B7 Vitamini

b7-vitamini

Biotin olarak adlandırılan ve bazı durumlarda H vitamini olarakta tanımlanan bilen vitamin türü B7 Vitaminidir.

B7 Vitamin

B7 Vitaminde insan sağlığı açısından gerekli olan B vitaminleri gibi suda erime özelliği ihtiha eden ve sağlık açısından oldukça gerekli bir vitamin türü olarak kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

biotin-siparisi

Kalın barsakta normalde yaşayan mikroplar tarafındanda üretilmektedir.B7 vitamini sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bir vitamindir.Kozmetolojide güzellik ve kozmetik vitamini veya saç ve tırnak vitamini olarak da isimlendirilmektedir.

B7 Vitamini Özellikleri

B7 vitamini,ilk kez maya gelişinde keşfedilmiştir ve memelilerde günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu tesbit edilmiştir.

B7 vitamini suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılır.Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur.

B7 Vitamin

B7 Vitamin

B7 Vitamin Bilimsel Kaynaklar

B7 Vitamin Eksikliği

Bu vitaminin eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saç ve tırnaklarda extra kalite artışı sağlar.

İnsülinden bağımsız diyabet hastaları B7 vitamini takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 10 miligram B7 vitamini almanın insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir,B7 vitamini kullanımı şeker ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaktadır.

B7 vitamini eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı,tırnaklarda yumuşama,kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı saç ve cildin anahtarı olan B7 vitamini olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biyotin eksikliğinin işareti olabilir,saçın yavaş uzamasıda B7 eksikliği düşlündürmelidir.B 7 vitaminin tablet,kapsül,pastil formaları vardır.saç besleyici olarak şampuanlarda,tırnak ve cilt besleyici olarakta kremleri vardır.Ağızdan alınması sistemik dolaşıma geçerek her bölgede etkili olur.B7 vitamini tedavisi uzun sürdüğünden 100 günlük tedavi şeklinde satılan HP biotin tercih etmelisiniz.

B bitaminleri çok çeşitlidir ve birçoğu iştah artırıcı etkiye sahiptir.B7 vitamini iştah artırmaz.

B7 Vitamini ve bu konudaki sorularınızı uzmanlarımıza sormak isterseniz sayfa alt kısmında yer alan yorumlama bölümünden sorunuzu sorabilir yada B7 Vitamin konusunda yorumunuzu iletebilirsiniz en kısa sürede yorumunuza yanıt alabilir ve diğer insanlarında faydalanması adına yayınlanacaktır.

B7 vitamini iştah açmaz bu sebeple kilo artışı olmadan güvenle kullanılabilir.Tırnak kalitesinde sorun yaşandığında etkili tek vitamin B7 vitaminidir.

258 Yorum Var

 1. Mehmet

  Hocam 19 yaşındayım sol ayak tırnağım ikiye ayrılmış şekilde biotin önerir mısınız
  Dr.Atilla Kaya
  tırnakta ayrılmalar bazı hastalıklar nedneiylede olabilir.dermatologa görünün

  Reply
 2. Merve

  Hocam saçlarım yaklaşık bir yıldır aşırı dökülüyor doktora gittim kan tahlilleri temiz çıktı şampuan ve ilaç yazdı kullandım işe yaramadı ve baya kısalttım dökülme durur diye yine yaramadı şuan zeytinyağı uygulaması yapıyorum 2 hafta da bir işe yarar mi bilemem ne yapmam gerek aşırı dökülüyor incecik oldu hep stres diyorlar . Teşekkür ederim şimdiden.
  Dr.Atilla Kaya
  iki kulağın tepe noktasından geçen çizginin üst tarafından dökülme varsa genetil dökülmedir yani erkek tipi ama saçlı derinin her tarafından dökülme oluyorsa sistemik bir hastalık nedeniyledir.

  Reply
 3. Ali

  Ben biotin kullaniyorum ama reflü var ara sıra oluyo bunun vitaminin emilimine olumsuz etkisi olur mu vücutta
  Dr.Atilla Kaya
  hayır olumsuz etkisi olmaz

  Reply
 4. Anonim

  Merhabalar 23 yaşındayım el baş parmak tırnağım ikiye ayrılarak dökülüyor ve çok yumuşak hiç uzamıyor, ayrıca saçklarım çok çabuk yağlanıyor. Ne önerirsiniz?
  Dr.Atilla Kaya
  tırnağınızda mantar olabilir.dermatologa görünün.saç ve tırnak kalitesini arttıran vitamin biotindir.HPbiotin 5mg kullanabilirsiniz

  Reply
 5. Melek

  Hocam cildiyeye gittim erkek tipi saç dökülme olduğunu söylediler biotin kullansam yararlı olur mu ?
  Dr.Atilla Kaya
  tek başına biotin yeterli olmaz.erkek tipi dökülme varsa hairforte spreyde başlamalısın

  Reply
 6. Ayşe

  Hocam mide küçültme ameliyatı oldum saçlarımın yapısı Gürken incelmeye başladı ayrıca dökülüyor cildiyeye gittim kan değerlerimde bir sorun yokmuş ne yapmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  biotin dengesi değişmiş olabilir.kan değerlerine baktırmalısın

  Reply
 7. Tülay

  Hocam,tırnaklarım aşırı yumuşak ve katlarına ayrılıyor. Uzayınca hemen kırılıyorlar. Saçlarımda çok ince ve az. Sizce HP biotin 5 mg yeterli olur mu acaba? Teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  yeterli olur

  Reply
 8. AYŞE

  merhaba,ben meme ca hastasıyım ve tedavim için yaklaşık 2 yıl geçici menopozda olacağım,şu anda 11.aydayım.(geçici menopoza her ay lucrın depot iğne vurularak giriyorum)bu sebeple vücudumda östrojen yok,bu da saçımı inanılmaz kötü etkiledi,tüy gibi ince ve cansız kaldı saçlarım.
  Bu konuda yan etkisi olmayacak ne kullanabilirim?
  xpecia veya menopecia kullanamıyorum,çünkü vücudumda östrojeni tetikliyor bu ilaçlar,bu sebeple onkoloğum önermiyor,
  şimdiden teşekkür ederim cevabınız için,

  syg
  Dr.Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsin

  Reply
 9. Serkan

  Hocam benim sacimda aşırı yağlanma var .ve b vitamini eksikliğide mevcut .saçlarımın üst kısmı once incelmeye sonrada dökülmesi başladı. Ne yapmam gerekiyo.
  Dr.Atilla Kaya
  aşırı yağlanmanın nednei saç miktarınızın azalması olabilir.genetik dökülme tarif ediyorsunuz.genetik dökülmede etkili olan hairforte sprey ve xpecia tabletkullanabilirsiniz

  Reply
 10. Hatice

  Hocaman ben 19 yaşındayım saçım yaklaşık 3 yıldır dökülüyor cildiyeye gittiğimde kan tahlillerimde b12 eksikliği için ilaç verdiler ve panplus şampuan kullandım ama dökülmeyi durdurmadı saçım eskiden gürdü güçlüydü. Bu sene baya azalma ve incelme oldu. Saçım kök kök dökülüyor. Ne yapmalıyım hocam ?
  Dr.Atilla Kaya
  kan değerlerini kontrol ettirmelisin

  Reply
 11. Halit

  hocam 2 amcamdan biri kel babam gür saclı dayım kel 18 yaşıma girdim saçlarım çok ince tüy gibi hafif bi rüzgarda yön değiştiriyo saçım uzun olmasına rağmen dipleri görünüyo lutfen yardım edin ne onerirsiniz nasıl gür ve kalın olabilir şimdiden teşekkur ederim
  Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsin

  Reply
 12. Bi kız

  Tırnaklarım (özellikle el tırnaklarım) aylardır hatta yıllardır kesmememe rağmen hiç uzamıyor.
  Ayak tırnaklarımın ise üstü soyuluyor.
  Saçlarımda dökülmeye başladı.
  Sizce B7 vitamini eksikliği var mı ve hp biotini kullanmalı mıyım?
  Cevaplarsanız sevinirim..
  Dr.Atilla Kaya
  kullanabilirsiniz.fakat ek bir sorun yada sistemik hastalık var mı araştırılmalı

  Reply
 13. Huseyin

  18 yaşındayım saçlarım dökülüyor.. ilaç olarak ne onerirsibiz.
  Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedeninize göre ürün başlamak gerekir

  Reply
 14. Kamil sen

  Saçlarım çok ince ufak bir rüzgarda dağılıyor saçlarımı kalın olması için ne yapabilirim
  Dr.Atilla Kaya
  saç telinin kalılığı genetiktir.xpecia tablet kullanırsanız bir miktar arttırabilirsiniz

  Reply
 15. Selda

  Kızımın sacları cok ınceldı ne yapmalıyım 17 yasında b7 vıtamını kılo aldırır dıyor yardımcı olurmusunuz
  Dr.Atilla Kaya
  kızlarda anemi sık görülür.hormonal de olabilir.kan değerlerine bakılmalı

  Reply
 16. Hasan

  Hocam bende 15 yildir vitiligo hastalığı var saclarimda sakallarimda asiri şekilde beyazlik var siyahlasmasi ya da beyazlamanin yavaslamasi icin ne onerirsiniz
  Dr.Atilla Kaya
  biotini deneyebilirsin

  Reply
 17. fırat

  Hocam benim herhangi bir dökülmem yok. Sadece saçlarım ince telli oldu. Biotini 5mg’mı almalıyım yoksa 10mg’mı
  Dr.Atilla Kaya
  5mg yeterli olur

  Reply
 18. Eda

  Hocam 3 yıl önce saçlarım dökülmeye başladı. Artık seyrek,inçe telli,güçsüz ve çabuk kopan saçlarım var. Tahlil yaptırdım 3 ay Demir ilacı kullandım ama faydası olmadı. Annem ve teyzelerimde kellik var. Saç dökülmemi durduramıyorum.
  Dr.Atilla Kaya
  troid hormonları ve sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalısınız.ve saç sağlığını destekleyici xpecia tablet,biotin tablet kullanmalısınız

  Reply
 19. Isl.a

  Merhaba hocam 22 yasindayim iki yildir saclarim dokuluyor baya seyreklesmis ne yapsam acaba doktora gittim Bi sprey verdi ise yaramadi ne olur yardimci olun
  Dr.Atilla Kaya
  sprey kullanımında etkiler düzenli kullanımdan 3. aydan sonra görülmeye başlar

  Reply
 20. Anonim

  Hocam ben acnetrent denen sivilcele hapı kullandım ondan önce hiç saçım dökülmezdi şuan dökülüyor ve korkuyorum.arastirmalarimda bu ilacın b7 vitamini üretimini durduğunu söylüyor.ilac biteli 10 gün oldu.ilerleyen zamanlarda saçım eski kalitesine döner dökülme durur mu ? Biotin kullanmalimiyim
  Dr.Atilla Kaya
  HP biotin 10 mg kullanabilirsiniz

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.