Biotin İçeren Gıdalar

biotin-iceren-gidalar

Biotinin vücuda girmesinin tek yolu bağırsaklardan emilimidir. D vitamini gibi güneşe veya başka bir şeye ihtiyaç duyulmaz. Parenteral dediğimiz iğne formu da yok diyecek kadar azdır. Bağırsaklardaki biotinin (B7 vitamini ve H vitamini olarak ta bilinir) de iki kaynağı vardır.

1- Kalın bağırsaktaki mikropların ürettiği
2- Gıdalarla alınan

Bağırsaklarda mikroplar tarafından üretilenin emilimi azdır çünkü daha çok i2 parmak bağırsağı ve ince bağırsaklardan emilir ama azı emilse de önemli bir kaynaktır. Mikrop dengesinin bozulduğu durumda eksikliğine rastlanabilmektedir.

biotin-siparisi

Biotin Bulunan Yiyecekler

Sakatat olarak satılan et gurubu gıdalar, karaciğer, böbrek, beyin ve dalak gibi sakatatlar zengin biotin kaynaklarıdır. Her ne kadar sakatatların kolesterolü yükseltmek gibi çeşitli zararlarından söz edilse de besleyici değerleri yüksektir.

Süt ve sütten elde edilen ürünler; tüm peynirler, yoğurt, ayran ve kefir gibi yiyecekler B7 vitamini açısından zengindir.
Su ürünleri; deniz ürünlerinden midye, istakoz, karides zengindir. Tatlı balıklarından alabalık ta bol miktarda bulunur.

Bunların dışında meyve ve sebzelerde daha az olmakla birlikte vardır. Normal beslenen birinde biotin eksikliği gelişmesi ihtimali düşüktür ancak ağır diyet durumlarda yada tek çeşit beslenilen durumlarda görülebilir. Eksikliği olmadan da dışarıdan almanın hiçbir sakıncası yoktur. İdrarla atılan bir vitamin olduğu için vücut kullandığı miktarı kullanır fazlası idrarla atılır ve hiçbir zarar vermez.

Bir de bu durumun tersi vardır yani biotin eksikliği yapan gıda vardır.

Biotin Eksikliğine Neden Olan Gıdalar;

Bilinen tek gıda çiğ yumurta akıdır. Yumurtanın beyazındaki avidin adlı madde biotinin emilmesini engelleyerek eksikliğine neden olabilir. Pişirilerek tüketilen yumurtada bu sorun olmaz çünkü avidin pişince parçalanır ve bu anlamda zararsız hale gelir. Laboratuar ortamında deneysel amaçlı B7 vitamin eksikliği oluşturulmak istendiğinde kullanılan madde avidindir, çiğ yumurta akı verilen kobaylarda eksiklik ortaya çıkar. Bu sebeple çiğ yumurtayı fazla tüketenler ek olarak günde 10 mg biotin tablet almalıdır.
~

43 Comments

 1. sevim tüfekci

  besinlerle alıyorsak saçlarımdaki çatallanmanın sebebi başka bir hastalık belirtisimi acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç çatallanmasında başka sebep aranmaz,ilk akla gelen biotin eksikliğidir.vücutta yapılıyor olsada sizin ihtiyacınızı karşılamıyor demektir.

  Reply
  1. mavi

   benim saçlarım çok dökülüyor ve ince telli çok bakımsız duruyor kullanmak istiyorum ama korkuyorum tüylenme yapıyormuş diye duydum ve sma hastasıyım kaslarıma zarar verirmi bi uzmandan cvp bekliyorum
   Op.Dr.Atilla KAYA
   muskuler distrofiye zarar vereceğini sanmıyorum sonuçta bu vitamin.tüylenme yaptığına dair bilimsel veri yok.

   Reply
   1. deniz

    çok teşekkürler ama benim spinal muscular artrofi
    Op.Dr.Atilla KAYA
    af edersiniz sen md okumuşum o distrofi nin kısalması.

    Reply
 2. saban top

  gunluk biotin alimi nekadar olmalidir ayrica kadal yavas demekti
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin dozu sorunun büyüklüğüne bağlı olarak değişir. 1 mg kullanılabildiği gibi 120 mg da kullanılabiliyor.

  Reply
 3. can Raynok

  Merhaba benim doğuştan biotin eksikliği hastalığım varmış bunu 13-14 yaşlarında öğrendim ve şu anda 19 yaşındayım gelişim açısından bir sorun yok fakat; Sürekli kolay yorulma, saçlarda biçimsizlik, hafif dökülme var ayrıca tırnak konusundaki belirtilerde var 2 ayak baş tırnağımda futbol oynarken darbe sonucu kolayca düştü. Ben zaten günlük 5 mg kullanıyorum bunu hastahanede verdiler. Çapa Tıp Fakultesinden. Ayrıca gözlerde de kolay yorulma var ve altları biraz çukur gibi. Buna rağmen sporda yapıyorum ve spordan sonra eklemlerde de ağrılar oluşuyor. Acaba sizin önerileriniz nelerdir. Hastahaneye bunu bildirip dozu arttırmalı mı yoksa bunlar herkezde olabilecek durumlar mıdır ? Reçetesiz dışardan almanın faydası olur mu. Sizce doz arttırcaksam ne kadar arttırmalıyım? Cevaplarsanız çok çok sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliği varsa bir süre 10 mg lık tabletlerden kullanın bir süre sonra biotin düzeyinize baktırın buna göre tedavi dozunu belirleyin gerekirse arttırın

  Reply
  1. can Raynok

   Peki günlük yiyeceklerden bunun ne kadarı karşılanıyor ve ne kadar depolanıyor acaba. Biotin Eksikliği olduğu için sanırım tutulma süresinde farklılık vardı. Örneğin bir yumurta ne kadarlık bir ölçüye karşılık geliyor. Aslında tüm bunların ortak noktası soru şu; Benim bu ilaçları alma sebebm nedir 5 mg lık bir durum doğal yiyeceklerden karşılanamıyormu ve 19 yaşında birinin günlük ortalama ne kadarlık bitoin vitaminine ihtiyacı vardır.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   daha çok bağırsaktaki mikroplar tarafından üretildiği için ne kadar alındığı ve ne kadar ihtiyaç olduğu çok net bilinmiyor.dışardan almanın mantığı şu;parktaki çimleri suladığınız sürece sorunsuz yaşar ama gübre verirseniz rengi güzelleşir,yaprak kalitesi ve büyüme hızı artar.

   Reply
   1. can Raynok

    Gerçekten çok doyurucu cevaplar geliyor. Bunları lk kez sizden duyuyorum öncelikle samimiyetiniz için teşekkürler. Size bir sorum daha olacaktı. Beniim yukarda saydığınız şeyleri(Yumurta,maya,karaciğer vs.) 1 gün yememem ile yemem arasında o gün için bir fark var mıdır veya birkaç gün için . Varsa örneğin yorgunluk mu vs. başka bir sorun mu o gün için saçlar cild daha veriimli çalışabilir mi acaba ? Örneğin ben Yumurtayı 2-3 senedir tüketmiyordum yazınızı okuduktan sonra hergün birtane özellikle sarısını tüketir oldum. Bunun spor yapan biri için dayanıklıklık gücünü arttırıcı bir yanı olabilir mi. Evde vücut çalışıyorum ve çalışmalardan sonra mutlaka bir yorgunluk kas ve eklemlerde ağrı oluyor ne yazıkki..
    Op.Dr.Atilla KAYA
    bence bunların biotinle alakası yok araştırmalısınız,biotinin deposu diğer vitaminler kadar olmasa da 6-8 ay da depolar tükenir.

    Reply
 4. emree uzun

  merhabalar efendim bn de saclarımdan muzdaribim benm saçlarda kuruyup kötülüyor ve nemsiz köküyle birlikte kuruyor acaba bana biotin ve ya çinko vitaminleri yardımcı olur mu yaş 22
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olur ama xpecia gibi diğer besleyiciler de içeren ürün tercih edilebilir

  Reply
 5. Betül

  merhaba doktor bey,
  6aylık zoretanin tedavisi gördüm ve bendeki tek yan etkisi 5.ve 6.aylarda yaptığı saç dökülması oldu.İlacım bu hafta yeni bitti. Dökülmede azalma var ancak dökülmüyor diyemem. Şimdilik serum kullanıyorum ve haftada bir bitkisel karışımlı yağlar ile bakım yapıyorum. ancak biotin ve/veya çinko hapı kullanmalımıyım? amacım dökülen saçlarımı geri kazanmak, saçlarımı güçlendirmek.23 yaşındayım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seruma boşa para harcamayın çünkü serumlar bilimsel bir hava verilmiş olsada etkinliği kanıtlanmış bir ürün yok,bölgesel ürün kullanacaksanız bilimsel etkinliği kanıtlanmış spreyler kullanın am bu tip dökülmelerde ağızdan hap almak daha etkilidir,biotin ve çinko fikriniz iyi ama daha zengin içerikli ürünler daha etkili olacaktır.xpecia tableti araştırmanızı öneririm

  Reply
 6. Fevzi

  Merhaba Doktor Bey,
  sanirim benim Problemime cözüm yolu yok. Kafam nerdeyse üst kismi Saclari Dökülmüs halde ve bu Saclarimin dökülmesi 14-16 yaslari arasinda basladi, yavas yavas.
  8 yasinda bi agir Trafik Kazasi gecirdim ve 12 yasindan belli Convulex 300 Haplari aliyorum, nedeni epilepsi.
  Simdi yasim 30 un üzerinde ve saclarimin geri gelmesi icin bi Cözüm varmi???
  Bazi Gida ve Ürünlerde Biotin ve B6 ve B12 Vitamin eksik oldugu nu dedi bazi Arkadaslar.
  Sizin bana bir Cözümünüz varmi acaba???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  conwulex de sodyum valproat var,bu madde biotini en fazla etkileyen ilaç,hatta hayvanlarda deneysel biotin eksikliği oluşturmak için bu madde kullanılır
  eğer zamanında biotin alsaydınız hiç saçınız dökülmezdi,şimdiden sonra ne kadar etkili olur bilemiyorum ama bence 10 mg lık biotin tabletlerinden günde 1 tane alın.epilepsinize zararı olmaz.

  Reply
 7. Ali

  slm hocam,saç ekimi öncesi biotini önerirmisiniz yada başka bir ilacı vede ekimden kaç gün önce başlanmalı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinin yararları olur,ben içinde biotinde olan xpecia öneriyorum ve ekim akşamı başlatıyorum

  Reply
 8. ali

  merhaba doktor bey.
  priorin ben bu hapı almayı düşünüyordum ama siz xpecia’yı övünce kararsız kaldım. ikisi arasından hangisini tercih ediyim.
  ayrıca bu hapları kullanınca yeni saç oluşuyormu ve ne kadar süre kullanmam lazım. şakaklarımda yaklaşık olarak iki parmak kalınlığında açılma var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içeriklerini okuyup kendiniz karar vermelisiniz

  Reply
 9. ali

  ayrıca önerebileceğiniz bi şampuan varmı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sawpoo şampuan var araştırmaya değer

  Reply
 10. CEM

  hocam zayıf ve seyrek saclarım var ama dokulme yok.saclarımı guclestırmek ıcın sarımsaklı sampuan ve Medobiotin kapsül almaya karar veridm.dogru tercihler olabilirmi ayrıca bu kapsullerın zararı olabılırmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sarmısaklı şampuandan beklşentiniz olmasın aldınızsa kullanın ama almadınızsa biotinli şampuanı tercih edin
  medobiotinde 5 mg biotin var ve kalite için doğru tercih ama Türkiyede medobiotin yok onun çakması medobioHtin var,bu kadar uyanık bir kurumun taklit olarak çıkardığı ürün yerine daha ciddi kurumların ürnünü alın

  Reply
 11. Erkan

  Merhaba hocam benim saçlar ekim ama seyrek saç alacak yerde kalmadı sakal hariç oda iz kalıyo diye şimdilik düşünmüyorum fakat internette dolaşırken gölgeleme sistemiyle karşılaştım bilginiz varmı ihtiyacımı karşılarmı teşekkürler birde şampuan olarak ne önerirsiniz

  Op.Dr.Atilla KAYA

  sakaldan alınan yerde iz kalmaz ama bilen biri yaparsa
  gölgelediğiniz pigment renk değiştirip yeşil veya pembe hale dönerse çok daha kötü görünür
  sawpoo şampuanı araştırın

  Reply
 12. dila

  Sac dokulmem var biotin eksikliginden dediler ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin almalısın

  Reply
 13. Adem

  Merhabalar. Ben de saç dökülmesi yok ama saçlarımı güçlendirmek için ne kullanmalıyım?Biotin tablet önerdiler bana hangi çesidinden almalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin 5 mg kullanabilirsiniz

  Reply
 14. Yasin

  Merhabalar. 15 yaşımdan beridir saçlarım normalden fazla dökülüyor. Genelde sonbahar ve/veya kış aylarında saçlarıma 1 kere saarmısak yakardım. İlk yaptığım zamanlar çok olumlu tesirini görmüştüm. 28 yaşındayım özellikle son tepede seyrelme barizleşti. Yakın zamanda cildiyeye gittim. TSH ile ilgili testler ve hemogram yapıldı. Sonuçlarda herhangi bir anormallik yok. Doktor Bey af buyurun nüktedan birisiydi öküz altında buzağı aramaya gerek yok muhtemelen erkeklik hormonlarından artık yıldan yıla saçların azalır iyisi mi para biriktir ektirirsin dedi. Şu anki durumumda kafada saçsız bölge oluşmadı henüz tepede seyrelme ve alınlarda biraz açılma mevcut. Yalnız Biotin seviyesi alt sınırın biraz üzerindeydi. diğer yorumları da okudum ancak yine de sormak istiyorum ne önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve biotin 10 mg yada xpecia tablet kullanabilirsiniz

  Reply
 15. sevim

  Merhabalar doktor bey
  ben 36 yaşındayım saçlarım yıllardır hep ince telli ve bu nedenle çok seyrek zayıf cansız ve çok yağlı bitkisel şampuhan kullanıyorum Bi çok yağlarda kullandım saç tellerim bir türlü kalınlaşmıyor ne yapmalıyım bir öneride bulunursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin yada xpecia tablet kullanabilirsin.birde climbazole içeren şampuan kullanmanı öneririm

  Reply
 16. Veysel Adıgüzel

  Merhaba Atilla bey ben 4 gün önce saç ekimi yaptırdım 2.5 ay sonra saçlara ihyiyacım var hızlı uzamasını istiyorum ne yapmam lazım,birde mevcut saçlarım seyrekti bunlarla birlikte ekilen saçları güçlendirmek için ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin.ama 2,5 ay istenen etkinliğin oluşması için erken

  Reply
 17. serdar duy

  merhaba hocam.saçlarım son iki yıldır dökülmeye başladı ve ön taraflarda seyreklik oluşmaya başlıyor.bir çok şampuan kullandım ama işe yaramadı ve saçlarım çok yağlanıyor.saç dökülmesi genetik olursa biotin yinede işe yara mı? bana tavsiyeniz hangi ilaç olur.teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinin katkısı olur.ama tek başına yeterli olmaz.şampuanların genetik dökülmede pek rolü yok.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

  Reply
 18. serdar duy

  merhaba hocam.saç dökülmesi için doktorumuzdan hangi tahlilleri yapmasını istemeliyiz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Dökülmenizin tipine göre o belirler ama erkek tipi dökülmede tahlil yol gösterici değildir yani nnormal çıkar

  Reply
 19. Mehmet

  Hocam genetik beyazlanmalar başladi saçlarimda bazı bölgelerde çok bazılarında ise çok az yaş 25 nasıl bi önlem almalıyım yada saçlarimi nasıl eski haline dönderebilirim çok tskler..
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin ve metionin içeren ürünler saç beyazlamasını geciktirir

  Reply
 20. Harika Şişman

  Merhaba ben troid ameliyatı oldum sürekli ilaç kullaniyorum saçlarım dökülüyor saç için ne kullanabilirim.Teşekkürler…
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsiniz

  Reply
 21. metin

  Hocam 16 yaşındayım saclarim beyazlamaya basladi ne kullanabilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  metionin ve biotin içeren ürünler kullanabilirsin

  Reply
 22. Menzer

  Merhaba hocam,ilk olarak teskkur edrim anlasilir bir sekilde anlattiqiniz icin.ben 6 aylik bir sure icinde diyet yaptim,20 kilo kadar verdim,sonucunda ise saclarim dokuldu,eskiden benim saclarim cok gur ve saqliqliydi.bu diyetler zamani hic ekmek,tahil besinleri yemedim. simdi uzun zamandir saclarim icin mucadele ediyorum,bir cok tahliller yaptirdim,her sey normal cikiyor,bir tek biotin tahlili yaptirmadim,biotin eksikliyinin belirtileride hepsi bende var,okuduklarimdan boyle anladim.ben biotin terkibli haplar kullanirsam,etkisi olurmu,eski saclarimin bir kismi geri gelirmi?cevaplarsaniz cok memmun olurum.
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin eksikliğine bağlı ise çıkması beklenir

  Reply
 23. Ayla

  Hocam benim saçım döküldüğü için kestirdim ve şimdide uzatmak istiyorum ne kullanabilirim bi sorun varsa ben ilaç kullanamıyorum bir donem rahatsızlık geçirdim o yüzden
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsin.yada sawpoo şampuan kullanabilirsin

  Reply
 24. Sebir

  Ben 45 yadinda troid hastasıyım saclarim cok dökülüyor ve cildimde çok kuru moralim bozuk bana tavsiyeniz olurmu
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsin

  Reply
 25. merve

  Merhaba hocam benim 5 aylık kızım var biotinidaz eksikliği var çok zayıf fiziksel olarak gelişmesi çok yavaş ne biotin 5 mg kullanıyor ama zayıf ne onerirsiniz
  Op Dr Atilla Kaya
  kızınız pediatrist tarafından değerlendirilip onun önerilerini almalısınız

  Reply
 26. Muzaffer

  Hocam iyi günler. Saç Spreyini kullandıktan sonra dökülme başladı. Doktor kan tahliller iyi dedi bana minoksil önerdi. Siz hangi Spreyi önerirdiniz.
  Op Dr Atilla Kaya
  sprey minyatürleşen saçların dökülmesine neden olur.arkasından sağlıklı saçlar gelecektir.ben içeriği zengin olması nedneiyle hairforte öneriyorum

  Reply
 27. Serap

  Hocam saçlarım dolgundur iki ay içerisinde bayağı döküldü eski haline getirmek için ne yapmalıyım sarımsaklı şampuan şu an kullanıyorum iyi gelirmi ? yardımcı olurmusunuz
  Op Dr Atilla Kaya
  2 ayda hızlı bir saç dökülmesi yaşamışsınız.bence doktora görünün araştırılmalı

  Reply
 28. Mehmet Mustafa

  Meraba Hocam sivilce Problemim var Doktor Roaccutane 20 Mg Lik hap verdi, İçip İçmeme Konusunda Tereddütlerim var kullananların çoğunda aşırı saç dökülmesi yaptığı yönünde Sizce Ne Yapmalıyım 20 yaşında üniversite Ögrencisiyim
  Dr.Atilla Kaya
  beraberinde HP 10 mg biotin başlamalısın.çünkü sivilce ilaçları biotin eksikliğine oda saç dökülmesine nedne oluyor

  Reply
 29. Ceylan

  Saçları nda beyazlar çıktı ve 26 yaşından beri dökülüyor tahliller temiz neyapabilirim
  Dr.Atilla Kaya
  saç beyazlamasını biotin ve metionin içeren ürünler önler.dökülmenin tipi önemli,tespit edilip ona göre ürün kullanmanız gerekir

  Reply
 30. Elif

  Merhaba Hocam emzirme dönemindeyim saç dökülmesi yaşıyorum biotin hapı kullanabilirmiyim siz ne tavsiye edersiniz emzirme döneminde.
  Dr.Atilla Kaya
  gebelik ve doğum sonrası sıklıkla anemiye bağlı dökülme olur.kan değerlerinize baktırmalısınız.biotinde kullanabilirsiniz,ama neden tespit edilmeli

  Reply
 31. ismail

  hocam bende saç kıran var giderek çoğalıyor sakılımdada çıkmaya başladı ne yapmalım
  Dr.Atilla Kaya
  kortizon tedavisi yaptırabilirsin.squarik asit di butil ester içeren sadbe kullanabilirsin

  Reply
 32. Anonim

  Hocam merhaba ben 47 yaşındayım son 1 yıldır saçlarım çok dökülüyor menopoza girdim bu yüzden olabilir mi? Biotin kullansam faydası olur mu teşekkür ederim kolay gelsin
  Dr.Atilla Kaya
  menopoz şikayetlerinide ortadan kaldıran,aynı zamanda biotin ve saçın ihtiyaç duyduğu diğer vitaminleri de içeren menopecia kullanmanızı tavsiye ederim

  Reply
 33. Emre

  Benim cildim cok kuru ve pul pul dökülüyor nemlendirici kremlerden sonuc alamadim 2 kutu 2mg biotin bitirdim dozunu mu arttirmak gerekir bootin cilde fayda eder mi bi de kepek icin hangi sampuani onerirsiniz
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünmelisin

  Reply
 34. Mustafa

  Hocam merhaba. Yaşım 25 sakallarım çok seyrek. Kötü bir görüntü oluyor uzayınca. Sakala biyote nin faydası olur mu. Size zahmet ilgilenirseniz sevinirim hocam teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  sakal-bıyık kıllarının yapısı genetiktir.pek fazla katkısı olmaz

  Reply
 35. BURCU

  DOKTOR BEY MERHABA BENİM TIRNAKLARIM COK KIRILIYOR VE ETLERI SOYULUYOR BİDE SAÇ LARIM COK ERKEN KIRILIYOR DÖKÜLMEDE VAR…
  Dr.Atilla Kaya
  HP biotin 5 mg kullanabilirsiniz

  Reply
 36. Büşra

  Merhabalar doktor bey, roaccutane tedavisi görüyorum 5.ayımdayım saçlarım 1 haftadır aşırı dökülmeye başladı. İlacı bırakınca tekrar eski haline döner mi?
  Dr.Atilla Kaya
  hayır tam olarak dönemez.bu nedenle günlük 10 mg biotin almalısınız

  Reply
 37. Ali

  Hocam bndeki dökülme tepeden koparak gnelde..saclarm zarf ve seyrek deridede problem var sebebi ne olblr acaba
  Dr. Atilla Kaya
  Derideki problem dökülmeye neden olabilir, Ayrıca bazı sistemik hastalıklarda dökülme nedenidir. Dermatologa görünün, Neden araştırılIP tedavi ona göre planlanmalı

  Reply
 38. nalan savaş

  Merhaba; saç kuruluğu için öneriniz var mı? Kadın ve 47 yaş.

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Menopecia tablet kullanabilirsiniz. Saçınızo noyuyorsanız kullandığınız boyanın kalitesine dikkat edin.haftada bir nitkisel yağlarla bakım yapabilirsiniz.
   Dr.Atilla Kaya

   Reply

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir