Yan Etkileri

İnsanlar haklı olarak bir ilaç alacaklarında etkileri yanı sıra yan etkileriyle de ilgilenirler. Biotin (biyotin, H vitamini veya B7 vitamini de denmektedir.) bir tür vitamindir. B grubundadır. B grubu vitaminler suda çözünen vitaminlerdir ve fazla alındığında idrarla atılırlar yani vücutta birikmezler, depolanmazlar bu sayede yan etki oluşturmazlar.

biotinin-yan-etkileri

Biotin Yan Etkileri

Yukarıda bahsedildiği gibi sorun yaşanmaz bunu en iyi şu iki örnekle izah edebiliriz. Piyasada biyotin tabletleri 500-10.000 mcg (0.5-10 mg) içermektedir, duruma göre günlük tek tablet yeterlidir. Oysa bebeklerde görülen biotidinaz eksikliği durumunda erişkinlerin günlük tek tablet olarak aldığı 10 mg lık tabletlerden on tane yani 100 mg a kadar yüksek dozlarda verilebilmektedir.

Diğer bir örnekse şeker hastalığında (diabetes mellitıus) kullanımıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak kalp, damar, göz, böbrek gibi organlarda yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek için günlük 10 mg kullanılır. Uzun yıllar bu dozda kullanılmasına rağmen sorun yaşanmaz. Bu iki örnek güvenli olduğu konusunda yeterli bilgi vermektedir.

biotin-siparisi

Biotin Vücut Kıllarını Artırır mı?
Bu soru kullanıcılar arasında en sık sorulan sorudur gerçektende çok akla takılmaktadır. B7 vitamini vücut kıllarını artırmaz. İyi de saç kalitesi düşene verilen ilaç neden vücut kıllarını artırmaz ki diyebilirsiniz. Bunu şu şekilde izah edebiliriz. Parklardaki, yeşil alanlardaki, futbol sahalarındaki çimler zaman içinde kalite kaybeder, bunun sebebi toprağın içeriğinin zayıflaması veya çimlerin yaşlanması olabilir. Bu çimlere suni gübre verildiğinde ilk günlerdeki kalitesine yani eski kaliteli haline döner burada yapılan saç için biyotin vermeye benzer. Ancak çimlere ne kadar suni gübre verilirse verilsin çim olarak kalmaz yani kalitesi eskisini geçip te kavak haline dönüşemez. Yani kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır ama doğal halinden daha fazla kalınlaşmasına neden olmaz.

Biotin Tırnak Uzatır mı?
Buraya kadar daha çok kıl üzerine yazdır bir de yine kıl yapısında olan tırnaklar var. Her ikisi de keratin yapısında olduğu için tırnaklar da olumlu etkilenir. Tırnakların kalınlığı artar, daha hızlı uzar, kırılmaz, beyaz çizgilenmeler varsa kaybolur, yumuşaklığı azalıp sertleşir.

Biotin Ne Kadar Kullanılır?
Kullanım süresi soruna göre değişir
Biotidinaz eksikliği; ömür boyu kullanılması gerekir.
Saç dökülmesi; Diğer tedavilere ek olarak onlara devam edildiği sürece
Saç ekimi; şok dökülmeyi azaltmak ve erken geri çıkış için üç-altı ay

Tırnak yumuşaması; 6 ay
Dikkat edildiğinde en az süre 3 aydır çünkü saçın kalite değişimi en az 3 ayda ortaya çıkar. Bu sebeple biyotin tablet alırken 100 tablet içeren markalar tercih edilmelirdir

1.040 Yorum Var

 1. Ali

  Hocam saçlarım dökülüyor Ramazan ayında dan bu yana çok dökülüyor ne yapmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  ramazan ayında başlaması beslenmedeki bozukluğu düşündürüyor.ama yinede bir dermatologa görünüp ilaç kullanımına ona göre karar verilmeli

  Reply
 2. Berna

  Merabalar ben saç dökülmemden dolayı Sawpo şampunanın yanında Solgar biotin 5000 mgc kullanmaya başladım ..günde 1 adet alıyorum..bir haftadan beri saçlarımda kaşıntıyla beraber daha çok dökülme var.Elimi attıkça saç geliyor ..bu başlarda normal mi ? Bi ara x pecia tablette kullanmıştım.. Saçlarım dökülmeye başlayınca korkmaya başladım ..Yardımcı olursanız sevinirim..
  Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedneiniz araştırılmalı.

  Reply
 3. Leyla

  Merhabalar hocam.asiri sac dokulmem var.hasimato hastasiyim.32 yasindayim.biotin kullaniminin ya etkisi olurmu?diyorlarki b qrup vitaminler tiroid hastlarindaki bezi buyutur.dogrumu bu??
  Dr.Atilla Kaya
  hayır doğru değil.tam tersi bu grup hastalarda biotin eksikliği görülüyor.HP10 mg biotin kullanabilrsin

  Reply
 4. Zeynep

  Merhaba hocam, 20 yasindayim ve sacim cok ince ve seyrek. Bunun icin kac mg kullanmaliyim?
  Dr.Atilla Kaya
  genel durumunuz araştırlmalı,kan değerleriniz,troid hormonlarınız

  Reply
 5. mervs

  Hocam benim kaslarim seyrekti ve ince telliydi o yüzden Kaş kalemi kullaniyordum yıllardır ama artık yoruldum bırakmak istiyorum ve doğal yollara basvuruyormak istiyorum gurlesmesi için biotin sprey aldım faydası olur mu hapını da mı kullansam acaba
  Dr.Atilla Kaya
  kaş ekimi yaptırabilirsiniz

  Reply
 6. Eyşan

  Merhabalar saçlarımda fazlasıyla dökülme yer yer açılma vardı yaklaşık 3 ayı bulucak alopecia 5000mcg biotin kullanmaktayım saçlarım sıklaştı uzama ya da tırnaklarımda kırılmama gibi henüz bir etki göremedim tekrar alopecia mi almalıyım ürün değişikliği yapsam etkisi bozulur mu?
  Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablete geçmenzi öneririm

  Reply
 7. Masal

  Pan Plus Biotin Tablet kilo yapar mı? (60 tablet) günde iki kapsül kullanıyorum. Kullandığımdan beri iştahım çok açıldı
  Dr.Atilla Kaya
  normalde yapmaz.diyetinize dikkat etmelisiniz

  Reply
 8. Orhan

  Hocam merhaba.3 gün önce saç ektirdim antibiyotiğim henüz bitmedi ancak biotin de kullanmam gerek.biotinle birlikte antibiyotik kullanmamın bir zararı var mıdır teşekkür ederim
  Dr.Atilla Kaya
  yok,kullanabilirsiniz

  Reply
 9. Beren

  Hocam merhaba ben Akdeniz ateşi hastasıyımj kansızlık fazlasıyla var ilaç alıyorum saç dökülmem var medobiohtin5mg kullanmam da sakınca var mı? Teşekkür ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  yok kullanabilirsin

  Reply
 10. Seda

  Hocam biiotin kullanımı ilk defa kullanıyorum adet geciktirirmi
  Dr.Atilla Kaya
  hayır geciktirmez

  Reply
 11. Azize coban

  Slm hocam çok yorgun ve halsizim aşırı benim vücudumda nemli terleme var terledigimde ellerim yapış yapış oluyor saçlarım çok kuru kırılıyor ve dökülüyor saçım hacimligini kaybetmiş hangi ilacı almamı önerirsiniz
  Dr.Atilla Kaya
  HP biotin 5mg başlayabilirsin.ama troid fonksiyonlarına bakılmalı

  Reply
 12. Filiz Altınmeşe

  Sayın Hocam ! Mide rahatsızıyım ve spastik kolonum var! İBS aşırı kabızlık Biotin 5000 mcg kullanmaya başlayacağım ! o nedenle yardımınızı rica ederim! böyle rahatsızlığı olan hastanız olarak midemde ağrı kramp oluşturur mu? İBS olduğum için bu hap da kabızlık yapmaya sebeb olur mu ?

  bir de hocam Akşam yemekten sonra mı alayım? saçlarımda az az ip ip dökülme var bazen de deride kepek gibi kabuklanma oluyor. O nedenle kullanmak istiyorum.
  Dr.Atilla Kaya
  biotin zaten vücutta sentezlenen bir vitamin.bu nedenle yan etki oluşturmaz,zaten fazlasıda suda çözündüğü için idrarla atılır

  Reply
 13. Muhammed

  Hocam ben 3 4 yıldır lens kullanıyorum. Lenslerimden sürekli şikayet ederdim. Daha sonra saçım için doktura gittim takvive olarak medobiotin kullanmamı önerdi. 6 7 ay biotini kullandım bu süre zarfında lens kullanırken çok rahatladım yüzümde sivilce çıkıyodu bu hapı kullandığımdan beri onlarda çıkmaz olmuştu baya baya rahatlamıştım. Şimdiler de ise hapı bırakalı 1.5 hafta oldu yüzümde sivilce çıkmaya ve lenslerim gözlerimi yakmaya, gözde kuruluk batma kanlanma bulanık görme gibi her şey tekrar başladı. Bu biotin hapı resmen benim hayatımı düzene sokuyo. Ben bu hapı günde 1 kez olarak kullansam sıkıntı olur mu? yanıtlarsanız.çok sevinirim
  Dr Atilla Kaya
  hayır sıkıntı olmaz.biotin suda çözünen bir vitamindir.vücutta depolanmaz,fazlası zaten atılır

  Reply
 14. Cansu

  Hocam ben solgar biotin hakkında kabız yapar sivilce çıkarır kilo aldırır iştah açar gibi şeyler duydum bunlar doğru bilgiler mi veya bunlardan hangileri doğru bilgi çünkü ilacı aldım ve bugün kullanmaya başladım saçlarım için eczacıya sordum bi yan etkisi yok dedi ama birde doktora daha bilgili birine sormak istedim.teşekkürler
  Dr Atilla Kaya
  hayır yapmaz

  Reply
 15. Oki

  Sayin hocam merhaba, 28 yasinda erkegim. 2 aydir saclarim dökülüyor. Kotu beslenme ve stres de var, doktor erkek tipi dedi ve minoxil onerdi. Minoxil kullanmayi düşünmüyorum. Acaba yazdığı biotin takviyesini almak tek başına yeterli olur mu?
  Dr Atilla Kaya
  erkek tipi dökülmde tek başına biotin etkili değildir

  Reply
  1. Oki

   Atilla Hocam, cevabınız için teşekkür ederim. D vitamini ve Folik asit eksikligi mevcut. Minoxil kullanamiyorum kaşıntı kızarıklik yapiyor. Biotin tek başına yetersiz kaliyorsa o zaman ne yapabilirim? Saygilarimla,
   Dr Atilla Kaya
   xpecia,proscar gibi ilaçları araştırın

   Reply
 16. Zzzzzerdan

  Merhaba 20 yaşındayım saçlarımı kestirdim inanılmaz pişmanım guatrım oldugundan hızlı uzamıyor Saçlarımın cok hızlı uzamasını istiyorum biotin 10 mg mi kullanmalıyım 5 mg mi karar veremiyorum
  Dr Atilla Kaya
  10 mg kullanabilirsin

  Reply
 17. Mete

  Hocam solgar 5000 mcg 50 biotin kullanacagim yeni sac ektirdim gunde 2 defa almak sakincali olurmu kapsul olarak bildigim kadariyla 5mg a denk geliyor..
  Dr Atilla Kaya
  biotin suda çözünen vitamin olduğu için vücutta birikmez.

  Reply
 18. Ebru

  Hocam mrb ben hp biotin 5mg aldım kullanmaya yeni başlayacağım tirnaklarim çok kırılıyor bunun için vitamini gündüz mu yoksa gece mi icsem daha çok faydası olur ?
  Dr Atilla Kaya
  sabah kahvaltıdan sonra alabilirsiniz

  Reply
 19. funda

  Hocam 28 yaşındayım saçlarım da aşırı dökülme var kan tahlillerim normal ve artık kaşlarımda da dökülmeler açılmalar başladı biotin kullanmalımı yım.
  Dr Atilla Kaya
  kan değerlerine ,hormonlarına baktırmalısın.bir dermatologa görün.

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.