Biotin Alacaklara Öneriler!

Özellikle bu gurup yani reçetesiz de satılan ilaçlar satın alınırken dikkatli davranılmalıdır daha doğrusu uyanık olunmalıdır. Fırına gidip ekmek almak gibi “biotin verirmisin” denmemeli ne almanız gerektiğine önceden karar vermelisiniz.

biotin-kullanacaklara-oneriler

Almadan önce araştırmalısınız

Eğer böyle yapmazsanız gittiğiniz eczanenin kalfası size daha fazla kar ettiği ilacı ve de daha kısa sürede bitecek olan paketi vermek isteyebilir. Diyelim 10 mg biotin almak için gittiniz eczane eğer size 50 tabletlik verirse 50 gün sonra gelip ikinci bir kutuyu almanız gerekir ancak size 100 tabletlik verirse 100 gün boyunca bir daha o eczaneye uğramanız gerekmez kar miktarı yaklaşık aynı olduğu için kazancı azalmış olur.

biotin-siparisi

Size uygun olanı belirlemelisiniz

Benzer şekilde sorununuzun çözümüne yönelik kaç mg lık tablet alacağınızı önceden belirlemelisiniz yoksa eczane kalfası size stokta en fazla bulunanı önerecektir. Piyasada 1 mg, 2 mg, 5 mg ve 10 mg lık tabletler bulunmaktadır.

Tabletlerin içeriğinde miligram (mg) ve mikrogram (mcg) karmaşası vardır buna da dikkat etmelisiniz, bazı firmalar mg yazarken bazıları mcg olarak yazmaktadır. Şunu bilmeniz yeterli 1 mg = 1000 mcg dır. Bazı firmalar pcg (picogram) olarak yazarlar bu tümüyle yazım hatasıdır 1 mg = 1 000 000 pcg dir ve bu kadar düşük miktar olamaz.

Peki hangi soruna hangi biotin alınmalı ?

Hangi formu alınacaksa alınsın 100 tablet olan alınmalı, çünkü en az 3 ay kullanmak gerektiğinden 50 ve 60 tabletlikler yetersiz kalır.

 • 1 mg dan daha düşük doz bir şey ifade etmeyeceği için 300 mcg ve 600 mcg olanlara boşa para vermeyin.
 • 1 mg lık biotin daha çok saçta kalite artışı için önerilir
 • 2 mg lık olanlar saç yanı sıra tırnakta da kalite artışı ve bunların uzama hızını artırmak için kullanılır
 • 5 mg ciddi kalite kaybı ve saç dökülmesinde dökülme tedavisine ek olarak kullanılır.
 • 10 mg biotin tablet saç ekimi sonrası şok dökülmeyi azaltmak ve erken çıkış sağlamak ayrıca 5 mg lığın kullanıldığı yerlerde kullanılır. 10 mg biotin diabet hastalarında da kullanılır.

Türkiye’de bulabileceğiniz biotin markaları, fiyatları ve içerisindeki miktarı http://www.biotintablet.com sitesinde görebilir ve Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo avantajı ile sipariş verebilirsiniz.

56 Yorum Var

 1. ayşe

  hocam benim uzun zamandır saçlarım dökülüyor çok fazla tirnaklarim kırılıyor ayrilmalar bar tirnaklarim da ne kadar ve kaç mg kullanmaliyim ayrıca bunlar tek cesitmi ne diyerek isteyeceğiz eczaneden

  1. Biotin (Post author)

   Biotin eksikliğine bağlı görülür, başlayabilirsiniz fakat bunlar sistemik hastalık haberciside olabilir, araştırılmalı.

   Dr. Atilla Kaya

 2. Ekin

  Merhaba hocam benim saçım iki yıla kafar bayapı gür ve canlıydı iki senedir bi dökülme yaşanıyor ve eskiyr oranla inceldi dpktora gittiim kan tahlillerim normal çıktı sizce biotin kullanmalı mıyım ve kaç mg kullanmalıyım

  1. Biotin (Post author)

   Sistemik hastalıklar yönünden araştırıldın mı? Troid ve yumurtalık hastalıkları özellikle. Biotin kullanmanızda bir sakınca yok.
   Dr. Atilla Kaya

 3. Deniz

  Merhabalar hocam 45 gün once sac ektirdim.10 gundur solgar 5mg biotin kullanıyorum.Günde bir tane aliyorum 2 tane alırsam daha etkili olur mu.
  Tesekkurler

  1. Biotin (Post author)

   İlk başta ay 10 mg alabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 4. hAKAN

  Hocam ben 4 yıl önce saç ektirdim.Ama %80 çıkmadı.Saç diplerim aşırı yağlı ve ekim yapan doktor bundan dolayı olabilir demişti.Saç diplerim hala aşırı yağlanıyor.Denemediğim şampuan kalmadı. konazol kullanıyorum oda 1 gün bile fayda etmiyor. Ayrıca cildimde aşırı yağlı ve sivilce izleri var. Yaşım 40.
  Biotin kullanmalıyım sizce? Saç yağlanmasına veya kalitesine etki edermi?

  1. Biotin (Post author)

   Dermotto lozyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.yağlanma şikayeriniz olan tüm alanlanlara önce losyonu uygulayıp 4 saat bekletip sonra şampuanla yıkayın. Yağlanma şiddeti ve sıklığına göre bu uygulamayı haftada 2-3 defa yapabilirsiniz. Bu arada dermatologa görünürseniz yağlanmayı dengeleyici ilaçlar başlayabilirler eğer karaciğerinizde herhangi bir sorun yoksa.biotin tabletten çok xpecia tablet başlamanızı ve günde 2 defa almanızı öneririm.
   Dr. Atilla kaya

 5. fulya

  Merhaba Atilla Bey,
  3 yıl önce doktorun yanlış dönemde verdiği (yaz sezonu) Neotigason 20mg tablet yan etki yaptı. ilaç hormon düzenimi bozduğundan saçlar öbek öbek döküldü ve tüm tenim şuruplu tatlıya dokunmuşum gibi 3 ay kadar yapış yapış oldu. saşlarımın bir kısmı çıktı ama çoğu dökülen saçım çıkmadı. hormonlarım ve tahlillerim iyi artık. bu saatten sonra dökülen saçlarımın çıkma ihtimali var mı? hangi ilaç, şampuan, sprey vs kullanmamı önerirsiniz? ilginiz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler..

  1. Biotin (Post author)

   Hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 6. Songul

  Slm hocam ,tiroid hastasiyim,levetiron kullanıyorum, ayrıca epilepsi ilacı olan depakin de kullanıyorum, saçların çok dökülüyor,ayrıca cok kalitesiz çok kırılıyor ve hiç uzamıyor, ayrıca tırnaklarım da uzamıyor ve kırılıyor, kaç mg biotin kullanayim
  Dr. Atilla kaya
  Troid hastalıkları ve depakin saç dökülmesine neden olur ve bu hastalıklarda biotin ihtiyacı artar. HP 10 mg biotin kullanmanızı öneririm

 7. Gamze yorulmaz

  Merhaba. Benimde yillardir sacimda egzamam var ama son yillarda kasima ve yuzume sicradi. Kullandigim ilaclarda etki etmiyor etli etselerde cok fazla yanetkilrri 27 yasindayim ve sacimda cok fazla beyaz var .yardimci olur musunuz.
  Dr. Atilla kaya
  Egzama için DermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Fakat hem saçlı derinin daha çabuk iyileşmesi, hem beyazlaşmanın gecikmesi hemde dökülmeyi azaltıp saç kalitesini arttırmak için HP biotin 10 mg kullanmalısınız.

 8. sedef

  İyi günler ben sabahları Ferro sanol duodenal kullanıyorum yanında calcium sandoz vitaminc kullanıyorum aç karnına içiyorum ikisinide biotin i de aç karnına içsem bir zararı olurmu acaba hepsi karışınca sorun olur mu çok teşekkür ederim
  Dr. Atilla kaya
  Sorun olmaz

 9. Sergül

  Bıktım hap akşam kullana bilirmiyim
  Dr. Atilla Kaya
  Kullanabilirsiniz

 10. Suzan

  Merhaba saç yapım çok kalın olmamak birlikte çok gürde değildi fakat normal kalınlıktaydı 6 7 ay içerisinde % 40 döküldü ve olan saçlarımda çok inceldi. Kaç mg biotin kullanmalım ? Biotini kullanırken benexol kullanmamın bir zararı olur mu
  Dr. Atilla Kaya
  Öncelikle neden araştırılması. Tek başına biotin yeterli olmayabilir. Dermatologa görünmelisiniz.

 11. Nihan

  Hocam benim menapoz döneminde saçım dökülmeye başladı. Çok aşırı saç kaybı yaşıyorum, dermatologa göründüm ama verdiği ilaçlar çare olmadı. Menopecia ve biotin birlikte kullanmak işe yarar mı ? Ne süreyle, amfi miktarlarda kullanmalıyım ? Şimdiden teşekkürler..

  1. Biotin (Post author)

   Menopecia tablet, biotin tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz. Erkek tipi dökülmesin olduğu için saçınızı sağlıklı olmasını istediğiniz sürece kullanmaya devam etmelisiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 12. Sedasahin

  Hocam merhabalar .uzun süredir takma tırnak kullanıyorum yapıştırıcı olarak da 502 kullanıyordum. Fakat tırnaklarım da renk değişimi ve incelme var.yesilimsi ve bazende mor gibi renkler oluşabiliyor. Biotin tırnaklarım için faydalı olur mu ve ne kadar kullanmamı önerirsiniz

  1. Biotin (Post author)

   TIrmak sağlığı için önceLike 5mg ile başlayın, daha sonra tırnaklarınızda düzelme başlayınca 2,5 mg a diyebilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 13. Biotin (Post author)

  Istediğiniz kaliteyi yaaladıysanız korumak için 2,5 mg la devam edebilirsiniz
  Dr. Atilla Kaya

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.