B7 Vitamini

b7-vitamini

Biotin olarak adlandırılan ve bazı durumlarda H vitamini olarakta tanımlanan bilen vitamin türü B7 Vitaminidir.

B7 Vitamin

B7 Vitaminde insan sağlığı açısından gerekli olan B vitaminleri gibi suda erime özelliği ihtiha eden ve sağlık açısından oldukça gerekli bir vitamin türü olarak kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

biotin-siparisi

Kalın barsakta normalde yaşayan mikroplar tarafındanda üretilmektedir.B7 vitamini sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bir vitamindir.Kozmetolojide güzellik ve kozmetik vitamini veya saç ve tırnak vitamini olarak da isimlendirilmektedir.

B7 Vitamini Özellikleri

B7 vitamini,ilk kez maya gelişinde keşfedilmiştir ve memelilerde günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu tesbit edilmiştir.

B7 vitamini suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılır.Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur.

B7 Vitamin

B7 Vitamin

B7 Vitamin Bilimsel Kaynaklar

B7 Vitamin Eksikliği

Bu vitaminin eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saç ve tırnaklarda extra kalite artışı sağlar.

İnsülinden bağımsız diyabet hastaları B7 vitamini takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 10 miligram B7 vitamini almanın insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir,B7 vitamini kullanımı şeker ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaktadır.

B7 vitamini eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı,tırnaklarda yumuşama,kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı saç ve cildin anahtarı olan B7 vitamini olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biyotin eksikliğinin işareti olabilir,saçın yavaş uzamasıda B7 eksikliği düşlündürmelidir.B 7 vitaminin tablet,kapsül,pastil formaları vardır.saç besleyici olarak şampuanlarda,tırnak ve cilt besleyici olarakta kremleri vardır.Ağızdan alınması sistemik dolaşıma geçerek her bölgede etkili olur.B7 vitamini tedavisi uzun sürdüğünden 100 günlük tedavi şeklinde satılan HP biotin tercih etmelisiniz.

B bitaminleri çok çeşitlidir ve birçoğu iştah artırıcı etkiye sahiptir.B7 vitamini iştah artırmaz.

B7 Vitamini ve bu konudaki sorularınızı uzmanlarımıza sormak isterseniz sayfa alt kısmında yer alan yorumlama bölümünden sorunuzu sorabilir yada B7 Vitamin konusunda yorumunuzu iletebilirsiniz en kısa sürede yorumunuza yanıt alabilir ve diğer insanlarında faydalanması adına yayınlanacaktır.

B7 vitamini iştah açmaz bu sebeple kilo artışı olmadan güvenle kullanılabilir.Tırnak kalitesinde sorun yaşandığında etkili tek vitamin B7 vitaminidir.

269 Yorum Var

 1. tuncay

  tuncay
  26 Kasım 2018 at 12:14
  hocam merhaba
  eşim guatr hastası nodülü var ama kontrol altında ve sabit düzeyle levenron kullanıyor ama bu hastalığa bağlı olarak aşırı saçları seyrek tabiki dökülmede var B7 vitamini ni okudum kullanması iyi olur mu.
  Dr.Atilla Kaya
  evet günlük 10 mg biotin almalı

  hocam tşkr cvp için herhangi bir yan etkisi olur mu guatr nodül için 10mg 100günlük mü kullanmak gerekir? şampuan tavsiyeniz? şimdiden tekrardan tşkr.
  Dr.Atilla Kaya
  düzenli ve sürekli kullanması gerekir,yan etkisi olmaz

 2. tuncay

  hocam merhaba
  eşim guatr hastası nodülü var ama kontrol altında ve sabit düzeyle levenron kullanıyor ama bu hastalığa bağlı olarak aşırı saçları seyrek tabiki dökülmede var B7 vitamini ni okudum kullanması iyi olur mu.
  Dr.Atilla Kaya
  evet günlük 10 mg biotin almalı

 3. Esra Türban

  Merhaba;iki kez hamilelik yaşadım hamieliklerimden sonra saç tellerim çok inceldi ve zayıfladı (kedi tüyü gibi oldu) bunun için B7 vitamini iyileştirici etki gösterir mi gösterirse ne kadar kullanmam gerekir ya da ne tavsiye edersiniz.teşekkürler…
  Dr.Atilla Kaya
  B7 vitamini kullanabilirsiniz.ama kan değerlerinize,troid hormonlarınızda bakılmalı,her iki durumdada saç kalite kaybeder ve durumları tedavi etmeden yapılan tedaviler başarı sağlayamaz

 4. Aynur

  Merhabalar Menapoza geçen sene girdim ,bu sene özellikle saç dökülmesi ve kalitesinde azalma yaşıyorum çuhaçiçeği yağı,B7 vitamini ,Hp biotin ve Menopecia gibi seçenekler var hangisine başlamalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  menopoz şikayetlerinizinde azalmasını sağlayacağı için menopecia tablet kullanmanıı öneririm

 5. Gülşen

  Merhaba hocam ben yaklaşık bir yıldır menopozdayım ve ateş basmalarim çok fazla var. Saçlarım dökülüyor ve baş parmagimdaki tırnağım sürekli aynı yerden catliyor. Düzenli test ve tahlillerimi yaptırıyorum her şey normal görünüyor.Bana kilo yapmayan önerebileceginiz her hangi bir tablet var mı,varsa kaç mg. Şimdiden çok teşekkürler. Selâm ve saygılar…
  Dr.Atilla Kaya
  menopoz ve menopozdaki sorunlar için menopecia tablet almanızı öneririm.günde 2 tablet yeterlidir.içeriğinde biotin ve ihtiyaç duyacağınız diğer vitaminler de mevcut

 6. Anonim

  B12 vitaminim ve ferritinim çok yüksek,Biotin kullanırsam B12 ve ferritin daha da yükselirmi?
  Dr.Atilla Kaya
  hayır,yükselmez.biotin ayrı bir vitamin

 7. Ayten

  Hocam tirnaklarim yuvasindan ayriliyor uzamiyor kiriliyor.(ozellikle el tirnaklarim) saclarim uzamiyor ince ve cook kuru. Biotin onerirmisiniz ve kac gram onerirsiniz? Bawka ne tavsiye edersiniz saclarima
  Dr.Atilla Kaya
  5 mg alabilirsiniz

 8. Çınar

  Merhabalar öncelikle şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.
  Yaklaşık 1- 1,5 yıl önce saçlarımı doğal boyalarla boyuyordum fakat hiç bir sıkıntı yaşamamıştım. Bir seferliğine kuaförde boyattıktan sonra (kuaför boyayı saçımda 1 saat kadar bekletmişti ve aşırı kimyasal yüklü bir boyaydı) yoğun bir saç dökülmesi yaşamıştım. Bunun için doktorum AGA-E tablet yazdı ve 6 ay boyunca kullandım, dökülme sorunum geçmişti ve eskisi kadar gürleşmişti saçlarım. Saçlarımı daha sonra hiç ellemedim. Yaklaşık 1 aydır roaccutane kullanıyorum, açıkcası tedavinin saç döktüğünü duymuştum hatta süreci rahat atlatmak için saçlarımı 3 numaraya kadar kısalttım fakat aşırı yoğun bir saç dökülmesi yaşıyorum. Saçımı elime attığımda istisnasız her seferinde saç geliyor elime. Kan değerlerim gayet normal çıktı ve dökülmenin ilaçla alakalı olmadığını söyledi. (Bu konuda yapılmış akademik çalışmalar var ve saç döktüğü kanıtlanmış)Doktorum telovium biotin adlı bir tablet yazdı ve 10 gündür onu kullanmaktayım fakat hiç bir etkisi olmadı saçlarım hala dökülüyor. Erkek tipi saç dökülmesi değil, elimi nereye atsam saçım elimde kalıyor. 6 aylık saç tedavim boşa gitmiş gibi hissediyorum bu durum aşırı canımı sıkıyor, ne önerebilirsiniz acaba ?
  Dr.Atilla Kaya
  saçınızı kısaltmanız dökülmeyi engelleyemez.sadece dökülen saçları görmediğiniz için dökülmediğini düşünürsünüz.günlük 10 mg biotin almalısınız,çünkü roaccutane biotin sentezini engelliyor ve buna bağlı olarak saç dökülüyor.roaacutane ın zararlı etkileri ortaya çıktığı için biotinin etkisini göstermesi 3 ay kadar sürecektir.sabırlı olmalısınız,devam etmelisiniz

 9. merve

  merhaba 27 yaşındayım saçlarım çok yağlı ve ince telli dökülme olmuyor ama dolgun bir saça sahip değilim b7 kullanmam canlanmasına etki eder mi?
  Dr.Atilla Kaya
  çok yağlı ise seboreik dermatit olabilir.bu nedenle önce dermatologa görünün tedavi edilmeyen dermatit saç kalite kaybı ve dökülmesine neden olur,biotin kullanabilirsiniz

 10. Erdem

  Hocam ben 7 ay aknetrent kullandım bu hap sacimi doktü bu haplar b7 vitaminini sıfırlıyormuş ama dökülmem erkek tipi gibi sakak cizgim geriledi ilk ve sol ve sağ tepe noktalarım seyreklesti kan tahlilim de herhangi bir eksik çıkmadı b7 kullansam ise yarar mı?
  Dr.Atilla Kaya
  günlük 10 mg biotini hemen başlamalısınız.eğer erkek tipi dökülmede eklendi ise hairforte sprey ve xpecia tabletde başlamanızı öneririm

 11. Rıdvan

  hocam 50 yaşındayım saçlarımda azalmalar başladı onlerim açılmaya başladı b7 biotin 2 mg kullanmaya başladım içinde 100 tane var yeterli olurmu
  Dr.Atilla Kaya
  biotin yetersiz kalır,xpecia tablet almanız daha iyi olur.

 12. Mehmet

  Hocam 19 yaşındayım sol ayak tırnağım ikiye ayrılmış şekilde biotin önerir mısınız
  Dr.Atilla Kaya
  tırnakta ayrılmalar bazı hastalıklar nedneiylede olabilir.dermatologa görünün

 13. Merve

  Hocam saçlarım yaklaşık bir yıldır aşırı dökülüyor doktora gittim kan tahlilleri temiz çıktı şampuan ve ilaç yazdı kullandım işe yaramadı ve baya kısalttım dökülme durur diye yine yaramadı şuan zeytinyağı uygulaması yapıyorum 2 hafta da bir işe yarar mi bilemem ne yapmam gerek aşırı dökülüyor incecik oldu hep stres diyorlar . Teşekkür ederim şimdiden.
  Dr.Atilla Kaya
  iki kulağın tepe noktasından geçen çizginin üst tarafından dökülme varsa genetil dökülmedir yani erkek tipi ama saçlı derinin her tarafından dökülme oluyorsa sistemik bir hastalık nedeniyledir.

 14. Ali

  Ben biotin kullaniyorum ama reflü var ara sıra oluyo bunun vitaminin emilimine olumsuz etkisi olur mu vücutta
  Dr.Atilla Kaya
  hayır olumsuz etkisi olmaz

 15. Anonim

  Merhabalar 23 yaşındayım el baş parmak tırnağım ikiye ayrılarak dökülüyor ve çok yumuşak hiç uzamıyor, ayrıca saçklarım çok çabuk yağlanıyor. Ne önerirsiniz?
  Dr.Atilla Kaya
  tırnağınızda mantar olabilir.dermatologa görünün.saç ve tırnak kalitesini arttıran vitamin biotindir.HPbiotin 5mg kullanabilirsiniz

 16. Melek

  Hocam cildiyeye gittim erkek tipi saç dökülme olduğunu söylediler biotin kullansam yararlı olur mu ?
  Dr.Atilla Kaya
  tek başına biotin yeterli olmaz.erkek tipi dökülme varsa hairforte spreyde başlamalısın

 17. Ayşe

  Hocam mide küçültme ameliyatı oldum saçlarımın yapısı Gürken incelmeye başladı ayrıca dökülüyor cildiyeye gittim kan değerlerimde bir sorun yokmuş ne yapmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  biotin dengesi değişmiş olabilir.kan değerlerine baktırmalısın

 18. Tülay

  Hocam,tırnaklarım aşırı yumuşak ve katlarına ayrılıyor. Uzayınca hemen kırılıyorlar. Saçlarımda çok ince ve az. Sizce HP biotin 5 mg yeterli olur mu acaba? Teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  yeterli olur

 19. AYŞE

  merhaba,ben meme ca hastasıyım ve tedavim için yaklaşık 2 yıl geçici menopozda olacağım,şu anda 11.aydayım.(geçici menopoza her ay lucrın depot iğne vurularak giriyorum)bu sebeple vücudumda östrojen yok,bu da saçımı inanılmaz kötü etkiledi,tüy gibi ince ve cansız kaldı saçlarım.
  Bu konuda yan etkisi olmayacak ne kullanabilirim?
  xpecia veya menopecia kullanamıyorum,çünkü vücudumda östrojeni tetikliyor bu ilaçlar,bu sebeple onkoloğum önermiyor,
  şimdiden teşekkür ederim cevabınız için,

  syg
  Dr.Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsin

 20. Serkan

  Hocam benim sacimda aşırı yağlanma var .ve b vitamini eksikliğide mevcut .saçlarımın üst kısmı once incelmeye sonrada dökülmesi başladı. Ne yapmam gerekiyo.
  Dr.Atilla Kaya
  aşırı yağlanmanın nednei saç miktarınızın azalması olabilir.genetik dökülme tarif ediyorsunuz.genetik dökülmede etkili olan hairforte sprey ve xpecia tabletkullanabilirsiniz

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.