B7 Vitamini

b7-vitamini

Biotin olarak adlandırılan ve bazı durumlarda H vitamini olarakta tanımlanan bilen vitamin türü B7 Vitaminidir.

B7 Vitamin

B7 Vitaminde insan sağlığı açısından gerekli olan B vitaminleri gibi suda erime özelliği ihtiha eden ve sağlık açısından oldukça gerekli bir vitamin türü olarak kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

biotin-siparisi

Kalın barsakta normalde yaşayan mikroplar tarafındanda üretilmektedir.B7 vitamini sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bir vitamindir.Kozmetolojide güzellik ve kozmetik vitamini veya saç ve tırnak vitamini olarak da isimlendirilmektedir.

B7 Vitamini Özellikleri

B7 vitamini,ilk kez maya gelişinde keşfedilmiştir ve memelilerde günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu tesbit edilmiştir.

B7 vitamini suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılır.Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur.

B7 Vitamin

B7 Vitamin

B7 Vitamin Bilimsel Kaynaklar

B7 Vitamin Eksikliği

Bu vitaminin eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saç ve tırnaklarda extra kalite artışı sağlar.

İnsülinden bağımsız diyabet hastaları B7 vitamini takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 10 miligram B7 vitamini almanın insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir,B7 vitamini kullanımı şeker ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaktadır.

B7 vitamini eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı,tırnaklarda yumuşama,kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı saç ve cildin anahtarı olan B7 vitamini olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biyotin eksikliğinin işareti olabilir,saçın yavaş uzamasıda B7 eksikliği düşlündürmelidir.B 7 vitaminin tablet,kapsül,pastil formaları vardır.saç besleyici olarak şampuanlarda,tırnak ve cilt besleyici olarakta kremleri vardır.Ağızdan alınması sistemik dolaşıma geçerek her bölgede etkili olur.B7 vitamini tedavisi uzun sürdüğünden 100 günlük tedavi şeklinde satılan HP biotin tercih etmelisiniz.

B bitaminleri çok çeşitlidir ve birçoğu iştah artırıcı etkiye sahiptir.B7 vitamini iştah artırmaz.

B7 Vitamini ve bu konudaki sorularınızı uzmanlarımıza sormak isterseniz sayfa alt kısmında yer alan yorumlama bölümünden sorunuzu sorabilir yada B7 Vitamin konusunda yorumunuzu iletebilirsiniz en kısa sürede yorumunuza yanıt alabilir ve diğer insanlarında faydalanması adına yayınlanacaktır.

B7 vitamini iştah açmaz bu sebeple kilo artışı olmadan güvenle kullanılabilir.Tırnak kalitesinde sorun yaşandığında etkili tek vitamin B7 vitaminidir.

289 Yorum Var

 1. Sümeyra

  Atilla Bey, sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum..Herkese cevap vermişsiniz Meslek hayatınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim..

  1. Biotin (Post author)

   🙂 teşekkür ederim.

 2. İpekkk

  Merhaba hocam ben 4senedir biotindaz eksikliği çıktı benden ve çocuklarımdan şuan bioak 5mg kullanıyoruz ama benim saçlarım çok dökülüyor ne önerirsiniz

  1. Biotin (Post author)

   Doz yeterli olmayabilir yada başka bir sistemik hastalık olabilir.doktora görünmelisiniz.
   Dr.Atilla Kaya

 3. Qurban

  Salam doxtur men sacimi tutub dartanda cox miqdarda sac clxyor bele hafif dartyorum cox sac geliyor elime .ne vitamin oneryorsunuz

  1. Biotin (Post author)

   Biotin tablet yada Xpecia tablet kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 4. Mehmet

  Merhaba hocam
  3 sene önce Ön kısım ve tepelerde saç ekimi yaptırdım.saç tepelerimde dökülme tekrar başladı..biotin kullanımı faydalı olur mı?

  1. Biotin (Post author)

   Biotin tablet tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda ben xpecia tablet kullanmanız daha iyi olur.
   Dr. Atilla Kaya

 5. Berna

  Hocam iyi gunler ben sac dokulmesi sebebiyle Biotin kullanmaya basladim bir haftadir.Yalniz B vitaminin vucuttaki kitleleri büyüttüğü soylendi bana .Biotin almamin vucudumdaki nodul yada adenomlari buyutmesi gibi bir risk var mi ogrenebilir miyim?Simdiden tesekkur ederim…

  1. Biotin (Post author)

   Hayır, biotin normalde vücutta sentezlenen eksikliğinde veya sorunlarda dışardan alınabilir bir vitamindir .
   Dr. Atilla Kaya

 6. Su

  Merhaba hocam, herhangi bir sağlıksal problemim olmamasına rağmen cildim güzelleşsin diye Nature’s Supreme Biotin 2500mg takviyesi alıyorum 2-3 günde bir hap. Herhangi bir zararı olur mu?

  1. Biotin (Post author)

   Hayır, Olmaz. Zaten biotin vücut tarafından sentezlenen bir vitamin, fazlası suda çözündüğü için vücutta birikmesi atılır.
   Dr. Atilla Kaya

 7. Nurgül

  Atilla bey el tirnaklarım soyuluyor kırılıyor.sacımın ense kısmında göz büyüklüğü kadar bir alanda sacım dökülmüş.saç kökü hiç yok.neden olmuş olabilir ne önerirsiniz

  1. Biotin (Post author)

   Ense kökündeeki dökülmeniz saçkıran düşünndürüyor. Saçkıranın tek ilacı da Sadbe losyondur. Tırnak soyulmanız ve kırılmazı içinde Biotin aalmanız gerekir. Her iki sorunun tedavisi için HP 10 mg BIOTIN TABLET başlamanızı önerririm.
   Dr.. Atilla Kaya

 8. Polat

  Ben kan bağışı yaptıktan sonra saçlarım dökülmeye başladı,kan tahlillerindede bişey çıkmadı neyapmalıyım

  1. Biotin (Post author)

   Kan değerlerini düşmüş olabilir. Kan tahlili yaptırın
   Dr. Atilla Kaya

 9. kadriye akın

  Hocam 2018 ağustos ayında saçımın rengini açmak için kuaför oryal kullandı. Ciddi anlamda sızlama yanma oldu. O tarihten beri iki kez de dermatolog a gittim kafam da aşırı kaşıntı var. Dr. önerdiği şampuanları ve ilaçları kullandım ecz. şampuan ve ürünlerinden kullandım halen kaşıntı devam ediyor. Ne önerirsiniz

  1. Biotin (Post author)

   Seboderm şampuan deneyin
   Dr. Atilla Kaya

 10. Yurdagül

  Hocam 26 yaşında oglum migde kanaması sonucu ön bölgeden kellige yol acan dökülme oldu bu yaşta şabkasız kapıya cıkmıyo buda beni çok üzüyor biraz gec kaldık b7 vitaminin ne kadar degerli olduna yeni araştırdım yiyecek olarak tahıl tüketmiyo mecbur ilaç yoluyla bu eksikliği halletmek lazım ve hala kansız ☹️ bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Biotin (Post author)

   Öncelikle kan değerlerini kontrol etmek gerekir. Anemi de saç dökülmesine neden olabilir ama saç dökülmesi sadece ön bölgeden ise genetik dökülmesin. Dermatologa gitmelisiniz
   Dr. Atilla Kaya

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.