Biyotidinaz Eksikliği

biyotidinaz-eksikligi

Biyotidinaz enzimi biyotin metabolizmasında önemli bir enzimdir ve biyotinin kullanımında sorun çıkarır.Biyotidinaz eksikliği Türkiyede görülme sıklığı dünya ortalamasının 8 katıdır ve sıklıkla geç teşhis edilir.Biyotidinaz eksikliği yeni doğanlarda seyrek görülen (değişik kaynaklarda görülme sıklığı 1/11 000 ile 1/60 000 arasında verilmiştir) ciddi bir hastalıktır. Biyotin metabolizmasında bir enzim eksikliği sonucu ortaya çıkar. Biyotinin vücuttaki fonksiyonları bozulur.Hastalık doğumsaldır ama genetik olarak aktarıldığı yönünde bulgu yoktur.
Bu enzimin eksikliğinde çocukta şu bulgular görülebilir

biotin-siparisi

Saçlar çok incelir ve dökülür
Ciltte kuruluk ve dayanıksızlık vardır
Beyin hasarına bağlı fonksiyon kayıpları (tedavi gecikirse)
Gözlerde kayma
Havale geçirme
Kasılmalar
Cilt yumuşaklığında azalma
Solunum sıkıntısı
Ağız içinde pamukçuk
Tedavinin yapılmaması ölümle sonuçlanabilir.
Biyotidinaz enzim eksikliği teşhisi
Biyotinidaz eksikliğinin kesin tanısı serum, lenfositler veya fibroblast kültüründe enzim aktivitesinin yokluğunun gösterilmesine dayanır. Amniyon hücre kültürü ve koryon villüs hücrelerinde biotidinaz enzim düzeyi ölçümü ve mutasyon araştırılması doğum öncesi tanıya imkan sağlar
Biyotidinaz eksikliği tedavisi;
Tek tedavisi biyotin eksikliğinin giderilmesidir.Biyotidinaz eksikliğinin tedavisi biotin verilerek yapılır.Günlük tek doz halinde yüksek doz biyotin verilir.Erişkin dozu 2-5 mg arasında değişen biyotin dozu biotidinaz eksikliği olan çocuklarda günlük 10-30 mg a kadar çıkarılmaktadır.
Biyotin başladıktan hemen sonra sinirsel ve hareket bozuklukları düzelmeye başlar.Ciltteki sorunlar günler içinde düzelir.Saçla ilgili sorunların düzelmesi haftalar sonra olabilmektedir.
Özellikle erken yaşta kardeş ölümü hikayesi olan,saç,deri ve tırnaklarında bulgular saptanan bebeklerde biotidinaz eksikliği akla gelmeli ve en kısa sürede yüksek doz biyotin başlanmalıdır.Tedavinin gecikmesi kalıcı duyma ve görme kusuru yapabilmektedir.
Biyotidinaz eksikliğinde biyotin tedavisi yüksek doz olduğu için 10 mg lık tabletler tercih edilmelidir,Türkiyede üretilen tek 10 mg lık biyotin Hair Pharma tarafından üretilen HP Biyotin 10 mg tablettir.
Bebeklerde görülebilen saç ve tırnak sorunları öncelikle biyotidinaz eksikliği akla gelmeli,gerekli tetkikler yaptırılıp kesin teşhis konmalı ve en kısa sürede tedavi başlanmalıdır.

87 Comments

 1. Biotin (Post author)

  Merhaba,
  Bu konuyu çocuk hastalıkları uzmanları daha iyi bilir. Çocuğun yaşı, gelişimsel özellikleri hepsi bir arada değerlendirilmeli.
  Dr. Atilla Kaya

  Reply
 2. Bünyamin

  Hocam bebeklerde olan biotidinaz eksikliğinin tedavisi bir ömürmü yapılıyor yoksa biryerde sonuçlanıyormu nasıl devam eder

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Vücutta sentezlenen ya yetersiz yada hiç sentezlenmediği için dışardan almak zorunda.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 3. Bahar demirci

  Hocam kısmı biotin mi daha riskli yoksa belirginmi.hangisinde ilac kullanirsak geçer .birde biotin olan bir çocuk istediği şeyleri yiyebilirmi.

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Belirgin daha renklidir ama ne olursa olsun eksik dışardan karşılanmalı, çünkü biotin sadece büyüme gelişme de değil zeka gelişimi de etkileniyor.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 4. Melek

  Hocam bebeğim de biotinidaz eksikliği teşhisi konuldu günde 1 adet 5 mg kullanıyorum 6 ayda bir kontrole gelin dediler bu uzun bir süre değil mi kontrol için ve ilacı kullanmayı unutursak ne yapmalıyız birde bebeğim bazen az da olsa ilacı verirken dışarı çıkarıyor tekrardan 1 adet daha eritip versem sorun olur mu

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları değerleri ve takip konusunu daha iyi bilir, mutlaka bir çocuk uzmanınız olsun çocuğunuzun takibini yapacak. Kusma – çıkarma durumlarında ek biotin verebilirsiniz , sorun olmaz , vücutta birikmez, böbrekler yoluyla fazlası atılır.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 5. Semih erdoğan

  Mrb hocam benim bebeğim 5 günlük iken sağlık ocağı tarafından teşhis konuldu tedaviye başladık bursada bioak 5 mg kullandık 6 ay ek gıdaya geçişte neler yemeli ve kontrol tarihimiz geçti virüs nedeniyle gidemedik napmaliyim

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Çocuğunuzu takip edecek mutlaka bir özel çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanınız olmalı. Çocukla ilgili konuya onlar daha hakim olurlar. Daha fazla gecikmeden kendinize bir çocuk uzmanı belirleyin ve çocuğunuzun takibini o yapsın
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 6. Şevval

  16günlükken biotinidaz eksikliği teşihisi konuldu sonuç 1.8di günde 10mg biotin kullanıyor genetik sonucu da çift gende heterazigot çıktı bunun anlamı nedir saçları döküldüğü içinde saçlarını kestirdik limdi saçları bir tuhaf uzuyor hastalığıyla mı ilgili acaba

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Biotin saç sağlığını önemli derecede etkileyen bir vitamin. Tedavideki doz yeterli olmayabilir. Tekrar doktoruna götürmelisiniz, biotin değerine bakılmalı gerekirse doz ayarlamasına gidilmeli çünkü biotinin sağlıklı büyüme ve gelişmedede önemli görevleri var. Mutlaka doktoruna ulaşın.
   Dr.Atilla Kaya

   Reply
 7. Halime inci

  Merhaba hocam benimde oğlum 3. Ayına gircek topuk kanında pozitif erken dogmuştu uzun süre yogun bakımda yattı saglık ocagı beni yönlendirdi 24 martta çapa hastanesine götürdük kan idrar aldılar sonucu 21 mayısta gelip öğrenin bebeğin durumuna bakalım dediler ama bu kovid 19 dan dolayı randevumuz iptal oldu 24 marttan beri bioak 5 mg kullanıyorum hastaneyede gidemiyoruz hala bu ilacı kullanmam dogru mu onuda bilmiyoruz günde bir tablet alıyo bu konuda bilgi verirseniz sevinirim hocam ayrıca saglık ocagında anne sütü alıyo mu dediler evet dedim kendi aralarında konuştular biotin rahatsızlığı olan bebekler anne sütü almaz dediler bu bebekte yol sanırım dediler çapada ki bu ilacı veren doktorda aynısı sormuştu anne sütün alıp almadıgını kafalar karıstı içimiz rahatlıgı için ögrenelim ne kadar dogru bu.

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   çocuktaki yaklaşım ve tedavi şekilleri değişiyor. Bir an önce doktorunuza ulaşmaya çalışın. Biotin çocukta büyüme ve gelişmeler sorumludur.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 8. Celil

  Hocam merhaba,

  06/04/2020 tarihinde bir oğlumuz oldu. Yapılan topuk kanı testlerinde Acıbadem Hastanesi’nde biyotinidaz seviyesi pozitif görülürken Sağlık Bakanlığı’na giden kan numunelerinde kritik seviyenin altında 61.1 (65-75 ref. değer) olarak görülmüş. Daha sonra Çapa’ya gidip tekrar kan aldırdık ve elimize geçen tetkik sonuçlarında “hafif az renkli” yazıyor. Manasını çözemedik. Bu konuda herhangi bir yorumunuz var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   çOcak olduğu ve yapılan testlerde sınırlar teste göre farklılık gösterdiği için bunu çocuğunuzu takip eden çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile paylaşmanız öneritim. Biotin düzeyi sağlıklı gelişim için çok önemli.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 9. Efe

  Mrb hocam kizim 26 günlük 5 mg bioak 2 adet olarak başladık iki gündür. nasıl vermeliyim eczane den tok karnına verin demişler ne kadar sütle eritmeliyim kızım iki gündür kusuyor yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   1 yemek kaşığı anne sütünde eritip verebilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 10. Nuran

  Hocam benim sorum değerimiz 2.8 cikti nobet sonucu kısmı biyotidinaz eksikliği var denildi bi sonraki değerimiz 3.5 cikti ilaç başlamadık henüz ilaç başlamamız gereklimi

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Biotin değerlerine farklı tekniklerle bakıldığı ve birtakım eksiklik bulguları muayene ile anlaşılacağı için bunu doktorunuzla paylaşmalısınız,doktorunuzun önerilerini almalısınız. Extra biotin kullanımı bir sıkıntı yaratmaz fazlazı zaten suda çözünen vitamin olduğu için atılır ama eksikliğin tam olarak değerlendirilip dozun ona göre belirlenmesi gerekir
   dr. Atilla Kaya

   Reply
 11. Biotin (Post author)

  önce çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile görüşün. tedaviye başlamanız gerekir.
  Dr. Atilla Kaya

  Reply

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.