Yan Etkileri

İnsanlar haklı olarak bir ilaç alacaklarında etkileri yanı sıra yan etkileriyle de ilgilenirler. Biotin (biyotin, H vitamini veya B7 vitamini de denmektedir.) bir tür vitamindir. B grubundadır. B grubu vitaminler suda çözünen vitaminlerdir ve fazla alındığında idrarla atılırlar yani vücutta birikmezler, depolanmazlar bu sayede yan etki oluşturmazlar.

biotinin-yan-etkileri

Biotin Yan Etkileri

Yukarıda bahsedildiği gibi sorun yaşanmaz bunu en iyi şu iki örnekle izah edebiliriz. Piyasada biyotin tabletleri 500-10.000 mcg (0.5-10 mg) içermektedir, duruma göre günlük tek tablet yeterlidir. Oysa bebeklerde görülen biotidinaz eksikliği durumunda erişkinlerin günlük tek tablet olarak aldığı 10 mg lık tabletlerden on tane yani 100 mg a kadar yüksek dozlarda verilebilmektedir.

Diğer bir örnekse şeker hastalığında (diabetes mellitıus) kullanımıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak kalp, damar, göz, böbrek gibi organlarda yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek için günlük 10 mg kullanılır. Uzun yıllar bu dozda kullanılmasına rağmen sorun yaşanmaz. Bu iki örnek güvenli olduğu konusunda yeterli bilgi vermektedir.

biotin-siparisi

Biotin Vücut Kıllarını Artırır mı?
Bu soru kullanıcılar arasında en sık sorulan sorudur gerçektende çok akla takılmaktadır. B7 vitamini vücut kıllarını artırmaz. İyi de saç kalitesi düşene verilen ilaç neden vücut kıllarını artırmaz ki diyebilirsiniz. Bunu şu şekilde izah edebiliriz. Parklardaki, yeşil alanlardaki, futbol sahalarındaki çimler zaman içinde kalite kaybeder, bunun sebebi toprağın içeriğinin zayıflaması veya çimlerin yaşlanması olabilir. Bu çimlere suni gübre verildiğinde ilk günlerdeki kalitesine yani eski kaliteli haline döner burada yapılan saç için biyotin vermeye benzer. Ancak çimlere ne kadar suni gübre verilirse verilsin çim olarak kalmaz yani kalitesi eskisini geçip te kavak haline dönüşemez. Yani kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır ama doğal halinden daha fazla kalınlaşmasına neden olmaz.

Biotin Tırnak Uzatır mı?
Buraya kadar daha çok kıl üzerine yazdır bir de yine kıl yapısında olan tırnaklar var. Her ikisi de keratin yapısında olduğu için tırnaklar da olumlu etkilenir. Tırnakların kalınlığı artar, daha hızlı uzar, kırılmaz, beyaz çizgilenmeler varsa kaybolur, yumuşaklığı azalıp sertleşir.

Biotin Ne Kadar Kullanılır?
Kullanım süresi soruna göre değişir
Biotidinaz eksikliği; ömür boyu kullanılması gerekir.
Saç dökülmesi; Diğer tedavilere ek olarak onlara devam edildiği sürece
Saç ekimi; şok dökülmeyi azaltmak ve erken geri çıkış için üç-altı ay

Tırnak yumuşaması; 6 ay
Dikkat edildiğinde en az süre 3 aydır çünkü saçın kalite değişimi en az 3 ayda ortaya çıkar. Bu sebeple biyotin tablet alırken 100 tablet içeren markalar tercih edilmelirdir

1.135 Yorum Var

 1. Leyla

  Biotin solgar 5000 ilacininaldim aksam yemekten sonra ictim sabah soylemesinayip buyuk abdestimden kan geldi ve 2.gun kanamam çogaldi bubilac yapmis ollabikirmi cunki ilkkez basima geldi böyle birşey tesekkurler.
  Dr. Atilla kaya
  Biotin tablet yediğiniz elma yada üzümden farklı birşey değil.normalde vücutta sentezlenen bir madde. Makat kanaması araştırılmalı, özellikle kabızlık gibi bir şikayetiniz yokken olmuşsa gecikmeyin. Biotinle ilgili değildir. 05426210888 nolu telefondan makat kanamalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 2. Uğur

  Atilla bey merhabalar benimde bir sorum olucaktı.
  Her marka biotin hapı aynı etkiyi gösterirmi yoksa önerebileceginiz bi marka varsa temin etmek isterim Almanyada yasisorum saygılar sunarım.
  Dr. Atilla kaya
  Her marka biotin aynı etkiyi gösterir, ama içeriğindeki mikrogrrammı yoksa miligrammı buna dikkat etmek lazım. Soruna göre 2-5-10 mg alınması gerekir.tabii bütün bunların yanısıra ekonomik olması da önemli.

 3. metin

  Hocam Merhaba biotin degerim 165 bulantı kusma oluyo geceleri uykuya dalamama normalde degerin kac olması lazm 1 aydır içiyorum henüz düzelme yok
  Dr. Atilla kaya
  Aldığınız doz düşük olabilir,doktorunuzla görüşün.

 4. Derya

  Hocam, hamile kalmayı düşünüyorum. Hamilelik öncesinde, hamilelik esnasında ve sonrasında kullanmakta sakınca var mı?
  Dr. Atilla kaya
  Biotin normalde vücutta sentez edilen bir vitamindir. Gebelik döneminde yeni bir canlı oluşumu başladığı için zaten ihtiyaç artar. Bu nedenle rahatlıkla kullanabilirsiniz

 5. derya

  doktor bey 3ay önce el tırnaklarımda sedef teşhisi kondu ve punplas biotin her gün 2 tablet alıyorum.ayrıca tırnaklarıma nail balsam sürüyorum.baya düzelme oldu.doktor 3 ayı tamamlıyalım dedi.saçımda 10 gündür aldığım hapın kokusu yayılıyor.ayrıca idrarda da koku yapıyor.saçlarımda sorunum yok bu arada.ama saçımda gürleşti.hapın saçımda koku yapması normalmidir zararı olurmu.tırnaklarımda iyileşme tamamlandıktan sonra bi kaç ay daha biotine devam edeyimmi.teşekkür ederim.
  Dr. Atilla Kaya
  Saçta koku yapmaz ,siz öyle hissediyor olabilirsiniz. Biotin saç ve tırnakların gelişmesini,güzelleşmesini sağlar. Her zaman istediğiniz süre kullanabilirsiniz, zaten vücutta yapılan ve suda çözünen bir vitamindir. Mesela saçınızın daha hızlı uzamasını istediğinizde kullanabilirsiniz.

 6. Yeliz

  Mrh sogar marka biotin 1000 mg kullanıyorum bir Aydır. Çok fazla kuru öksürmeye başladım acaba yan etti yapmış olurmu?

  1. Biotin (Post author)

   Sanmıyorm,öksürüğün nedenini araştırmaısınız.
   Dr. Atilla Kaya

 7. Anonim

  merhabalar biotin hapının sivilce yapmak gibi bilinen bir yan etkiis var mıdır?

  1. Biotin (Post author)

   Hayır,yok
   Dr. Atilla Kaya

 8. Alegre edili

  Ritim bozukluğu olan biyotin kullanabilirmi

  1. Biotin (Post author)

   Biotin normalde vücutta swntez edilen ve fazlası idrarla atılan suda çözünen bir vitamindir,sorun olmaz kullanabilirsiniz
   Dr. Atilla Kaya

 9. -sed

  merhaba ben roaccutane kullanıyorum 5. ayım solgar biotin ek vitamin gıdası kullansam sorun olur mu? (tırnak ve saçlarım için kullanmak istiyorum)

  1. Biotin (Post author)

   Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin metabolizmasının bozulmasına neden oluyor.10mg HP biotin kullanmanızı öneririm.hem tam doz içerir,hem hammaddesi Ingiltereden geliyor,hem de daha ekonomik
   Dr. Atilla Kaya

 10. zübeyde

  Merhaba 17 yaşındayım ve saçlarım 4-5 yıldır aralıksız avuç avuç dökülüyor. Çam terebentin, argan yağı, saç dökülme karşıtı her marka şampuan!, ketoral şampuanını kullandım. Fakat dökülme hiçbir şekilde durmadı.
  Geçenlerde gittiğim kuaför bana biyotin kullanmamı önerdi.Sizce kullanmalı mıyım?

  1. Biotin (Post author)

   Kasınlarda saç dökülmesinin nedeni hastalıklar olabilir,bu nedenle öncelikle xoktora görünmelisin,neden belirlenmeli,hem neden tedavi edilmeli hem de saça yönelik ürünler kullanmalısın
   Dr. Atilla Kaya

 11. İlknur

  Hocam merhaba tiroit hastasıyım Haşimsto troiti tanısı kondu saçlarım da çok aşırı derecede dökülüyor biotin 10mg kullansam birşey olur mu

  1. Biotin (Post author)

   Mutlaka aksatmadan kullanmalısınız.troid hastalıklarında biotin gereksinimi artar

 12. beren

  iyi günler hocam.. ben 23 yasindayim. saclarim normalde kalin telliydi fakat sac acicisi kullandim guneste acilan turden. sac tellerim cok inceldi ve dokulme yasadim. suanda saclarim cok ciliz ve yipranmis bir bicimde rengide soluk. demir eksikligimde var bunun icin ilac kullaniyorum. fakat bende biotin kullanabilirmiyim etkili olurmu?
  Dr. Atilla Kaya
  Biotin 5 mg kullanabilirsiniz

 13. Burak

  Hocam dökülme dht kaynaklı evet ama genetik olarak diyil spor için gıda takviyesi kullanımından dolayı testosteron seviyesinde artış oldu ve dht dönüştü saç dökülmesi yaşadım ama şuan kullanmıyorum ve dökülme problemimde yok.Sorum şu hocam dht den dökülen saçlar bu supplementten oldu tekrar eskisi gibi çıkarmı yoksa daha mı zayıf çıkar yani dht tüm saç köklerime zarar vermiş olabilir mi
  Dr. Atilla kaya
  Uygun destek texavisi alırsanız kalite artar ve kalıcı olur.xpecia tablet kullanabilirsiniz,günde 2 tablet amalısınız

 14. Burak

  hocam kreatin supplementinden saç dökülmesi yaşadım biraz dht saçıma zarar vermiştir mutlaka şuan dökülen saçlarım çıkıyo ama eskisi gibi kalın (yani dht den dolayı bi incelme olmuş olabilir) eski kalınlığını ve canlılığını geri kazanmam için ne önerirsiniz.2 ay 5mg biotin kullanımı doğru olurmu incelen saçlarım eski halini alırmı.son olarakta 2 ay kullanıp bıraksam biotinden kalınlaşan saç tellerim bıraktığımda eski haline mi döner.
  Dr.atilla kaya
  Dökülme DHT den kaynaklanıyorsa bırakmanız doğru olmaz.fakat tek başına biotinde genetik dökülmeyi engelleyemez.eğer kimyasal yada ısıl bir işlemden zarar gördüyse saçınızda istediğiniz kaliteyi yakalayana kadar kullanmanızı öneririm.bunun için süreç 2 ayda olabilir 5 ayda.söylenen nedenlerdense dökülme sonuç alırzınız,kalite düşmez.

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.