Biotin Alacaklara Öneriler!

Özellikle bu gurup yani reçetesiz de satılan ilaçlar satın alınırken dikkatli davranılmalıdır daha doğrusu uyanık olunmalıdır. Fırına gidip ekmek almak gibi “biotin verirmisin” denmemeli ne almanız gerektiğine önceden karar vermelisiniz.

biotin-kullanacaklara-oneriler

Almadan önce araştırmalısınız

Eğer böyle yapmazsanız gittiğiniz eczanenin kalfası size daha fazla kar ettiği ilacı ve de daha kısa sürede bitecek olan paketi vermek isteyebilir. Diyelim 10 mg biotin almak için gittiniz eczane eğer size 50 tabletlik verirse 50 gün sonra gelip ikinci bir kutuyu almanız gerekir ancak size 100 tabletlik verirse 100 gün boyunca bir daha o eczaneye uğramanız gerekmez kar miktarı yaklaşık aynı olduğu için kazancı azalmış olur.

biotin-siparisi

Size uygun olanı belirlemelisiniz

Benzer şekilde sorununuzun çözümüne yönelik kaç mg lık tablet alacağınızı önceden belirlemelisiniz yoksa eczane kalfası size stokta en fazla bulunanı önerecektir. Piyasada 1 mg, 2 mg, 5 mg ve 10 mg lık tabletler bulunmaktadır.

Tabletlerin içeriğinde miligram (mg) ve mikrogram (mcg) karmaşası vardır buna da dikkat etmelisiniz, bazı firmalar mg yazarken bazıları mcg olarak yazmaktadır. Şunu bilmeniz yeterli 1 mg = 1000 mcg dır. Bazı firmalar pcg (picogram) olarak yazarlar bu tümüyle yazım hatasıdır 1 mg = 1 000 000 pcg dir ve bu kadar düşük miktar olamaz.

Peki hangi soruna hangi biotin alınmalı ?

Hangi formu alınacaksa alınsın 100 tablet olan alınmalı, çünkü en az 3 ay kullanmak gerektiğinden 50 ve 60 tabletlikler yetersiz kalır.

 • 1 mg dan daha düşük doz bir şey ifade etmeyeceği için 300 mcg ve 600 mcg olanlara boşa para vermeyin.
 • 1 mg lık biotin daha çok saçta kalite artışı için önerilir
 • 2 mg lık olanlar saç yanı sıra tırnakta da kalite artışı ve bunların uzama hızını artırmak için kullanılır
 • 5 mg ciddi kalite kaybı ve saç dökülmesinde dökülme tedavisine ek olarak kullanılır.
 • 10 mg biotin tablet saç ekimi sonrası şok dökülmeyi azaltmak ve erken çıkış sağlamak ayrıca 5 mg lığın kullanıldığı yerlerde kullanılır. 10 mg biotin diabet hastalarında da kullanılır.

Türkiye’de bulabileceğiniz biotin markaları, fiyatları ve içerisindeki miktarı http://www.biotintablet.com sitesinde görebilir ve Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo avantajı ile sipariş verebilirsiniz.

77 Yorum Var

 1. Ayça

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve tırnaklarım bildim bileli soyuluyor ve üstünde bir kaç tane eyaz lekelerden var 5 mg lik biotin kullanmaya başladım dozu azaltmalı mıyım

  1. Biotin (Post author)

   Azaltmanıza şimdilik gerek yok, 3. Aydan sonra alabilirsiniz. Ama başka sorunlarda olabilir, doktora görünüp kan değerlerimizi baktırmalısınız.
   Dr. Atilla Kaya

 2. Burcu

  Merhaba,

  Saçlarım duşta taradığımda oldukça fazla dökülüyor.
  Bemiks, bepanten ve evigen karışımını ayda 1 yapıyorum.
  Saçlarımdan çok derdim tırmaklarım çatır çatır kırılması
  Soyulmalar da var.
  Sizce 1000mcg mi yoksa 5000 mcg mi biotin kullanmalıyım? Yetişkin bir insanın alması gereken miktar 300mcg imiş. Dolayısıyla 5000 çok fazla mı?
  Dr. Atilla Kaya
  Günlük biotin ihtiyacı çok değişir. Bazı durumlarda bu oran 600-1000 mg kadar çıkabiliyor. Saç ve tırnaklarını sorun varsa bu ihtiyacın fazla olduğunun ve vücutta sentezlenen miktarın yetmediğini göstergesidir. Sizin xpecia tablet ve biotin 5mg tablet kullanmanızı öneririm.

 3. fatma

  Merhaba ben zoretanin kullandim kullandiktan sonra aniden sac dokulmesi başladı butun tahliller normal doktorum 1 mg biotin verdi kullanirsam fayda saglar mi ne kadar sonra etkisini görürüm.

  1. Biotin (Post author)

   Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin sentezini engeller. Buna bağlı saç ve tırnaklarda sorun görülür. Günlük 10 mg biotin almalısınız. Üç ayda etkisini görmeye başlarsınız
   Dr. Atilla Kaya

 4. Üzgüngenç

  Merhaba hocam ben 18 yaşındayım. 8 ay aknetrent kullandım ve tedavim bittikten sonra aniden saçlarım dökülmeye başladı.Tedavim biteli 5 ay oldu saçlarım seyreklesti özellikle tepe bölgem de belli oluyor. 2 aydır 2.5mg biotin kullanıyorum.Erkeğim.

  1. Biotin (Post author)

   Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin sentezini engelleyerek saç dökülmesine neden oluyor. Ama sadece tepe bölgesinde olması genetik dökülmenin başladığını da düşündürüyor. Eğer dökülme tepe bölgesinde ise 10mg HP biotin, xpecia tablet ve hairforte zpreyde başlamalısınız.
   Dr. Atilla Kaya

 5. Nilay

  Merhaba bende polikistik over var ve bu durum belli bölgelerde tüylenme yaptı fakat tırnaklarımda bi o kadar kırılgan ve uzamıyor soyuluyor ve saç dökülmesi oldukça fazla biotin kullanmak istiyorum ama tüylenmede artış olurmu ?

  1. Biotin (Post author)

   Polikistik overde ne yazık ki hormonal denge bozulur, xpecia tablet kullanmanızı öneririm. Içerisindeki extractlardan biri östrojen gibi davranıp açığı kapatır. Türlerde artış olması beklenmez.
   Dr. Atilla Kaya

 6. Petek

  Hocam ben roaccutane tedavime yaz sebebiyle 2-3 ay ara vermiştim. 2 hafta önce tekrar devam etmeye başladım. Ve son 1.5 aydır saçlarım aşırı derecede dökülüyordu. Roaccutane ile birlikte günde 5 mg biotin almaya başladım. Ama saçlarım hala dökülmeye devam ediyor. Acaba günde 10 mg mı almam gerek?

  1. Biotin (Post author)

   10 mg almalısın. Firma ile görüşerek direkt temin edebilirsin. Daha hesaplı olur. Etkilenen kıl kökleri ve ay kadar dökülmeye devam edecektir.
   Dr. Atilla Kaya

 7. Emo

  Merhaba kirpik ve kaşlarda gürleşmeye uzamaya ve kalınlaşmasına yararı olur mu günde 5mg ?

  1. Biotin (Post author)

   Evet yararı olur, kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 8. Doğuhan

  Hocam iyi günler. Ben 19 yaşındayım, sakalım bir türlü çıkmadı. Benden küçüklerde bile varken bende çıkmıyor, yaşımdan daha küçük gösteriyorum. Ne yapmam lazım biotin falan işe yarar mı?

  1. Biotin (Post author)

   Sakal gelişimi 21 yaşında tamamlanır. Ailende sakal gelişim yaşını araştırıp sabırlı olmalısın.
   D. Atilla Kaya

 9. Ertan

  merhaba,35 yaşındayım,ailedeki erkeklerde genetik dökülme mevcut bende de seyrekleşme ve tepede saç dibim görünecek kadar dökülme oldu,biotin 5 mg kapsül günde 1 tane kullanmaya başladım,kaç ay kullanmam gerekir,ne kadar süre kullanabilirim.alakanız ve zahmetiniz için teşekkür ederim

  1. Biotin (Post author)

   Biotin tek başına dökülmeyi önleme de yeterli değildir. Genetik dökülme tarif ediyorsunuz, saçınızın dökülmesini istemiyorsanız genetik dökülmeye etkili hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmalısınız.
   Dr. Atilla Kaya

 10. Seray

  Eczaneden almıştım 0,9 mg , günde iki kez alsam olur mu ?

  1. Biotin (Post author)

   Ne amaçla kullanacaksanız?
   Dr. Atilla Kaya

 11. Biotin (Post author)

  Hayır. Normal tablet gibi içeceksiniz.
  Dr. Atilla Kaya

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.