Kilo aldırırmı

biotin-kilo-aldirirmi

Şişmanlık yada şişmanlama korkusu günümüzde giderek yaygınlaşmakta hatta Amerika gibi gelişmiş ülkelerde sağlık sorunları arasında birinci sırayı almaktadır. Doğal olarak kişiler bir ürün veya ilaç alacağında bu yönüne de dikkat ediyorlar. Hatta giderek yaygınlaşan bir şekilde gıdaların içerdiği kalori miktarları bile yazılıyor. Aslında hiçbir vitamin kilo yapmaz ama bazı vitaminler iştahı artırarak kilo alınmasına neden olabilirler.

biotin-siparisi

Vitaminler görevlerine göre iştah artırma etkisi de gösterirler ancak iştah artıran vitaminler olduğu gibi hiç etkilemeyen vitaminler de vardır. Tahmin edileceği gibi iştahı artıran şey kiloya da sebep olabilir. İştahı en fazla artırdığı bilinen vitaminler B1, B12 (daha çok kan yapımıyla ilgilidir) ve B6 (sinir harabiyetlerinin onarılmasında etkilidir) vitaminleridir. Vücutta bir çok görevleri vardır, ek olarak iştahı da artırabilirler. Biotin de B gurubundandır B7 vitaminidir. Biotinin yani B7 vitamininin iştahı artırmak gibi bir etkisi yoktur. Yani yüksek dozda alınması halinde bile böyle bir etkisi yada yan etkisi olmadığı görülmüştür. Bazı bilimsel olmayan yazılarda biotinin fazla alınması halinde kilo aldıracağı yönünde bilgilere rastlansa da bilimsel desteği yoktur.

Biyotin suda çözünür ve depo edilmez bu sebeple fazla alınması durumunda gereksiz kısım idrar yoluyla atılır yani vücutta birikme yada yan etki yapma ihtimali yoktur.

Daha düşük etkili iştah artırıcılar ise C ve D vitaminleridir. Biotin gibi Yine B5 ve B9 da bu tür yan etkilere sebep olmaz.

Biotin vücutta bir çok metabolizmaya katılsa da asıl işlevi keratin yapımıyla ilgilidir, keratin de deri, tırnak ve saçın yapım maddesidir, kiloyla yada iştahla ilgisi yoktur.

Sonuç olarak; Biotin kilo aldırır mı ? sorusunun cevabı nettir kilo aldırmaz ve bu durum dozla değişmez, bu anlamda güvenle kullanabilirsiniz.

Vitaminlerin Kilo Artırıcı Etkisi Nasıl Önlenir?
Aslında önlemek mümkün değildir ancak zorunlu olarak alınması gerekiyorsa o dönemde ya rejim yapar gibi gıda kısıtlamasına gidilmeli yada kalorisi yüksek gıdalar olan tatlı, unlu, özellikle yağlı gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Yinede zor kontrol ediliyorsa ek olarak kalori tüketimi için spor yapılmalıdır. Diğer taraftan konunun psikolojik yönü de göz ardı edilmemelidir.

biotin kilo aldırırmı

40 Comments

 1. Anonim

  Biotini hangi saatlerde almaliyiz ve su önemli mi

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   biotin ilaç değil vitamindir.yeterli miktarda su ile almanız biotinin daha kolay çözünmesini sağlayacaktır

   Reply
 2. Sevgi Ayverdi

  Benim oğlum da biotin vitamini kullanıyor .şuanda tedavisini devam ediyoruz.degerleri düşük çıktı yani bu Ömür boyu kullanmasına ger varmıdır acaba

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   biotin değerlerinin sürekli takip edilmesi gerekir.eksikliğine göre tedaviye devam edilir.

   Reply
 3. Şahin

  Hocam merhaba benim saçlar dökülüyor ve biotin 2500 doz hap kullandım ve bıraktım devam etmiyecem yan etkisi olurmu

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Hayır Yan etkisi olmaz. Biotin tek başına zaten genetik saç dökülmesini durduramaz.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 4. Beste

  Hocam 1 aylık kızım var bioak kullanıyoz ve ömür boyu kullanıcaz herhangi bi yan etki olurmu çok küçük daha ve korkuyorm

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Hayır. Biotin bir vitamindir. Vücudun büyüme gelişmesinde çok önemli etkisi vardır. Eksikliğinden dışardan alınması gerekir. Yoksa çocuğunuzda büyüme gelişme geriliği olur. Kontrollerini ve tedavisini aksatmayın.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 5. Anonim

  merhaba saçlarım uzamıyor biotin 5 mg kullanıyorum fakat şuan fark göremedim. saçların uzaması ile öneriniz varmıdır.

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   biotini 10 mg a çıkarın ve berabeeinde xpecia tablet de başlayın
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 6. Anonim

  Şeker hastalari kullsnabilirmi

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   kan şekeeini düzenlemede etkili olduğu için özellikle şeker hastaları günde 10 mg HP biotin tablet kullanmalıdıe.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 7. Feyza

  Hocam merhabalar.24 yaşında bir kızım. Tırnaklarım hiçbir şekilde uzamıyor ve ufak uzamada kırılıyor be yapısı çok ince. Önerebileceğiniz bir biotin var mıdır? Sanırıö tüylenme yapabiliyor. Lazere giden biri için bu durum kötü etki eder mi?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   HP Biotin 2 mg kullanabilirsiniz,yeterli olur.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 8. Meryem

  Genetik olarak dht hormonum fazla bir bayanım ama ilaç kullanacak kadar değil . Fakat özellikle saç kaybı ve tırnak bozuklukları için bitoin yardımcı olur mu

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   DHT niz fazla ise biotin tırnak sorunlarınızın çözümüne yardımcı olur fakat saç dökülmesine pek katkı sağlayamaz.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 9. Özge

  Merhaba, saçlarımda yoğun bir dökülme var. Biotin bu sorunumu çözer mi?

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Kadınlarda dökülme nedeni tespit edilmeli, Bunun için kan değerlerinize baktırmalısınız, 18 yaşın üstünde iseniz xpecia tablette kullanabilirsiniz. Ama öncelikle neden tespit edilip tedaviye başlamalı.
   Dr. Atilla Kaya

   Reply
 10. yasemin uyan

  hocam 11 yasıdakı kızım serapral palsi ona günlük 1000mcg düsük mü olur motor gelisimi ve hafif mental

  Reply
  1. Biotin (Post author)

   Kan değerleri önemli,doktoru ile görüşmelisiniz,dozu o belirlemeli
   Dr. Atilla Kaya

   Reply

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.