri

Biotin Yan Etkileri

Yukarıda bahsedildiği gibi sorun yaşanmaz bunu en iyi şu iki örnekle izah edebiliriz. Piyasada biyotin tabletleri 500-10.000 mcg (0.5-10 mg) içermektedir, duruma göre günlük tek tablet yeterlidir. Oysa bebeklerde görülen biotidinaz eksikliği durumunda erişkinlerin günlük tek tablet olarak aldığı 10 mg lık tabletlerden on tane yani 100 mg a kadar yüksek dozlarda verilebilmektedir.

Diğer bir örnekse şeker hastalığında (diabetes mellitıus) kullanımıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak kalp, damar, göz, böbrek gibi organlarda yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek için günlük 10 mg kullanılır. Uzun yıllar bu dozda kullanılmasına rağmen sorun yaşanmaz. Bu iki örnek güvenli olduğu konusunda yeterli bilgi vermektedir.

biotin-siparisi

Biotin Vücut Kıllarını Artırır mı?
Bu soru kullanıcılar arasında en sık sorulan sorudur gerçektende çok akla takılmaktadır. B7 vitamini vücut kıllarını artırmaz. İyi de saç kalitesi düşene verilen ilaç neden vücut kıllarını artırmaz ki diyebilirsiniz. Bunu şu şekilde izah edebiliriz. Parklardaki, yeşil alanlardaki, futbol sahalarındaki çimler zaman içinde kalite kaybeder, bunun sebebi toprağın içeriğinin zayıflaması veya çimlerin yaşlanması olabilir. Bu çimlere suni gübre verildiğinde ilk günlerdeki kalitesine yani eski kaliteli haline döner burada yapılan saç için biyotin vermeye benzer. Ancak çimlere ne kadar suni gübre verilirse verilsin çim olarak kalmaz yani kalitesi eskisini geçip te kavak haline dönüşemez. Yani kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır ama doğal halinden daha fazla kalınlaşmasına neden olmaz.

Biotin Tırnak Uzatır mı?
Buraya kadar daha çok kıl üzerine yazdır bir de yine kıl yapısında olan tırnaklar var. Her ikisi de keratin yapısında olduğu için tırnaklar da olumlu etkilenir. Tırnakların kalınlığı artar, daha hızlı uzar, kırılmaz, beyaz çizgilenmeler varsa kaybolur, yumuşaklığı azalıp sertleşir.

Biotin Ne Kadar Kullanılır?
Kullanım süresi soruna göre değişir
Biotidinaz eksikliği; ömür boyu kullanılması gerekir.
Saç dökülmesi; Diğer tedavilere ek olarak onlara devam edildiği sürece
Saç ekimi; şok dökülmeyi azaltmak ve erken geri çıkış için üç-altı ay

Tırnak yumuşaması; 6 ay
Dikkat edildiğinde en az süre 3 aydır çünkü saçın kalite değişimi en az 3 ayda ortaya çıkar. Bu sebeple biyotin tablet alırken 100 tablet içeren markalar tercih edilmelirdir

1.176 Yorum Var

 1. Anonim

  2 aydır kullanıyorum.sacim koparak dökülüyordu resmen.yanlarim açılmış deri gözüküyordu.dr bu ilacı verdi 2 ay sonunda mucize desem yalan olmaz.dokulnem durdu.sunu sormak istiyorum.son bir haftadır burnunda kuruma başladı.nefes almamı zorluyo.sureklli yıkama temizleme ihtiyacı duyuyorum ilaç etkisi olabilirmi. Ve ilacı ne kadar kullanmaya devam edeyim

  1. Biotin (Post author)

   Demekki biotin eksikliği varmış ,yeterli sentezlenemiyormuş. Biotin normalde vücutta sentezlenen bir vitamindir. Yan etkisi yoktur, fazlası suda çözündüğü için ıdrarla atılır vücutta birikmesi.
   Dr. Atilla Kaya

 2. ismail yatikci

  Saygilar efendim degerli hocam bide kolestrol iciyom hapı bide 20 mg lik depresyon hapı kullaniyom iyiyim hp biotin kullancam tavsiyenizi alayim CEVAP Beklerin ismail

  1. Biotin (Post author)

   Merhaba,
   Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabiliyor. Bu nedenle eğer dökülmeye artış yaşadıysanız günlük 10 mg kullanmanız öneririm.
   Dr. Atilla Kaya

 3. ısmail yatikci

  Hocam saygilar ben iki sene önce sac ektirdim çıkmadı fazla iki damarimda iki sitend koydular kalbim sahlam kan sulandiricilar kullaniyom gunde 10 klometre yuruyom tempolu hp biotin 5 mg zarari varmi baska birsey tavsiye edermisiniz sac serumuda kullaniyom sabah aksam CEVAP Beklerin ismail

  1. Biotin (Post author)

   Biotin normalde vücutta sentezlenen bir vitamindir, fakat saç ve tırnak sorunları yetersiz sentezlendiğinin bulgusudur. Normalde zaten vücutta sentezlendiği ve suda çözünen bir vitamin olduğu için fazlası vücutta birikmeyip ıdrarla atılır.kullanabilirsiniz. ama HP biotin kullanmanızı öneririm, içeriğinde başka madde yok ve hammaddesi İngiltere’de geliyor.
   Dr. Atilla Kaya

 4. berre

  Hocam merhaba biotin 5000 kullanıyorum yeni başladım saçlarımın uzaması için. Fakat sizin önereceğiniz başka vitamin var mı acaba saç uzamasını destekleyici

  1. Biotin (Post author)

   18 yaşın üstünde iseniz ve gebelik söz konusu değilse 6 ay kadar beraberinde xpecia tablet de kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 5. busra

  Tirnagimda igne ucu buyuklugunde cukurlar var doktor bir nedene baglamadi ve geçmeyeceğini soyledi biotin kullanmak istiyorum ama roaccutane kullanıyorum etkisini ikisini birlikte kullanırken görür muyum yoksa roaccutane bittikten sonra mi kullanmaliyim biotini

  1. Biotin (Post author)

   Roaccutane kullanıyorsanız mutlaka biotin almanız gerekir. Çünkü bu grup ilaçlar biotin sentezini engeller, saç dökülmesine neden olur. Tırnaklarım bozukluklarada neden olabilir. Günlük 10mg biotin almalısınız, HP bittin kullanabilirsiniz, ihmal etmeyin.
   Dr. Atilla Kaya

 6. Melisa

  Merhaba benim saçlarım hiçbirşekilde uzamıyo 35 yaşına geldim çok şey denedim bi işe yaramadılar bugün biotin 5000 mg başladım nekadar kullanmam gerekiyo ve işe yararmı acaba.

  1. Biotin (Post author)

   Biotin uzama hızını ve saç kalitenizi arttırır fakat başka eksiklikler var mı araştırılması.
   Dr. Atilla Kaya

 7. Ahmet

  Saçım hafif inceldiğini düşünüyorum biotin kullanırsambu sorunun önüne geçermiyim bide günlük kaç mg kullanmalıyım ?

  1. Biotin (Post author)

   Incelmenin nedeni araştırılması. Genetik tip dökülmeye,Yani DHT ye bağlı ise biotin kullanmanız yeterli olmaz.
   Dr. Atilla Kaya

 8. Gulka

  Merhaba ben simdi aldim biotin 300 mg gunde 1 tanemi aticam ? Soylermisiniz ? Icinde 100 tablet var sacimi uzatirmi acaba ?

  1. Biotin (Post author)

   Evet uzama hızını artırır.
   Dr. Atilla Kaya

 9. hatice

  adet düzensizliği yapar mi

  1. Biotin (Post author)

   Biotin normalde vücutta sentezlenen bir vitamindır. Suda çözünür, fazlası idrar yolu ile atılır, Yan etki yapmaz.
   Dr. Atilla Kaya

 10. [email protected]

  Biotin aç karnına mı içilmeli ?

  1. Biotin (Post author)

   Aç yada tok alınmasını bir önemi yok. Her iki durumda alınabilir.
   Dr. Atilla Kaya

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.