Yan Etkileri

İnsanlar haklı olarak bir ilaç alacaklarında etkileri yanı sıra yan etkileriyle de ilgilenirler. Biotin (biyotin, H vitamini veya B7 vitamini de denmektedir.) bir tür vitamindir. B grubundadır. B grubu vitaminler suda çözünen vitaminlerdir ve fazla alındığında idrarla atılırlar yani vücutta birikmezler, depolanmazlar bu sayede yan etki oluşturmazlar.

biotinin-yan-etkileri

Biotin Yan Etkileri

Yukarıda bahsedildiği gibi sorun yaşanmaz bunu en iyi şu iki örnekle izah edebiliriz. Piyasada biyotin tabletleri 500-10.000 mcg (0.5-10 mg) içermektedir, duruma göre günlük tek tablet yeterlidir. Oysa bebeklerde görülen biotidinaz eksikliği durumunda erişkinlerin günlük tek tablet olarak aldığı 10 mg lık tabletlerden on tane yani 100 mg a kadar yüksek dozlarda verilebilmektedir.

Diğer bir örnekse şeker hastalığında (diabetes mellitıus) kullanımıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak kalp, damar, göz, böbrek gibi organlarda yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek için günlük 10 mg kullanılır. Uzun yıllar bu dozda kullanılmasına rağmen sorun yaşanmaz. Bu iki örnek güvenli olduğu konusunda yeterli bilgi vermektedir.

biotin-siparisi

Biotin Vücut Kıllarını Artırır mı?
Bu soru kullanıcılar arasında en sık sorulan sorudur gerçektende çok akla takılmaktadır. B7 vitamini vücut kıllarını artırmaz. İyi de saç kalitesi düşene verilen ilaç neden vücut kıllarını artırmaz ki diyebilirsiniz. Bunu şu şekilde izah edebiliriz. Parklardaki, yeşil alanlardaki, futbol sahalarındaki çimler zaman içinde kalite kaybeder, bunun sebebi toprağın içeriğinin zayıflaması veya çimlerin yaşlanması olabilir. Bu çimlere suni gübre verildiğinde ilk günlerdeki kalitesine yani eski kaliteli haline döner burada yapılan saç için biyotin vermeye benzer. Ancak çimlere ne kadar suni gübre verilirse verilsin çim olarak kalmaz yani kalitesi eskisini geçip te kavak haline dönüşemez. Yani kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır ama doğal halinden daha fazla kalınlaşmasına neden olmaz.

Biotin Tırnak Uzatır mı?
Buraya kadar daha çok kıl üzerine yazdır bir de yine kıl yapısında olan tırnaklar var. Her ikisi de keratin yapısında olduğu için tırnaklar da olumlu etkilenir. Tırnakların kalınlığı artar, daha hızlı uzar, kırılmaz, beyaz çizgilenmeler varsa kaybolur, yumuşaklığı azalıp sertleşir.

Biotin Ne Kadar Kullanılır?
Kullanım süresi soruna göre değişir
Biotidinaz eksikliği; ömür boyu kullanılması gerekir.
Saç dökülmesi; Diğer tedavilere ek olarak onlara devam edildiği sürece
Saç ekimi; şok dökülmeyi azaltmak ve erken geri çıkış için üç-altı ay

Tırnak yumuşaması; 6 ay
Dikkat edildiğinde en az süre 3 aydır çünkü saçın kalite değişimi en az 3 ayda ortaya çıkar. Bu sebeple biyotin tablet alırken 100 tablet içeren markalar tercih edilmelirdir

1.146 Yorum Var

 1. Enise aydin

  Merhaba hocam yeni doğan bebeğim 3aylik daha bioak hap veriyorum ona bu aralar verdiğim zaman kusuyor ne yapacam bilmiyorum oysa doktoru bu ilaci omur boyu belki kullanmasi gerekir dedı ama bazan kusuyor bazen de Han’ın arasında 15daka gecip kusuyor bazen de kusmuyo neden öyle oluyor hocam lütfen yardım edin

  1. Biotin (Post author)

   Ilacı verdikten sonra kusarsa mutlaka o dozu tekraelanması gerekir. Tableti ezerek hafif sulandırıp verebilirsiniz. HP biotin şurubu deneyebilirsiniz. Yine HP nin tablet biotinleri var onlarda alıp kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 2. Vedat

  Merhaba hocam 8yaşında bir kızım var. 4aydır saçlari dökülüyor bugün onu cildiye uzmanina götürdüm medoHbiotin önerdi. 2’5mg 60 tablet 7’14g Avrupa kalitesiyle aynımı acaba ve devamli kullanmamda bir sakınca varmı dr.muz yalnız 2ay kullanın dedi.

  1. Biotin (Post author)

   çokullarda sadece saç dökülmesi olarak değerlendirilen, saç dökülmesi bir belirtidır. Çocuk hastalıkları uzmanına götürün kan değerlerine özellikle biotin düzeyine bakılsın. Çocuğun tüm fonksiyonları değerlendirilsin.
   Dr. Atilla Kaya

 3. Gürkan

  Hocam merhaba 2 yaşında bir kızım var, doğduğunda normalin alt sınırı %65 değer ile biyotinidaz eksikliği şüphesi ile ikinci ucuncu dördüncü deger testlerimizi yaptırdık. Tüm testlerde referans aralığın normal degerlerinin icinde ancak en alt sınırında çıkıyor. Doktorlar hep normal bu şekilde gidecek arada kan testlerine devam diyor ancak vitamin vermiyor. Kızımda belirli yas surecinde b12 eksikliği, dermatit gibi seyler yasadik, sac seyrekligi ve yavas uzamasi var, yurumesi ve konuşması diger yasitlarina gore sanki bir tik alt seviyede gibi. Iki yasinda iki kelime soylenmesi lazım sanırım ama bizim kiz tam iki kelimeyi soylemiyor mesela aksam oldu yerine aksamol, sabaol, annerde gibi iki kelimrleri birleşikmiz gibi söylüyor. Birçok makale okudum sanki cok hafiften Biotin eksikliğinin belirtilerini yasiyoruz gibi geliyor. 2.5 mg lik biotin kullanırsam zararı olur mu veya düşünceniz nedir. Teşekkürler

  1. Biotin (Post author)

   Kullanabilirsiniz, zararı olmaz. Biotin zaten normalde vücutta sentezlenen bir vitamin, suda çözülür ve fazlası idrar yolu ile atılır. Herhangi bir endişesini olmasın.
   Dr. Atilla Kaya

 4. Bengü

  11 ve 8 yaşında iki kızım var saçları çok seyrek biotin kullandirsam acaba yan etki yaparmi cocuklarda

  1. Biotin (Post author)

   Hayır yapmaz, biotin normal de vücutta sentezlenen bir vitamindir, fakat siz çocuklarınızın kan tahlillerini yaptırın çocuklar da başka sorunlarda olabilir. Anemi, troid fonksiyonları gibi.

 5. Duygu

  17 yaşındayım keratin yaptırdıktan sonra saçım kökünden dökülmeye başladı. Medobiotin kullanıyorum. Tekrardan eski haline gelir mi. Saçlar çıkar mı
  Uzman
  Keratinin saç dökülmesi yapması beklenmez, başka bir sebep olmalı. Biotin eksikliği varsa biotin almak sorunu çözer. Bu arada Medobiotin Türkiye’de satılmıyor onun çakması Medobiohtin olabilir

 6. Alya Nur

  Merhaba hocam, benim saçlarım bir süre önce dökülmeye başlamıştı, önemsemedim çok mevsimseldir diye düşündüm, fakat aşırı dökülmeye başladı bu 2-3 aydır devam ediyor, doktora gittim test sonuçlarımın iyi çıktığını saç kökününde aslında güzel olduğunu söyledi medobyocomplex-w önerdi 10 gün oldu kullanıyorum dökülmem halen devam ediyor sizce sorunum bu vitaminle çözülebilir mi? Eski saçlarıma kavuşabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Biotin (Post author)

   Dökülmenin tipi önemli, tüm saçlı deriendökülüyorsa hastalık,yada tamin-mineral eksikliği söz konusudur. Ama sadece tepe kısmından dökülüyorsa ve saçlarınız cansızlaşıyorsa erkek tipi dökülmeniz olabilir. Sadece kan değerleri değil troid ve yumurtalık hastalıkları yönündende değerlendirilmelisiniz. Öncelikle bu söylediklerim araştırılsın sonra size öneride bulunayım
   Dr. Atilla Kaya

 7. Leyla

  Biotin solgar 5000 ilacininaldim aksam yemekten sonra ictim sabah soylemesinayip buyuk abdestimden kan geldi ve 2.gun kanamam çogaldi bubilac yapmis ollabikirmi cunki ilkkez basima geldi böyle birşey tesekkurler.
  Dr. Atilla kaya
  Biotin tablet yediğiniz elma yada üzümden farklı birşey değil.normalde vücutta sentezlenen bir madde. Makat kanaması araştırılmalı, özellikle kabızlık gibi bir şikayetiniz yokken olmuşsa gecikmeyin. Biotinle ilgili değildir. 05426210888 nolu telefondan makat kanamalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 8. Uğur

  Atilla bey merhabalar benimde bir sorum olucaktı.
  Her marka biotin hapı aynı etkiyi gösterirmi yoksa önerebileceginiz bi marka varsa temin etmek isterim Almanyada yasisorum saygılar sunarım.
  Dr. Atilla kaya
  Her marka biotin aynı etkiyi gösterir, ama içeriğindeki mikrogrrammı yoksa miligrammı buna dikkat etmek lazım. Soruna göre 2-5-10 mg alınması gerekir.tabii bütün bunların yanısıra ekonomik olması da önemli.

 9. metin

  Hocam Merhaba biotin degerim 165 bulantı kusma oluyo geceleri uykuya dalamama normalde degerin kac olması lazm 1 aydır içiyorum henüz düzelme yok
  Dr. Atilla kaya
  Aldığınız doz düşük olabilir,doktorunuzla görüşün.

 10. Derya

  Hocam, hamile kalmayı düşünüyorum. Hamilelik öncesinde, hamilelik esnasında ve sonrasında kullanmakta sakınca var mı?
  Dr. Atilla kaya
  Biotin normalde vücutta sentez edilen bir vitamindir. Gebelik döneminde yeni bir canlı oluşumu başladığı için zaten ihtiyaç artar. Bu nedenle rahatlıkla kullanabilirsiniz

 11. derya

  doktor bey 3ay önce el tırnaklarımda sedef teşhisi kondu ve punplas biotin her gün 2 tablet alıyorum.ayrıca tırnaklarıma nail balsam sürüyorum.baya düzelme oldu.doktor 3 ayı tamamlıyalım dedi.saçımda 10 gündür aldığım hapın kokusu yayılıyor.ayrıca idrarda da koku yapıyor.saçlarımda sorunum yok bu arada.ama saçımda gürleşti.hapın saçımda koku yapması normalmidir zararı olurmu.tırnaklarımda iyileşme tamamlandıktan sonra bi kaç ay daha biotine devam edeyimmi.teşekkür ederim.
  Dr. Atilla Kaya
  Saçta koku yapmaz ,siz öyle hissediyor olabilirsiniz. Biotin saç ve tırnakların gelişmesini,güzelleşmesini sağlar. Her zaman istediğiniz süre kullanabilirsiniz, zaten vücutta yapılan ve suda çözünen bir vitamindir. Mesela saçınızın daha hızlı uzamasını istediğinizde kullanabilirsiniz.

 12. Yeliz

  Mrh sogar marka biotin 1000 mg kullanıyorum bir Aydır. Çok fazla kuru öksürmeye başladım acaba yan etti yapmış olurmu?

  1. Biotin (Post author)

   Sanmıyorm,öksürüğün nedenini araştırmaısınız.
   Dr. Atilla Kaya

 13. Anonim

  merhabalar biotin hapının sivilce yapmak gibi bilinen bir yan etkiis var mıdır?

  1. Biotin (Post author)

   Hayır,yok
   Dr. Atilla Kaya

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.