HP Biotin Şurup

Hair pharma tarafından geliştirilen biotin tabletlerinden sonra, şimdi de tablet kullanamayan ve yutamayan çocuk ve erişkinler için HP biotin şurup satışa çıkarılmıştır. İçerisinde ki 1 MG dozu ile B7 vitamini eksikliği için kullanılabilecek bu şurup bir gıda takviyesidir.

hp-biotin-surup

Bilimsel ve tıbbi yayınlarda biotinden B7 ve H vitamini olarak söz edilmektedir. Yetişkin insanlar saçlarla ilgili çok daha fazla problem yaşadığı için, biotin kullanımı oldukça fazladır. Çocuklarda ise biotidinaz eksikliği görülebilir ve uygulanacak B7 vitamini ile tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Biotidinaz eksikliğinde saç, tırnak ve deride kalite problemleri meydana çıkmaktadır.

Biotin en sık şekilde yetişkin insanlarda kullanılmakta olduğundan dolayı piyasada tablet ve kapsül olarak bulunmaktaydı. Fakat bu formun hem dozunun ayarlanması hem bebeğe içirilmesi zor olduğu gibi bebeğe içirilmeye çalıştığında ebeveynlere zor bir süreç yaşattığından dolayı Hair Pharma tarafından bir çözüm getirilmiştir. Klinik çalışmaları tamamlanmış olan HP Biotin Şurup tüm eczanelerde satışa sunulmuştur.

Biotin Şurup İçerik
1 mili litresinde (1 cc) 1 mg B7 vitamini içerir.
Tatlandırıcı olarak suni tatlandırıcı veya glikoz şurubu değil doğal pancar şekeri içerir.
Aroma olarak çocukların en sevdiği portakal aroması kullanılmıştır.

Hangi Durumlarda Kullanılır
Yukarıda bahsedildiği üzere biotin tüm saç, tırnak ve deri kalitesi problemleri için kullanılmaktadır. Kullanımı düzensiz ve rastgele olmamalı, ilk olarak problem için bir doktora muayene olunmalı daha sonrasında doktor önerisiyle gereken miktarda ve düzeyde kullanılması gerekmektedir.

Doktorun tespit edebileceği ve biotin kullanılmasını gerektiren sorunlar şunlardır;

– B7 (H vitamini)vitamin eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Biotidinaz enzim eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Saç kalite kaybı ve beklenmeyen düzeyde dökülme.
– Tırnak kalite kaybı ve kırılması.
– Ciltte incelme ve diğer kalite sorunları.
– Genel olarak çocuklarda kullanımı önerilse de hap yutamayan erişkinler de kullanabilmektedir. Burada tek sorun dozun ayarlanması için çok miktarda ilaç almak gerekemesidir.

 

Biotin Eksikliğinden Kaynaklanan Şikayetler;

Biotin, yağ ve şekerin metabolize edilmesinde kullanılır. Şekerin metabolize edilmesi sırasında ise, kimyasal enerji açığa çıkmaktadır. Özellikle biotin eksikliğinde, işte tam da bu nedenlerle, şekerin vücut tarafından doğru kullanılamamasından kaynaklanan enerji azlığı kas ağrısına, halsizliğe ve kramplara sebep olabilmektedir.

Biotin eksikliğinde karşılaşılan en sık şikayet ise, cilt sorunlarıdır. Biotin, aynı zamanda vücuttaki yağın işlenmesinde kullanılan bazı enzimlerin üretilmesinde de gereklidir. İşte bu enzimler eğer yeterince üretilemezse, yağ asitleri de sentezlenemezler. Bu eksiklik ise cilt hücrelerinin yenilenmesini engeller. Bu sürecin sonucunda da ciltte kuruluklar ve de solgunluk görülebilmektedir.

Biotin takviyesi için gıda takviyelerinden faydalanacağız gibi, biotin bakımından zengin gıdaları da tüketebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki, bu gıdalardan bazıları kalori, kolesterol ve yağ içerikleri nedeniyle her bir insan için beslenmelerinde uygun görülmeyebilir. Biotin bakımından zengin gıdalar arasında, ekmek mayası, tavuk ciğeri, yer fıstığı, fndık, ay çekirdeği, yumurta, badem, fesleğen yer almaktadır. Aynı zamanda, mercimek, maydanoz, bezelye, brokoli, pirinç, nohut ve yulaf da biotin içeren diğer gıdalara örnektir.

Biotin eksikliğinde, şikayet olarak en sık dile getirilen sorunlar ise saç tellerinin incelmesi, mantar enfeksiyonları, saç tellerinin kırılması, seboreik dermatit (aşırı kepenlenme), saç dökülmesi, uyuşukluk, kaşıntı gibi sorunlardır.

Biotin eksikliğinin ise bir çok nedeni olabilir. Ama genelde, uzun süreli antibiyotik kullanımı, sindirim sistemi sorunları, düzenli ve aşırı alkol tüketimi, yetersiz beslenme, sigara alışkanlığı, protein eksikliği gibi sorunlar ana nedenler olarak gösterilmektedir.

 

Kaynak : Enbi Pharma

www.enbipharma.com

 

2 Comments

 1. İPEK

  Benim kızım daha iki aylık topuk kanında biotinidaz eksikliği saptandı. İstanbul Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde yaklaşık 1 aydır tedavi görmeye başladık. Bioak 5ml tablet diye bir hap kullanmaya başladık. Günde iki tane hap veriyorum.Gözlerinde kulaklarında derisinde saçlarında veya tirnaklarinda herhangi bir sorun yok çok şükür. Ocak ayında tekrar çağırdılar. Benim merak ettiğim konu bu rahatsızlık geçiyor mu tedaviyi ömür boyu sürdürecekler mi yoksa. Bu hapı sürekli kullanacak mı bu konuyu çok merak ediyorum lütfen bilgilendirir misiniz beni.

  Reply
  1. Biotin

   Normal ve sağlıklı bir yaşam için büyük olasılıkla ömür boyu kullanması gerekir.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir