Kilo aldırırmı

biotin-kilo-aldirirmi

Şişmanlık yada şişmanlama korkusu günümüzde giderek yaygınlaşmakta hatta Amerika gibi gelişmiş ülkelerde sağlık sorunları arasında birinci sırayı almaktadır. Doğal olarak kişiler bir ürün veya ilaç alacağında bu yönüne de dikkat ediyorlar. Hatta giderek yaygınlaşan bir şekilde gıdaların içerdiği kalori miktarları bile yazılıyor. Aslında hiçbir vitamin kilo yapmaz ama bazı vitaminler iştahı artırarak kilo alınmasına neden olabilirler.

biotin-siparisi

Vitaminler görevlerine göre iştah artırma etkisi de gösterirler ancak iştah artıran vitaminler olduğu gibi hiç etkilemeyen vitaminler de vardır. Tahmin edileceği gibi iştahı artıran şey kiloya da sebep olabilir. İştahı en fazla artırdığı bilinen vitaminler B1, B12 (daha çok kan yapımıyla ilgilidir) ve B6 (sinir harabiyetlerinin onarılmasında etkilidir) vitaminleridir. Vücutta bir çok görevleri vardır, ek olarak iştahı da artırabilirler. Biotin de B gurubundandır B7 vitaminidir. Biotinin yani B7 vitamininin iştahı artırmak gibi bir etkisi yoktur. Yani yüksek dozda alınması halinde bile böyle bir etkisi yada yan etkisi olmadığı görülmüştür. Bazı bilimsel olmayan yazılarda biotinin fazla alınması halinde kilo aldıracağı yönünde bilgilere rastlansa da bilimsel desteği yoktur.

Biyotin suda çözünür ve depo edilmez bu sebeple fazla alınması durumunda gereksiz kısım idrar yoluyla atılır yani vücutta birikme yada yan etki yapma ihtimali yoktur.

Daha düşük etkili iştah artırıcılar ise C ve D vitaminleridir. Biotin gibi Yine B5 ve B9 da bu tür yan etkilere sebep olmaz.

Biotin vücutta bir çok metabolizmaya katılsa da asıl işlevi keratin yapımıyla ilgilidir, keratin de deri, tırnak ve saçın yapım maddesidir, kiloyla yada iştahla ilgisi yoktur.

Sonuç olarak; Biotin kilo aldırır mı ? sorusunun cevabı nettir kilo aldırmaz ve bu durum dozla değişmez, bu anlamda güvenle kullanabilirsiniz.

Vitaminlerin Kilo Artırıcı Etkisi Nasıl Önlenir?
Aslında önlemek mümkün değildir ancak zorunlu olarak alınması gerekiyorsa o dönemde ya rejim yapar gibi gıda kısıtlamasına gidilmeli yada kalorisi yüksek gıdalar olan tatlı, unlu, özellikle yağlı gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Yinede zor kontrol ediliyorsa ek olarak kalori tüketimi için spor yapılmalıdır. Diğer taraftan konunun psikolojik yönü de göz ardı edilmemelidir.

biotin kilo aldırırmı

14 Yorum Var

 1. Suna bezci

  Ben troit hasimato hastasıyım bu sebepten saçlarımda dökülme oldu.B12 ve demir eksikliğim fazlasıyla var.120 tabletten oluşan biotin aldım eczacı tavsiyesiyle doktoruma henüz sormadim yan etkileri ve zarari varmıdır.bazı yorumlarda aşırı tüylenme ve böbreklere zarar verdiğini okudum.sizin de görüşünüzü almak istiyorum teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  sizin günlük 10 mg biotin desteği almanız gerekirbiotin normalde vücutta sentezlenen bir vitamindir,fazlası vücutta birikmez ,böbrekler yolu ile atılır,atılırken böbreklere zarar vermez.bu tür hastalıklarda ihtiyaç arttığı için söylediğiniz kıllanma gibi yan etkiler görülmez

 2. enes

  hocam kilo almak ıstıyorum bıotın aldrırmı
  Dr.Atilla Kaya
  biotin kilo aldırmaz ama B12 kullanabilirsin

 3. Aleyna

  Saclarim uzamıyor ve pul pul kepeklenmeler var
  Dr.Atilla Kaya
  seboreik dermatit olabilir.dermatologa görünmelisiniz

 4. Zehra

  Saça en iyi gelen biotin hapı hangisi yani hangisini alalım
  Dr.Atilla Kaya
  biotin kullanırken menşeine bakmak gerekir.birde mg na.HP biotin alabilirsiniz

 5. Gizem

  Biotin adetliyken kullanılırmı adeti kesermi aceba
  Dr.Atilla Kaya
  biotin vitamindir.etkilemez

 6. Emine

  Kızım epilepsi hastası. Trileptal ve lamictal kullanıyor. Tırnağı ortadan yarıldı ve tırnak incelip kırılmaya bașladı. Tırnağı çok küçüldü. Acaba ne önerirsiniz?
  Dr.Atilla Kaya
  biotin alabilir

 7. Melek

  Benim kirpiklerimde dokulme oluyor doktor medobiocamplex k verdi etkisi olurmu kullanmalimiyim uzerinde sac dokulmesi icin yaziyor oyle bir sorunum yok
  Dr.Atilla Kaya
  tüm kıl dökülmelerinde kullanılabilir

 8. Gunay kaya

  Saçım uzamıyor yıprandığı için napsam uzamıyor biotin hapı içsem kilo yaparmı
  Dr.Atilla Kaya
  yapmaz

 9. Neslihan

  Saclarimda asiri derecede dokulme vardi.doktorum biotin pan plas onerdi.kullanmaya basladim.3 ay kullanicam.kilo yaparmi hocam.ayni zamanda framat demir ilacida kullaniyorum
  Dr.Atilla Kaya
  vitaminler kilo yapmaz.iştah açıyor deyip fazla yiyecek tüketirseniz kilo alırsınız

 10. Meral

  Merhaba,botin kaş ve kirpikleri gürleştirir mi?
  Dr.Atilla Kaya
  kalitesini arttırır

 11. Gülşah

  Saclarim yavas uzuyor biotin hapi kullanmak istiyorum ama kilo aldirir mi ve diger ilaclarla etkilesime geçer mi ( paxil,tranko buskas ve apikobal)
  e posta adresim gulsah _- [email protected]
  Dr Atilla Kaya
  kilo aldırmaz.etkileşim olmaz

  1. Gunay kaya

   Saçımı uzatırmı biotin saçım uzamıyor napsamda
   Dr.Atilla Kaya
   biotin saçın daha hızlı uzamasını sağlar

 12. Ela

  Bebek emziriyorum saçlarım ozun zamandır dököloyor doktora gittim biotin kapsül önerdi daha kollanmadim kollansam faydası olurmu bebeğine bizarari olurmu teşekkürler
  Dr Atilla Kaya
  hayır biotinin çocuğa zararı olmaz.ama emziren annelerde anemi sık görülür.bu yönden değerlendirilmelisinz

 13. şule

  Epilepsi rahatsızlığım olduğu için Lamictal ve kepra ilaçlarını kullanıyorum. Saçlarım çok cansız ve cok yavaş uzuyor ne önerirsiniz? Teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsiniz

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.