Biotin Alacaklara Öneriler!

Özellikle bu gurup yani reçetesiz de satılan ilaçlar satın alınırken dikkatli davranılmalıdır daha doğrusu uyanık olunmalıdır. Fırına gidip ekmek almak gibi “biotin verirmisin” denmemeli ne almanız gerektiğine önceden karar vermelisiniz.

biotin-kullanacaklara-oneriler

Almadan önce araştırmalısınız

Eğer böyle yapmazsanız gittiğiniz eczanenin kalfası size daha fazla kar ettiği ilacı ve de daha kısa sürede bitecek olan paketi vermek isteyebilir. Diyelim 10 mg biotin almak için gittiniz eczane eğer size 50 tabletlik verirse 50 gün sonra gelip ikinci bir kutuyu almanız gerekir ancak size 100 tabletlik verirse 100 gün boyunca bir daha o eczaneye uğramanız gerekmez kar miktarı yaklaşık aynı olduğu için kazancı azalmış olur.

biotin-siparisi

Size uygun olanı belirlemelisiniz

Benzer şekilde sorununuzun çözümüne yönelik kaç mg lık tablet alacağınızı önceden belirlemelisiniz yoksa eczane kalfası size stokta en fazla bulunanı önerecektir. Piyasada 1 mg, 2 mg, 5 mg ve 10 mg lık tabletler bulunmaktadır.

Tabletlerin içeriğinde miligram (mg) ve mikrogram (mcg) karmaşası vardır buna da dikkat etmelisiniz, bazı firmalar mg yazarken bazıları mcg olarak yazmaktadır. Şunu bilmeniz yeterli 1 mg = 1000 mcg dır. Bazı firmalar pcg (picogram) olarak yazarlar bu tümüyle yazım hatasıdır 1 mg = 1 000 000 pcg dir ve bu kadar düşük miktar olamaz.

Peki hangi soruna hangi biotin alınmalı ?

Hangi formu alınacaksa alınsın 100 tablet olan alınmalı, çünkü en az 3 ay kullanmak gerektiğinden 50 ve 60 tabletlikler yetersiz kalır.

 • 1 mg dan daha düşük doz bir şey ifade etmeyeceği için 300 mcg ve 600 mcg olanlara boşa para vermeyin.
 • 1 mg lık biotin daha çok saçta kalite artışı için önerilir
 • 2 mg lık olanlar saç yanı sıra tırnakta da kalite artışı ve bunların uzama hızını artırmak için kullanılır
 • 5 mg ciddi kalite kaybı ve saç dökülmesinde dökülme tedavisine ek olarak kullanılır.
 • 10 mg biotin tablet saç ekimi sonrası şok dökülmeyi azaltmak ve erken çıkış sağlamak ayrıca 5 mg lığın kullanıldığı yerlerde kullanılır. 10 mg biotin diabet hastalarında da kullanılır.

Türkiye’de bulabileceğiniz biotin markaları, fiyatları ve içerisindeki miktarı http://www.biotintablet.com sitesinde görebilir ve Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo avantajı ile sipariş verebilirsiniz.

99 Yorum Var

 1. Hicran

  Mrhb hocam benim kaş ve kirpik dökülmesi var d3 vitamini ilaçlarını kullanıyorum ama bi etkisini görmedim biotin kullanabilir miyim

  1. Biotin (Post author)

   Hp biotin 5 mg kullanabilirsiniz.
   Dr.Atilla Kaya

 2. Şirin

  Kızım 15 aylık. Tırnaklarında şekil bozukluğu oluştu. Dermatoloji doktoru Dermoskin n-balsam krem verdi ve biotin önerdi. Ancak yaş olarak biotin kullanması uygun mudur ?

  1. Biotin (Post author)

   biotin her yaşta kullanılır..normalde vücutta sentezlenen bir vitamindir,eksikliğinde dışardan almak gwrekir.
   Dr.Atilla Kaya

 3. Kaşsız

  Merhaba hocam kaşlarımın rengi hep saç rengime göre açıktı gür değildi.ama son birkaç yıldır iyice inceldi rengi belli bile olmuyor.çok kafama takılıyor.sarımsak bitkisel yağlar kullandım en son pahalı bir kaş serumu aldım o da işe yaramadı.yaşım 30 yüz telden fazla da beyazım vardır.egzemam da var roacutanne de kullandım zamanında.muhtemelen siz onay vermeden ben 5 mg lık doz ile başlayacağım onay verirseniz daha doğru yaptığımı düşünürüm hocam

  1. Biotin (Post author)

   Xpecia tabblet ve Biotin 5mg tablet kullaabilirsiniz.

   Dr.Atilla Kaya

 4. Beste

  Merhaba saçlarımı 10 yıldır uzamıyor ve tırnaklarım çok çabuk kırılıyor hangisini kullanmamı onenirsiniz

  1. Biotin (Post author)

   Biotin tablet 10 mg kullaabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 5. Anonim

  merhaba, trombosit düşüklüğü IPT hastalığı mevcut kişilerde biotin kullanımı kan sulandırıcı etki yapar mı? aynı zaman omega 3 kullanımını da sormak isterim. bir sakıncası var mıdır bunların? teşekkürler,

  1. Biotin (Post author)

   Kan sulandırıcı etkisi yoktur. Omega 3 de kullanabilirsiniz.
   Dr. Atilla Kaya

 6. Anonim

  Hocam bugün ezzane ye gittim saçlarım çok dökülüyor dedim bana biotin 1mg aldım faydası olurmu sabah akşam iç dedi yada kaç mg kukanmaliyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Biotin (Post author)

   Biotin 1mg saçta sadece kalite artışı sağlar, dökülmeyi önlemeye etkisi olmaz. Saç dökülmesini nedeni tespit edilmeli ve ona göre ilaç kullanmalısınız. Dermatologa görünün.
   Dr. Atilla Kaya

 7. Oğuz Uçakcıoğlu

  Merhaba Hocam Ben 5mg Biotin ve xpecia kullandım saçlarıma evet faydası oluyor ama organlara zarar veriyormuş gibi hislere kapılıyorum ilaçlarla çok uğraşmaktan korkuyorum . Kan tahlillerimde herhangi bir vitamin ihtiyacı görünmüyor dedi doktorum ama ben yinede kullandım . Sizce ileride vücudumda telafi edilmeyecek bir zarar verirmi bu ilaçlar devam etmelimiyim ? . Saygılar

  1. Biotin (Post author)

   Biotin normalde vücutta sentezlenir, Xpecia tablet de vitamin, mineral, bitkisel extractlar ve saçın yapıtaşlarını içerir bu nedenle herhangi bir yan etki yapması beklenmez.
   Dr. Atilla Kaya

 8. Merve

  Hocam merhabalar sacım asırı dökülüyor özellikle de duştan çıktıktan sonra, taradıgımda .. bunun için ducray sampuan aldım ve HP biotin 2000 mg biotin kullanıyorum sizce?

  1. Biotin (Post author)

   Kadınlarda saç dökülmesinin pek çok nedeni var.öncelikle dökülme nedeniniz belirlenmeli.genetik tip mi yoksa hastalıklar nedeniyle mi Dökülüyor?
   Dr. Atilla Kaya

 9. Selime

  Merhaba 26 yaşındayım saclarim inanılmaz derece de döküldü ince ve tırtıkli yapısı var. Doktor çinko tablet verdı ama ise yaramadı. Biotin etkili olur mu ya da ne yapmam gerekir.

  1. Biotin (Post author)

   Sizin öncelikle sistemik hastalığını var mı buna bakılması, anemi, troid yada yumurtalık hastalığı gibi. Bu arada saç dökülmesini önlemek ve kalitesini korumak için xpecia tablet başlamasınız.
   Dr. Atilla Kaya

 10. Nur

  Ben haftada 2 defa bemiks Bepanthen Evigen redox c kulanıyorum saçlarım aşırı kuru ve dökülüyor uzama aşırı yavaş biotin saça çok iyi geldiğini duydum bana hangisini önerirsiniz?

  1. Biotin (Post author)

   HP biotin tablet 5mg kullanabilirsin.
   Dr. Atilla Kaya

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.